7 tipů na zimní zdravé potraviny

img
06. 02. 2020

Nic proti nim, určitě nám dodají vitamín C, který v zimě potřebujeme, ale pokud se opravdu potřebujete zahřát, dejte si do citronového čaje med,…

Zdravé potraviny, které v zimě zahřejí. Je vám pořád zima? Toužíte po něčem, co skutečně zahřeje? Svařák to může být, ale nebojte se. Máme pro vás zdravé potraviny, které v těle působí zahřívacím efektem. Většinou jsou přirozeně nasládlé a mají plnou chuť: zima se tak může stát obdobím, ve kterém si zamilujete jídlo!

Čtěte také:

Směsi koření: Vyrobte si domácí kořenící směsi bez glutamátu a nadbytku soli

Zdravé potraviny: Pomeranč ani citrón to není

Nic proti nim, určitě nám dodají vitamín C, který v zimě potřebujeme, ale pokud se opravdu potřebujete zahřát, dejte si do citronového čaje med, který stáhne ochlazovací efekt citrónu na neutrál. Citrusy totiž obecně patří k ochlazujícím potravinám a měli bychom je konzumovat spíše v létě. Stejně tak se vyhněte alkoholu, a když už – například svařák, bohatě si okořeňte sladkým zahřívacím kořením.

Ale vrhneme se raději na plnohodnotné zdravé potraviny, které zahřívají. Zařaďte alespoň jednou nebo dvakrát denně některou z nich, a v zimě vás prochladlost nepřekvapí!

Zdravé zimní potraviny: Jáhly

Jsou naprostou jedničkou. Mezi vnitřně zahřívacími potravinami jednoznačně vedou jáhly. Vařené jáhly, nebo jáhlová kaše vám může vydržet i na více dní. Uvařte si ji víc, první den si dejte kaši, druhý den zbylou kaši zapečte se švestkovým kompotem nebo ovocem, bohatě posypte skořicí a máte o teplíčko do těla postaráno. 
Jáhly se hodí také do polévek, zahustíte jimi guláš, omáčky, různé dušené zeleninové i masové směsi, jsou jednoduše výtečnou zimní zavářkou.

TIP: Můžete si také koupit jáhlovou mouku a něco si z ní upéct, ideální je na litá těsta, perníky (které jsou také sladce kořeněné).

Zdravé potraviny a štiplavé koření: Zázvor, chilli, pepř, křen, hořčice, wasabi

Zázvor je ideální pro uvolnění dutin, rýmy, vyčištění dýchacích cest a spolehlivě umí zabránit plnému rozvinutí zimních viróz. Výtečně zahřívá, stejně jako koření, které si můžete přidat do běžného jídla: chilli nebo pepř. Ideální jídlo, když se vrátíte vymrzlí z venku. Na mlsání si připravte něco s hořčicí, křenem nebo wasabi, právě takové pikantní pochutiny přijdou vhod!

Zdravé potraviny a sladké koření: badyán, hřebíček, skořice, kardamon

Většinu tohoto koření známe z vánočního pečení, ale můžeme je využít i v dalších měsících. Hodí se do marinád na maso, hodí se do polévek, většina asijských polévek je trošku sladká právě tímto kořením, které se hojně používá a neskutečně zahřívá právě v kombinaci s vývary a masem. A že můžete přidat i do obyčejné bábovky trochu skořice nebo kardamomu? Skvělé! A zkuste i horké mléko nebo čaj s kardamomem, kávu s hřebíčkem, kakao (čokoláda zahřívá) s badyánem – experimentujte a zahřívejte se! Skvělá je také lékořice v jakékoliv podobě!

kořeni čaj

ZAJÍMAVOST:
- Není víno jako víno. Když už, zahřívací efekt má červené víno. Bílé ochlazuje.
- Černý čaj zahřívá, zelený ochlazuje.

Zimní zdravé potraviny: Oves

Ovesné vločky jsou další výbornou zahřívací potravinou, ačkoliv nejsou tak silné v tomto efektu jako jáhly. Ale rozhodně je zkuste, oves zahřívá, dodává energii a hořčík, kterého je obecně velký nedostatek v naší potravě. Ovesné vločky se znovu hodí na kaši (zkuste i slané varianty s kaší), jako zavářky do polévek (ovesná polévka s mrkví a celerem je úplně ideální), nebo zkuste různé ovesné knedlíčky, křupavé směsi naslano i nasladko a pečené sušenky z ovesných vloček.

Zdravé potraviny pro zahřátí: Fenykl, bazalka v kombinaci v jídle

Tohle je naprostá bomba! Dvě velmi zahřívající zdravé potraviny v jednom jídle. Pokud bychom hledali něco skutečně extra, tak to je právě tato kombinace. Fenykl je silně zahřívací zeleninou a když jeho vůni podpoříme bazalkou, nebo dokonce nějakým tím sladkým kořením, uděláme si zapečené jídlo, ke kterému přidáme něco jáhel – tak se nám bude usínat jedna báseň v teplíčku a bez zmrzlých nohou.

Zahřívací efekt fenyklu a bazalky je samozřejmě vyšší, když je jídlo pečené a teplé, ale máte-li chuť na salát – směle i do čerstvé kombinace nebo do mixovaného smoothie. Ačkoliv syrové zelenině bychom se měli v zimě spíše vyhnout a nechat si ji hezky na jaro.

Zdravé zahřívací potraviny: Datle, sušené ovoce

Veškeré sušené ovoce je prohřívací a pro mlsání se společně se štiplavými pochutinami velice hodí. Přidávejte si sušené ovoce do smoothie, do zapékaných sladkých jídel, do pečení, klidně i pod maso nebo do zeleninových jídel. Vždyť právě proto nám příroda sušené ovoce dává – na zimu!

Zdravé potraviny na prohřátí těla: Vývary, maso, vařená, dušená jídla

Veškeré vývary z masa i zeleniny jsou silně zahřívající a zdravé potraviny, uchovávají v sobě silnou energii toho, co vyváříme. Udělejte si vývaru klidně víc, zbytky zamrazte a přidávejte do omáček, zeleninových polévek (vzpomeňme na výtečnou vločkovou!) a pijte horký vývar klidně i jen tak – ráno. Je to nejlepší životabudič na zimu! Z masa zahřívacím efektem působí také losos, úhoř a ryby obecně.

V zimě by trouba ani hrnce neměli zahálet, ale když do nich ještě přidáte některé zdravé potraviny, které svou podstatou zahřívají, máte v zimě o starost méně. Čím méně prochladnutí, tím méně nachladnutí.

Napsat komentář: 7 tipů na zimní zdravé potraviny

RE: 7 tipů na zimní zdravé potraviny

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.