Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

img
30. 01. 2019

V únoru je třeba se intenzivně připravovat na novou sezónu na zahradě. Venku to na jaro sice ještě nevypadá, je ale třeba přemýšlet o tom, co na…

I když je únor měsícem, kdy to na jaro většinou ještě nevypadá a zima vládne pevnou rukou, zahradní sezóna už naplno začíná. Ačkoliv se to nezdá, jaro bude co nevidět, začne probouzet zahradu ze zimního spánku. Zahrada v únoru se potřebuje důkladně na tento start do nového roku připravit, není tedy čas na zahálku. Únor se hodí na první výsevy pro předpěstování okrasných i užitkových rostlin, na prořezávky a další úpravy zahrady předtím, než se sezóna rozběhne v plném proudu.

Čtěte také:

Zahrada v únoru

Zahrada v únoru – příprava na novou sezónu

V únoru je třeba se intenzivně připravovat na novou sezónu na zahradě. Venku to na jaro sice ještě nevypadá, je ale třeba přemýšlet o tom, co na který záhonek vysadit, jak zahradu po zimě oživit a dopřát jí co nejlepší péči, aby byla po celý rok zdravá a krásná.

Začněte s výsevy za okno

Samozřejmě ještě nic nevyséváme na záhonky, ale můžeme semínka vysévat doma a předpěstovat si tak sazenice rostlin, které na konci března nebo v dubnu přesadíme. Připravte si takto třeba sazeničky brokolice, lilku, celeru, paprik, ale i rajčat nebo třeba cibule. Z okrasných rostlin začněte s předpěstováním druhů, které mají dlouhou dobu vývoje – jsou to například petúnie nebo hledíky.

 • Semínka rostlin vysejte do misek a nechte doma v teple na okenním parapetu, případně v zimní zahradě.
 • K výsevům je vhodné použít speciální substrát pro výsevy, který je ideální pro klíčení.
 • Semínka pouze jemně přitlačte na povrch a nezasypávejte je substrátem.
 • Misku přikryjte fólií, abyste zajistili vhodné klima a zabránili rychlému vysychání substrátu.
 • Semínka pak rovnoměrně zvlhčujte a roste vodou pomocí rozprašovače, abyste je neponičili příliš silným proudem vody.

V únoru je třeba připravit záhony

Stejně jako si připravujete sazenice, myslete také na přípravu okrasných a užitkových záhonů na výsadbu. Pokud jste záhonky nezryli na podzim, v únoru je nejvyšší čas to udělat. Půdu pořádně prokypřete a rozbijte větší hroudy zeminy. Díky přerytí dostanete na povrch semena plevelů, která byla doteď ukrytá v hlíně – díky tomu vymrznou a vy se jich zbavíte. Zahrada v únoru také ocení, když ze záhonků vyberete kořínky a zbytky rostlin.

Zahrada v únoru vyžaduje důslednou ochranu před škůdci

Škůdci a choroby jsou velkým nepřítelem všech zahrad. Na to, jak té své pomoci a dopřát jí zdravý start do nové sezóny, byste měli myslet právě v únoru, kdy už nemrzne tolik jako v lednu, zároveň ještě nezačalo jaro a zahrada zatím poklidně spí – včetně choroboplodných zárodků.

Záhonky, na kterých hodláte pěstovat košťálovou zeleninu, můžete posypat páleným vápnem, které je vhodnou prevencí před kořenovými nádory zeleniny. Proti škůdcům byste měli v únoru chránit také stromy – pokud nemrzne, můžete jejich kmeny, na kterých se zpravidla nachází larvy škůdců, opláchnout postřikem.

Chraňte zahradu před mrazem a dopřejte jí výživu

I když druhý měsíc roku nebývá tak mrazivý jako ten první, zejména na jeho začátku ještě mohou zahradu tuhé mrazy pořádně potrápit. Nezapomínejte proto na to, že zahrada v únoru potřebuje před mrazem chránit. Záhony mějte překryté černou fólií či ochrannými poklopy, aby se půda prohřála. Pokud máte na záhoncích s dvouletkami chvojí, při oblevě je občas odkrývejte. Na konci února už je možné při mírném počasí chvojí oddělat natrvalo a trvalky přihnojit.

 • Hnojit byste měli samozřejmě i další záhonky.
 • Hnojivo vybírejte podle toho, co se na záhonku chystáte pěstovat.
 • Pro hnojení záhonků pro zeleninu můžete využívat vlastní kompost.
 • I ten bude vaši péči v únoru potřebovat.
 • Prospěje mu přeházení a převrstvení.

zahrada v únoru2

Zahrada v únoru potřebuje také pořádnou očistu

Kromě přípravy a hnojení záhonků potřebuje v únoru kompletní očistu celá zahrada. Vezměte si do parády okrasné dřeviny a prořežte je, abyste upravili tvar korun a dřeviny omladili. Prořezat můžete také některé ovocné stromy a keře (kromě peckovin), což zajistí mimo jiné i jejich lepší úrodu. Například u rybízu či maliníku platí, že mladé výhonky jsou mnohem plodnější než staré, kterých je potřeba se zbavovat. Okrasným rostlinám a keřům, například růžím, zase prořezem zajistíte bohatý květ.

A jak při prořezu poznat starší větve? Jednoduše – mají tmavší borku než mladé výhonky. Odstranit byste měli také všechny přerostlé větve, poškozené nebo ty, které jsou napadené chorobou. Větve prořezávejte ostrými nůžkami nebo pilkou, a to tehdy, když nepanují silné mrazy. Rány zatírejte štěpařským voskem nebo latexovou barvou. Všechny ořezané větve spalte, abyste zničili škůdce a zárodky nejrůznějších chorob.

Příprava na novou sezónu – roubování stromů

Konec února je ideálním časem pro roubování některých ovocných stromů – začít můžete s meruňkami, třešněmi a višněmi. Avšak pouze pokud nemrzne. U dalších stromů, jako jsou jabloně nebo hrušně, nastává pravý čas na odebírání roubů. Stejně tak můžete odebírat rouby z rybízu. Během února také kontrolujte uskladněné cibuloviny a hlízy, abyste včas odhalili případné zahnívání nebo nedostatek vlhkosti.

V únoru shrabte listí, starou trávu i mech

 • Prořezání stromů a keřů není jedinou očistou, kterou zahrada v únoru vyžaduje. Potřeba bude také shrabat zbytky listí pod ovocnými stromy. Zabráníte tím šíření choroboplodných zárodků, které se v listí ukrývají a na jaře by se mohly snadno přesunout na strom.
 • Ke konci února byste také měli vyhrabat starou odumřelou trávu a mech z trávníku, dopřát mu můžete také výživu poprášením jemným kompostem. Provádějte to ale jen v případě, že nebude mrznout. V mrazu jsou totiž listy trávy zkřehlé, mohli byste je polámat a poničit si tak celý trávník.
 • Kromě všech těchto prací potřebuje zahrada v únoru také pravidelnou péči v podobě zalévání stálezelených dřevin, avšak jenom když nemrzne. Můžete se věnovat nejrůznějším opravám, zejména je nejvyšší čas na opravu treláží pro popínavé rostliny – dokud ještě nerostou. Je toho zkrátka dost, co zahrada v únoru potřebujte. A pamatujte na to, že jak si zahradu v únoru připravíte, tak se vám bude po celou sezónu na ní dařit.

Napsat komentář: Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

RE: Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.