Zelený čaj obsahuje prospěšný L-theanin

Populární doplňky stravy: L-theanin jako antistresový suplement. Může nás zbavit i úzkostí a nespavosti?

L-theanin je aminokyselina, která se přirozeně nachází zejména v černém a zeleném čaji. A rovněž i některých houbách. Patří však i mezi velmi oblíbené doplňky stravy. Údajně totiž může pomáhat mírnit úzkosti, stres a dokonce pomůže zahnat nespavost.

Lidské tělo l-theanin přirozeně neprodukuje. Dokonce pro náš organismus není ani nezbytná. Ovšem může být prospěšná. L-theanin je totiž schopen ovlivňovat hladinu určitých chemických látek v mozku. Například serotonin a dopamin, které ovlivňují náladu, spánek a emoce. Nebo kortizol, který pomáhá tělu lépe se vyrovnat se stresem.

Doplňky stravy: L-theanin a jeho (ne)prokazatelné účinky

Bylo provedeno už mnoho studií, avšak většina z nich pouze na zvířatech. Dostatečně relevantní studie u lidí stále chybí. Avšak vědci L-theanin neustále zkoumají a přicházejí postupně s dalšími informacemi o této látce. I tak ale zatím existuje mnoho důkazů, které prospěšnost L-theaninu prokazují. Podle odborníků může skutečně prospívat našemu fyzickému i duševnímu zdraví. Nutno však dodat, že mnoho dosavadních studií bylo provedeno je na malém vzorků lidí.

Čtěte také:

Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou

Zelený čaj v aromaterapii - přinese dobrou náladu i povzbuzení

Přírodní barvení vlasů: Skvěle poslouží káva, černý čaj, nebo kurkuma!

Doplňky stravy: Může L-theanin ulevit od úzkostí a stresu?

Popíjení šálku černého nebo zeleného čaje může napomoci k tomu, že se budeme cítit lépe. Horký čaj uvolňuje mysl a pomáhá nám relaxovat. V přehledu pěti randomizovaných kontrolovaných studií, které zahrnovaly 104 účastníků, spojily čtyři studie L-theanin se sníženým stresem a úzkostí u lidí, kteří prožívají stresové situace. Další studie se zase zaměřila na pacienty se schizofrenií nebo schizoafektivní poruchou. Vědci zjistili, že L-theanin těmto lidem snižoval úzkost a zlepšoval příznaky.

Doplňky stravy: L-theanin a zlepšení kognitivních funkcí

Dokonce i paměť a mentální schopnosti může podpořit užívání L-theaninu. V roce 2016 vědci přezkoumávali stávající výzkum výhod L-theaninu a došli k závěru, že tato sloučenina může prospívat duševnímu i fyzickému zdraví člověka. Poznamenali také, že L-theanin má neuroprotektivní účinky a zlepšuje funkci mozku. L-theanin může zlepšit pozornost i reakční dobu, v kombinaci s kofeinem to pak může vést ke zlepšení prováděných úkonů a zvýšení bdělosti. Malá studie také zjistila, že kombinace L-theaninu (97 mg) a kofeinu (40 mg) pomohla testovaným lépe se soustředit při náročných úkolech. Účastnici se rovněž cítili bdělejší a méně unavení.

Doplňky stravy: L-theanin a jeho vliv na imunitní systém

Některé výzkumy naznačují, že L-theanin může zlepšit funkci imunitního systému těla. Jedna ze studií dokonce zjistila, že L-theanin může pomoci snížit infekce horních cest dýchacích. Přišlo se také na to, že katechiny (antioxidanty) v zeleném čaji a theanin mohou být účinné při prevenci chřipky. L-theanin rovněž může podporovat tělo v boji s nemocí. S tím by mohly pomáhat také, mimo jiné, i jeho potenciální protizánětlivé účinky.

Doplňky stravy: Jak je na tom L-theanin s protinádorovými účinky?

L-theanin byl také spojován se zesílením protinádorových účinků některých chemoterapeutických léků. Právě díky těmto slibným zjištěním vědci předpokládají, že L-theanin může pomoci také zlepšit schopnost chemoterapie v boji proti rakovině. I když neexistují žádné definitivní důkazy o tom, že by černý či zelený čaj mohl předcházet rakovině, mnoho studií naznačuje, že lidé, kteří tyto druhy čaje pravidelně pijí, mají nižší výskyt onkologických onemocnění. Dokonce vědci z jedné čínské studie zjistili, že ženy s diagnostikovanou rakovinou vaječníků, které pily minimálně jeden šálek zeleného čaje denně, žily déle než ženy, které čaj nepily. Důležité je však uvést, že zatímco některé výzkumy sice předkládají slibné výsledky, mohou některé další látky v čaji působit opačně a tedy být pro lidi s rakovinou škodlivé. Jde například o polyfenol EGCG, který se nachází v zeleném čaji. Je totiž možné, že snižuje účinnost některých chemoterapeutických léků. Během chemoterapie je však vždy a za každých okolností nutné konzultovat s lékařem veškeré doplňky stravy, které užíváte nebo byste chtěli užívat. Následně je nutné řídit se výhradně tím, co lékař doporučí.

