Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

img
07. 10. 2019

Jak říká lidové moudro: „Rýma odezní sama po 7 dnech anebo s léčbou zmizí po týdnu.“ Ano, lépe popsat akutní rýmu asi nelze. Akutní rýma je součástí…

Máme tendenci nachlazení nebrat příliš vážně, vždyť jde jenom o rýmu. Tělo tímto způsobem však volá po pozornosti, a hlavně po odpočinku a zklidnění. Pokud nedbáme, může akutní stav časem přerůst v chronickou záležitost. A vězte, že chronická rýma není rozhodně příjemná. Poznáte ji a víte, jak na ni?

Čtěte také:

Saunování s rýmou? Podle saunérů a lékařů příjemný způsob, jak dát rýmě sbohem

Co je akutní rýma

Jak říká lidové moudro: „Rýma odezní sama po 7 dnech anebo s léčbou zmizí po týdnu.“ Ano, lépe popsat akutní rýmu asi nelze. Akutní rýma je součástí běžného nachlazení, tedy onemocnění horních cest dýchacích, kdy je typickým příznakem výtok hlenu z nosu. Zpravidla dojde i ke krátkodobé ztrátě čichu a objeví se „huhlání“. Na vině je nateklá (zduřelá) nosní sliznice. Díky ucpaným dýchacím cestám se mohou objevit i bolesti hlavy, případně bolesti v krku a kašel (při spánku se může rýma dostat do krku) nebo kýchání (sliznice v nose jsou přecitlivělé).

Čím se chronická rýma od akutní formy liší?

Chronická rýma je onemocnění dýchacích cest, které trvá minimálně 14 dní a veškeré snahy o léčbu selhávají. V tomto případě je nejčastějším projevem ztížené dýchání (sliznice jsou trvale oteklé) a ne vždy je to doprovázeno výtokem z nosu. Objevuje se i vyšší krvácivost z nosu, neboť cévky v nose jsou neustálými pokusy o uvolnění dýchání smrkáním zatěžovány a praskají. Člověk trpící touto formou rýmy zpravidla postupně ztrácí čich i chuť a při těžším průběhu se může rozvinout chronický zánět průdušek či migrény. V ohrožení jsou i sluchovody (záněty i mechanické poškození při smrkání).

chronickaryma3

Přečtěte si o nachlazení z lékařského pohledu. 

Chronická rýma – léčba

Léčba chronické rýmy obvykle probíhá zmírňováním příznaků, tedy uvolňováním dýchacích cest prostřednictvím solných roztoků (např. průplachy speciální konvičkou), nosními kapkami či užíváním různých léků (určených opět spíše k potlačení příznaků). Základem je dostatečný pitný režim, kvalitní odpočinek a vyvážený jídelníček, případně zařazení vitamínů a minerálů prostřednictvím vhodných doplňků stravy.

Prvotním krokem léčby by vždy měla být eliminace rizikových faktorů a možných příčin. Mezi nejčastější příčiny patří alergeny vyskytující se někde v blízkosti jedince. Neustálá konfrontace těla s těmito látkami a aktivace obranných mechanismů v organismu způsobuje otoky sliznic, případně sekreci hlenu. Jak vypadá alergická rýma a řím se liší od chronické rýmy?

  • První pomocí je návštěva alergologa, který vyloučí, a naopak určí látky, které mohou tento stav způsobovat.
  • Od chronické rýmy také ulevuje zvýšená vlhkost vzduchu (doporučená vlhkost se pohybuje v rozmezí 40-55 %- jinak přemnožíte roztoče a plísně) a spaní v chladnějších prostorách (pod 20 ˚C).
  • Někdy se chronická rýma řeší i odstraněním nosních mandlí, případně bývají nasazeny lokální kortikosteroidy.

Chronická rýma – další stupeň léčby

Další z variant léčby je chirurgický zákrok, při kterém se laserem odstraní část zduřelé sliznice a tím zprůchodní dýchací cesty. Důležité však je objevit příčiny vzniku chronické rýmy, neboť jinak je jen otázkou času, kdy se ocitnete ve stejné fázi jako před operací.

Spolu s chronickou rýmou se zvyšuje riziko infekčního onemocnění vedlejších dutin. V tomto případě jsou pak lékaři často předepisována antibiotika. Je vhodné k nim přibrat i probiotika, abyste posílili střevní mikroflóru (mikrobiom) a tím i svou imunitu.

Chronická rýma – babské rady

  1. Uvolněte dýchací cesty inhalacemi– přiveďte osolenou vodu k varu, nakloňte se nad hrnec, hoďte přes hlavu ručník a pak vdechujte páru. Poté doplňte tekutiny a na chvilku si lehněte. Zkuste inhalaci vincentky
  2. Zvyšte přísun zinku (hovězí, kuřecí maso, vejce, sýry, luštěniny, ořechy, játra, krevety, droždí, dýňová semínka).
  3. Uvařte si cibuli s medem a udělejte si sirup, který pijte 3x denně horký.
  4. Zařaďte do jídelníčku silné masové vývary, například kuřecí vývar.
  5. Bylinná směs na rýmu: jitrocel kopinatý + sléz list + bez černý a nějaké protizánětlivé bylinky (např. šalvěj, anýz)
  6. Pijte bezinkový či bezový sirup, případně si dejte lžičku zázvorového sirupu.

chronickaryma2

Chronická rýma jako neschopnost se nadechnout

Přinášíme i malé zamyšlení na závěr. Podle psychosomatiky jsou opakující se rýmy (ať už akutní nebo chronická rýma) zprávou, že se nacházíme v duševním zmatku, trpíme vnitřním vzdorem, v hlavě se nám motají protichůdné myšlenky, se kterými si nevíme rady. Zamyslete se, zda jste svůj život „nezanesli“ nepodstatnými záležitostmi, kvůli kterým vám nezbývá prostor na radost, odpočinek a snění.

Jakékoli potíže s dechem naznačují, že utíkáme před svými emocemi (pokud nedýcháte, necítíte). Většinou se bráníme těm „negativním.“ Ale nezapomeňme, že spolu s těmi nepříjemnými si uzavíráme cestu i k těm příjemným. Stejně jako monáda (symbol jin a jang) i svět obsahuje obojí a naším úkolem je jít po středové linii a uvědomit si/uvidět obě strany. Nic nás nenutí to žít v extrémních formách, ale je dobré o nich vědět. Dopřejte si tedy svobodu a nadechněte se, i když zpočátku třeba jen psychicky. Tělo se přidá.

Napsat komentář: Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

RE: Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.