Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

img
07. 11. 2018

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto přirozené. Ani…

O prospěšnosti jógy snad nikdo nepochybuje. Jóga není jen cvičení, ale přináší také uklidnění, protažení, spojení těla a ducha, radost, relaxaci, nalezení sebe sama. Existují různé druhy jógy – od klidnější až po dynamičtější, hormonální jógahotjóga a další – a existuje také jóga pro děti. Jaké kurzy jógy jsou pro děti vhodné a od kolika let je možné se józe věnovat?

Jóga pro děti i rodiče - praktické informace

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto přirozené. Ani rodiče, kteří jógu nikdy nedělali, se nemusí bát vzít svoje miminko do kurzů k tomu určených již po skončení šestinedělí. Pro maminky je to často příjemná možnost vrátit se „mezi lidi“ a třeba se i znovu potkávat s ostatními maminkami z těhotenské jógy.

Čtěte také:

Dostaňte rozbouřené hormony pod kontrolu! Stačí 30 minut denně s hormonální jógou

Tak nějak automaticky se mluví o józe pro maminky s dětmi především proto, že jsou to ženy, které zůstávají s dítětem na mateřské/rodičovské dovolené. Nic ale nebrání tatínkům, aby se také zapojili – snad jen fakt, že většina těchto kurzů se odehrává dopoledne, kdy je většina z nich v práci.

Jóga pro děti se velmi často podřizuje jejich rytmu – především v začátcích je režim miminka (spánek, kojení, krmení) velmi nepravidelný, a proto rodiče často pochybují o tom, jestli budou schopni docházet na jógu na konkrétní hodinu. Nejen, že je naprosto přirozené, že během lekce své dítě nakojíte/nakrmíte, kdykoliv potřebujete, ale zcela jistě vaše miminko někdy třeba celou lekci zaspí.

Jak funguje běžná lekce jógy s dětmi?

Je třeba se tím jen nenechat rozladit a užít si lekci jógy podle možností. A co se děje, pokud by bylo děťátko nemocné? Většina lektorů vám umožní se z lekce omluvit a nahradit si ji v jiném termínu (o podmínkách se informujte před zápisem).

Záleží vždy na lektorovi, obvykle lekce obsahují část, která je věnovaná více miminkům (hravou formou si s pomocí maminky protáhnou a posílí svoje tělíčka) a část více pro maminky (protažení i pro ně a často se přidávají i cviky na posílení pánevního dna, které maminky po porodu velmi vítají). Často lektorky a lektoři zařazují do lekce i písničky a říkanky.

Výhod má jóga pro děti mnoho – vedle těch fyzických (včetně prevence bolení bříška u miminek, stimulace nervového systému a dalších), přináší i lepší interakci rodiče s dítětemkvalitnější spánek a lepší náladu.

jóga pro děti (2)

Jóga pro děti - malé i velké

Přibližně od doby, kdy se děti začnou batolit a částečně osamostatňovat, dávají často přednost samostatné hře před cvičením jógy s maminkou/tatínkem. Děti obvykle ještě nechtějí být hlídány někým cizím, a tak jsou stále součástí lekcí, i když si třeba větší část kurzu hrají samy nebo po boku ostatních dětí.

Lektoři se je snaží zapojit do lekce společnými písničkami, uvítáním a rozloučením, a pro ty děti, které chtějí cvičit s rodičem, dobrý lektor poradí, jak je do cvičení zapojit. Prostě se vše děje v rámci dobrovolnosti s dětmi i bez dětí podle aktuální nálady. Uklidňující je, že na tomto typu kurzu nikdo neočekává, že vaše dítě bude poslušně sedět a spolupracovat. Dalším přínosem je, že ve skupince se děti také navzájem pozorují, což může vést k motivaci dohnat starší/pokročilejší děti v psychomotorickém vývoji – to ocení nejen rodiče jedináčků.

Jak to udělat, aby jóga děti bavila?

Pokud byste chtěli brát jógu s dětmi vážně (např. aby chápaly a opakovaly jednotlivé ásany), vezměte v potaz, že malé děti neudrží dlouho pozornost – proto se jóga pro děti samotné doporučuje nejčastěji až od 3 let, a to ještě podle úrovně jejich samostatnosti je někdy zapotřebí, aby se lekce účastnili i rodiče.

Jóga pro děti posiluje jejich pružnost, sílu a koordinaci těla. Mnoho dětí jóga zklidní, uvolní a zlepší se jejich soustředění. V tomto věku už mohou získat nadšení pro jógu – děti například milují pozice, které jsou pojmenovány po zvířatech, obzvlášť pokud mohou přidat svoje zvuky či sdílet emoce. Děti také baví používat různé pomůcky, které k józe neodmyslitelně patří. Písničky, básničky a hry jim pomohou vydržet celou lekci.

Rodič jako vzor pro dítě

  • Děti rády napodobují, takže pokud jógu cvičíte i vy například doma a dítě vás vidí, bude vás velmi ochotně následovat. Platí to i naopak – pokud na lekci jógy dorazíte uštvaní na poslední chvíli, nečekejte, že se vaše dítě zklidní.
  • Když vaše dítě zrovna nemá v daný den náladu na jógu, nenuťte ho do ní, nechte ho v klidu pozorovat ostatní nebo se jinak přiměřeně zabavit ve vzájemném respektu s ostatními účastníky lekce.
  • Jóga s dětmi by neměla být dalším z mnoha kroužků, kterým se dítě v rámci moderních trendů věnuje – zvažte, zda jóga pro děti vyhovuje životnímu stylu vaší rodiny a vašemu vlastnímu nastavení.

Napsat komentář: Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

RE: Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.