Doplňky stravy: L-theanin a jeho vliv na krevní tlak

Vysoký krevní tlak je spojován s vyšším rizikem například infarktu nebo mrtvice. Díky tomu, že L-theanin je schopen snížit míru stresu a zároveň podpořit relaxaci organismu, může snižovat i srdeční frekvenci. To pak může pomoci snížit krevní tlak. Jistá studie například zjistila, že lidé, kteří obvykle po náročných úkolech zaznamenávají vyšší krevní tlak, zjistili, že L-theanin jim pomohl udržet tlak v normě. Další studie zase zjistila, že kofein měl velmi podobné účinky, avšak méně příznivé. 

Doplňky stravy: Jak může L-theanin vylepšit spánek?

Několik studií naznačuje, že L-theanin může pomoci lidem rychleji usnout a kvalitněji spát. Přesněji řečeno – pomůže tělu před spaním s uvolněním a následně pak zajistí hluboký spánek. Tyto benefity vyplývají ze specifických účinků, které má aminokyselina L-theanin na mozkové chemikálie, které hrají velkou roli právě při spánku. Studie z roku 2018 zjistila, že lidé přestali mít potíže se spánkem při užívání 450-900 mg L-theaninu denně po dobu osmi týdnů.

Zelený čaj může být pro naše zdraví značně prospěšný

Účastníci studie měli diagnostikovanou úzkostnou poruchu a užívali antidepresiva. Další studie za se zjistila, že výrazné zlepšení spánku jak u lidí, tak i u zvířat, bylo prokazatelné při užívání dávek 250 mg a 400 mg. Bylo rovněž prokázáno i to, že už 200 mg L-theaninu pomáhá snižovat klidovou srdeční frekvenci, což tedy prokazuje jeho schopnost podporovat relaxaci. L-theanin měl i skvělé výsledky u dětí s hyperaktivitou a poruchou pozornosti (ADHD).

Doplňky stravy: L-theanin a doporučená denní dávka

Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje žádný přesvědčivý výzkum, není známo ani bezpečné dávkování L-theaninu. Obvykle se doplňky stravy prodávají s obsahem 100 mg nebo 200 mg L-theaninu. Užíváte-li doplňky stravy s touto látkou, pak je nutné držet se přesně toho, co uvádí výrobce a nepřekračovat uvedené doporučené dávkování. Pamatujte navíc také na to, že pokud pravidelně pijete černý nebo zelený čaj, účinky L-theaninu se násobí.

Doplňky stravy: L-theanin a jeho bezpečnost i nežádoucí účinky

I když je L-theanin všeobecně experty zařazen mezi bezpečné doplňky stravy, neměly by jej suplementovat těhotné nebo kojící ženy. Co se nežádoucích účinků týče, při nadměrně vysokých dávkách může L-theanin způsobit nevolnost nebo podrážděnost. Rovněž je dobré vědět, že L-theanin může reagovat s některými léky nebo doplňky stravy. Obezřetní byste měli být v případě, že užíváte léky k léčbě vysokého krevního tlaku nebo doplňky stravy, které mají za úkol krevní tlak snižovat. Dále léky, které se využívají pro léčbu ADHD nebo doplňky stravy, které obsahují kofein. V každém případě, máte-li pochybnosti, vždy konzultujte užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav.

Autor článku: Monika Poledníková

Diskuse k článku

  • Soňa

    20:54 18. 5. 2021 0
    podle mne jsou ted moderní probiotika a vitamin D, které posili imunitu hlavně v tehle covidové době

Lunární kalendář

STŘEDA 16. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Některý ženský jsou vodporný mrchy, pardón!

Dneska si zas nebudu brát moc servírky a taky možná budu trochu sama proti sobě, ale musim se prostě vyjádřit k vodpornýmu chování některejch ženskejch. Tímto nechci házet všechny do jednoho pytle... jsou i vohrožený druhy, který jsou fakt hodný. Je jich ale málo.