Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám

img
03. 10. 2017 Přečteno: 10198x

1. Používáte příliš pracího prášku První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že…

Každá hospodyňka touží po tom, aby prádlo po vytažení z pračky vonělo svěže a čerstvě. Ne vždy se ale tak daří. Na vině může být špatný prací prášek, zanesená pračka nebo třeba ucpané těsnění. Jaké jsou nejčastější chyby, proč prádlo z pračky nevoní, a jak se jim tedy vyvarovat?

Čtěte také:

Jak na ekologické praní prádla v domácích podmínkách?

Pračka, jako každý jiný stroj, potřebuje pravidelnou údržbu. Nestačí do ní jen každý týden nasypat prášek, vhodit prádlo a poté otevřít dvířka. Obzvlášť pokud chcete, aby vám pračka vydržela opravdu dlouho a prádlo vonělo vždy svěže. Jaké jsou tedy chyby, které hospodyňky nejčastěji dělají? Podíváme se na 10 nejčastějších příčin, proč prádlo z pračky nevoní a to pěkně krok za krokem. 

Prádlo z pračky nevoní? Více pracího prášku to nezmění

1. Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku. Zbytek se tedy nerozpustí a ulpívá na prádle, což může způsobovat nevábný zápach. Navíc může takto vyprané oblečení způsobovat kožní problémy

2. Perete s nedostatečným množstvím pracího prášku

Druhým extrémem, proč prádlo po vytažení z pračky může zapáchat, je naopak nedostatečné používání pracího prášku. Pokud dáte na sedm kilo špinavého prádla sotva špetičku prášku s cílem ušetřit, prádlo nejspíš poputuje do pračky znovu. Silně špinavé prádlo potřebuje více prášku, stejně jako tvrdá voda. Jedinou možností, jak vyřešit problém, proč prádlo z pračky nevoní, je držet se vždy návodu na pracím prostředku. Pokud je tam napsáno, že máte dát jednu odměrku, dejte skutečně jednu, a ne dvě, nebo půl. 

Tip, jak na voňavé prádlo?

Vyzkoušejte éterické oleje, které kápněte na kousek bavlněné nebo lněné látky a přidejte do bubnu ke špinavému oblečení. Pokud toužíte po vůni lesa, použijte eukalyptus, borovici nebo modřín, svěží ovocnou vůni vám naopak zajistí mandarinka nebo citrón. 

3. Pračku nečistíte pravidelně a je zanesená

Některé novější pračky už v sobě mají nastavený program na čištění pračky, který stačí čas od času zapnout, řiďte se návodem. Staré pračky můžeme vyčistit tak, že je zapneme bez prádla, popřípadě jen s jedním kouskem prádla. Použít bychom měli čisticí prostředek k tomu určený, který seženeme v drogerii nebo ocet, který je navíc ekologický a k přírodě šetrný

Prádlo ze sušičky nevoní

Přečtěte si také, jak vyčistit pračku octem a jedlou sodou

Už rok jste nečistili pračku? Pak se nedivte, že prádlo z pračky nevoní

4. Do bubnu pračky cpete moc prádla

Pokud se při praní snažíte do pračky nacpat vždy co nejvíce prádla, nesmíte se pak divit, že prádlo z pračky nevoní. Manuály nevznikají pro nic za nic, a pokud je napsané, že pro program čtyři byste měli použít maximálně 5 kilogramů prádla, měli byste to vždy dodržet. Pokud se vám nechce prádlo vážit, můžete využít jednoduchou pomůcku. V bubnu by vždy měla zůstat volná plocha asi na velikost dlaně při suchém stavu prádla

5. Topná spirála je zanesená a plná vodního kamene

Pokud je topná spirála zanesená vrstvou vodního kamene a nečistot, prádlo nikdy dokonale nevyperete. Obzvlášť pokud máte doma tvrdou vodu, tak byste měli jednou za dva měsíce pračku odvápnit. V drogerii na to seženete speciální přípravky. 

6. Filtr v pračce je zanesený a plný nečistot

Filtr v pračce byste měli čistit minimálně 4x do roka. Zanesený filtr totiž může ucpat odtokovou hadici, která vede špinavou vodu z pračky ven. V pračce se pak zachytávají nečistoty a drží plísně, které mohou způsobovat zápach prádla po vyprání i případné kožní problémy.  

Prádlo ze sušičky nevoní? Postupujte stejně preventivně jako u pračky

7. Prádlo sušíte ve znečištěné sušičce

Dalším článkem, který se může při praní prádla pokazit, je sušička. Pokud prádlo po vyprání voní, ale samotné prádlo ze sušičky už nevoní, na vině je patrně právě sušička. Nezapomínejte, že o sušičku byste se měli starat stejně jako o pračku, tedy pravidelně ji čistit a servisovat, a to nejméně 2x do roka. 

8. Po praní pračku nenecháváte otevřenou

Pokud prádlo z pračky nevoní, na vině může být také nedostatečné odvětrávání. Po vyprání prádla byste měli nechat zásobník i dvířka bubnu vždy otevřené a to minimálně celou noc. Jen tak se vyhnete plísním, které se mohou v pračce tvořit. 

Prádlo z pračky nevoní (2)

9. Prádlo mácháte na málo otáček

Poslední dva body, které si probereme, souvisí se špatným mácháním a sušením prádla. Obzvlášť v létě, kdy je sušení prádla obzvlášť problematické, byste měli prádlo máchat na více otáček. Jen tak nebude ve vláknech ulpívat nadbytečné množství vody a prádlo snadněji uschne. 

10. Prádlo špatně sušíte. Ideální je to venku nebo v sušičce

Aby prádlo vonělo, je potřeba ho správně a rychle vysušit. V létě je to snadné, v zimě už budete muset kontrolovat teplotu vzduchu, aby vám prádlo neztvrdlo a nepopraskalo. Pokud prádlo z pračky nevoní, na vině tedy může být i špatné sušení. 

Pokud si ze zmíněných 10 bodů vezmete ponaučení, nemůže se vám už nikdy stát, že prádlo z pračky nevoní. Máte nějaké speciální tipy, jak na to, aby prádlo z pračky vždy vonělo? Podělte se s námi o tom v diskuzi. 

Napsat komentář: Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám

RE: Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Karolina

    18. 10. 2017 18:23
    Přidám svou zkušenost se zapáchajícím prádlem. Pokud jsem prala v klasické pračce, nikoli automatické, tak prádlo nikdy nezapáchalo. Poslední roky jsem zápasila se zápachem, který vznikal u vypraného a vyžehleného prádla až ve skříni. Pračku jsem poctivě čistila, používala jsem doporučení odborníků… celý příspěvek