Pěší turistika zocelí fyzičku

img
28. 05. 2020

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Chodit pěšky může být pro naši psychiku nebývale očistné. Hektická doba však chůzi moc nenahrává. Většina lidí kvůli úspoře času preferuje přepravu dopravními prostředky a pěšky už se moc nechodí. Možná je to škoda, protože pěší turistika je prospěšná jak pro naši psychohygienu, tak pro naše srdce a celkově zocelí fyzickou kondici.

Chůze je tím nejpřirozenějším pohybem, který existuje. Nezatěžuje totiž tolik klouby. Dá se říct, že je to takový nenáročný sport pro ty, kteří neradi tráví čas v posilovně, nebo na kole. Pěší turistika má ale i jinou přidanou hodnotu, a to je ta, že se pohybujete na čerstvém vzduchu a pokud jste ještě k tomu na horách, dokonce tím prospíváte i svému dýchacímu ústrojí.

Čtěte také:

Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory

Turistika – cestování a poznávání světa kolem sebe

Pěší turistika umožní objevování přírodních krás

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a osvobození. Pěší turistika vás totiž oprostí od jakýchkoliv myšlenek a umožní vám mimo jiné poznávat úžasná zákoutí naší přírody. Pěší turistiku můžete pojmout jako cílený výlet na svá oblíbená místa, nebo se vydat za dobrodružstvím všeho nepoznaného.

Pěší turistika vyžaduje kvalitní obuv

Ještě, než vykročíte směrem, kterým vás nohy táhnou, zamyslete se na tím, v jaké obuvi se chystáte podniknout svůj pěší výlet. Pěší turistika vyžaduje určitě dobrou obuv, na kterou se můžete spolehnout a v které vás nebudou bolet nohy. Když tuto důležitou přípravu podceníte, z výletu se můžete také vracet z velkými otlaky a puchýři. Proto, jestli se chcete pěší turistice věnovat aktivně a dlouhodobě, rozhodně se nebojte investovat do kvalitních bot. Obuv vybírejte s ohledem na terén, v kterém budete nejčastěji chodit.

 sport-shoes-backpack-color-blue-timber-forest_54870-56

Pěší turistika – co dalšího si vzít na cesty?

Kvalitní boty už máte, ale co dalšího nesmí chybět ve výbavě, pokud se chystáte na delší pěší výlet? Udělejte si například seznam věcí, které nezbytně potřebujete a posléze si zkontrolujte, zda jste si vše poctivě zabalili do batohu. Vybírejte věci podle toho, kam se chystáte. Na hory bude výbava objemnější. Bez čeho dalšího se tedy neobejde pěší turistika?

 • Dobře sedící batoh, v kterém je dostatek prostoru na nezbytnosti
 • Lahev s pitím, případně svačina
 • Pláštěnka
 • Náhradní ponožky
 • Termoprádlo (jedno na sobě, jedno náhradní v batohu)
 • Kvalitní nepromokavá bunda
 • Pohodlné oblečení na cestu
 • Čepice, nebo šátek na hlavu
 • Rukavice (kdyby bylo chladno)
 • Pokud berete léky, tak si je také zabalte
 • Malá lékárnička
 • Peněženka s doklady
 • Telefon
 • Krém s ochranným faktorem, balzám na rty
 • Případně sluneční brýle
 • A mapa, kdybyste se ztratili a vybil se vám telefon, nebo byste neměli signál (z mapy zvládne číst málokdo, jestli to neumíte, budete se to muset nejspíš naučit, nebo zlepšit svůj orientační smysl)

Na cesty je toho zapotřebí celkem dost. Vždy ale záleží na tom, jak dlouhý výlet plánujete, do jakých lokalit se vydáváte a v jakém ročním období, dle toho pak potřebné věci přizpůsobujete. Nejdůležitější ze všeho pak je - v pořádku se vrátit domů.

Pěší turistika – umíte správně chodit?

Začali jste pravidelně chodit a pěší turistika vás začala bavit, otázkou už jen zůstává, zda chodíte správně. Málokdo se totiž tímto důležitým bodem zabývá. Mnoho lidí dokonce chodí nesprávným způsobem a vůbec to netuší. Jak tedy správně chodit, aby nás nebolelo po výletě tělo a pro nohy byla pěší turistika radostí? Při chůzi začněte sledovat, jak došlapujete na plosky nohou. Měli byste používat celé chodidlo. Došlapovat od paty po špičku. Jestliže dopadáte pouze na patu, nebo špičku, chodíte nesprávným způsobem. Také by vám obuv při chůzi neměla bránit ohybu v kotníku. Při výběru bot tedy myslete i na tento fakt.

Pěší turistika je vhodná pro všechny generace

Chodit se doporučuje všem, bez rozdílu věku. Pěší turistika je prospěšná jak pro malé děti, které již vydrží nějakou vzdálenost ujít, tak pro seniory, kteří si mohou zlepšit kondici. Jak již bylo zmíněno, chůze nezatěžuje klouby a proto je vhodná i pro ty, kteří nezvládnou jiné způsoby pohybové aktivity právě pro jejich bolestivost. Objevte kouzlo a romantiku pěší turistiky, stojí za to!

Autor článku: Iveta Berezkinová

Napsat komentář: Pěší turistika zocelí fyzičku

RE: Pěší turistika zocelí fyzičku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.