Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

img
24. 05. 2017 Přečteno: 1891x

Nebojte se, začít se věnovat jezdectví neznamená, že si budete muset hned pořídit vlastního koně. Ideální bude postupně se s touto zálibou seznamovat…

Jízda na koni je poměrně oblíbenou zálibou a sportem. Věnovat se jezdectví a mít vlastního koně je snem mnoha dětí, nezřídka ale také dospělých. A není to sen nesplnitelný, i když to tak na první pohled může vypadat. Toužíte vy nebo vaše dítě po ježdění na koni? Nemusíte hned pořizovat vlastního koně – ostatně by to ani nebylo vhodné řešení. Spíš se porozhlédněte po svém okolí, najděte vhodnou jízdárnu a využijte jejích služeb. Zahrnují většinou nabídku jednotlivých projížděk, jezdeckých kroužků, ale také individuálních tréninků. To vše pro začátečníky i pokročilé.

Jezdectví se můžete začít věnovat v podstatě kdykoliv. Většinou s tímto koníčkem začínají děti, ale nikdy není pozdě. Někteří lidé začali na koni jezdit až po padesátce a zvládli to bez problémů. Nemusíte se tedy ničeho obávat a svůj sen si jednoduše začněte plnit.

Čtěte také:

Tipy a rady, jak zabavit psa. Potěší obyčejná procházka i speciální psí hračky

Jezdectví: Kůň je koníček, který vás bude stát dost peněz

Nebojte se, začít se věnovat jezdectví neznamená, že si budete muset hned pořídit vlastního koně. Ideální bude postupně se s touto zálibou seznamovat v některé z jízdáren, kterých je po České republice nespočet. Jistě se tedy nějaká nachází i ve vašem okolí. A právě tam se dozvíte a naučíte, jak na koni jezdit, ale i jak se o něj správně starat.

I když pro začátek zvolíte jízdy na koních v jízdárně, je třeba počítat s investicemi. Koníček je to poměrně drahý a jedna hodina jízdy vás vyjde na pár stovek korun. Pokud se pak vy nebo vaše děti rozhodnete věnovat jezdectví víc, budete potřebovat speciální jezdecké boty, kalhoty, přilbu, chrániče i další vybavení. To už jsou náklady v řádech několika tisíců.

Koupit si vlastního koně?

Čím dál víc lidí se dnes nakonec rozhodne pořídit si koně vlastního, pokud ví, že se jezdectví chtějí věnovat i nadále. Jak se dá očekávat, není to zrovna nejlevnější záležitost, ale pokud je jízda na koni vaším velkým koníčkem a vášní, rozhodně se vyplatí. Pokud vás finance neodradí a rozhodnete se kupovat koně, budete vybírat podle toho, čemu se chcete věnovat. Volba vhodného koně totiž záleží na tom, jestli bude sloužit k rekreačnímu nebo naopak sportovnímu ježdění a závodění. Od toho se odvíjí jak vhodný druh a plemeno koně, ale i jeho cena. Ta také závisí na věku koně či na tom, z jakého je chovu. Za koně tak zaplatíte od pár tisíc až po desítky tisíc korun.

Kůň = krmivo, péče, vybavení i stáj s výběhem

Mít vlastního koně však zahrnuje i mnohé další náklady. Chcete-li se věnovat jezdectví, neobejdete se bez postroje, který zahrnuje sedlo, vodítko, ohlávky, otěže a další doplňky. Dále budete potřebovat pomůcky nutné k péči o koně. Počítat musíte ale i s dalšími investicemi, jako je krmivo, tedy seno, oves, ječmen či speciální granule pro koně, dále podestýlka a pravidelná veterinární péče.

Nezbytná je také vhodná stáj. Nezoufejte, pokud nemáte možnost zajistit takovou stáj u sebe na zahradě. Není problém najít si stáj někde v okolí, pronajmout si v ní místo pro svého. Myslete ale na to, že kůň potřebuje pravidelný a dostatečný pohyb pro své zdraví i psychickou pohodu. Dbejte tedy na to, aby měl kůň kromě vhodné stáje i prostor na výběh.

Kroužky jezdectví: splněný sen i povinnosti

Pokud si nejste jistí, zda máte dostatek času poskytnout koni to nejlepší co se týče péče a pohybu, vhodnější pro vás bude zaplatit si jízdy či kurzy v jízdárně. Koneckonců právě jízdárna je vhodným místem, kde začít. Rozhodnout se pro koupi vlastního koně můžete kdykoliv.

Jestli se tedy vy nebo vaše děti toužíte věnovat jezdectví, neváhejte jim či sobě tento sen splnit. Zejména pro děti je tento koníček víc než vhodný. Kromě toho, že najdou skvělou zábavu, získají také mnohé zkušenosti. Naučí se o zvíře postarat a pomáhat s péčí o něj. Zjistí tak, že mít zvíře není jen zábava, ale také pořádná dřina. Odměnou jim budou mnohé zážitky a nadšení při pozorování světa ze sedla na hřbetu koně.

Jízda na koni je zdravý koníček

Kromě toho je jízda na koni prospěšná i pro zdraví a má příznivé důsledky pro tělo i fyzickou kondici. Díky jezdectví můžete očekávat zpevnění svalů nohou, rukou, ale také svalů břišních a zádových i svalů pánevního dna. Naučíte se kontrolovat vlastní tělo, zlepšíte koordinaci pohybů a stabilitu. Zlepší se celkové držení těla, proto se jízda na koni doporučuje ke správnému vývoji dětí i k odstranění nejrůznějších problémů s páteří a kosterním i svalovým aparátem obecně. Díky tělesné teplotě koně navíc prohřejete svaly, což pomůže v uvolnění jejich napětí nebo zablokování.

Jezdectví prospěje i psychickému zdraví

Kromě mnoha pozitivních účinků na tělo prospěje jezdectví také vaší psychické pohodě. Jízda na koni vede děti i dospělé k odpovědnosti, ohleduplnosti i vnímavosti. Naučí vás také přizpůsobovat se různým situacím a přemýšlet dopředu, zároveň získáte klid, vyrovnanost a nadhled.

Jízda na koni přispívá k rozvíjení psychické stability, podpoře sebedůvěry i osvojení si jednání podle určitých pravidel. Snižuje agresivitu i pocit úzkosti, pomáhá budovat sociální vazby. Dokonce může pomoci i při různých psychických onemocnění. Ne nadarmo je jízda na koni využívána jako léčebná terapie, kterou možná znáte pod názvem hipoterapie (z řeckého slova hippos, které znamená kůň). Vhodná je pro děti i dospělé, ať už mají psychický nebo fyzický handicap.

Jak vidíte, jízda na koni přináší mnohé výhody. A proto se investice do takového koníčku rozhodně vyplatí.

Napsat komentář: Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

RE: Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.