Citrulin může kladně působit na nárůst svalové hmoty

Populární doplňky stravy: Citrulin dodá chybějící energii a pomůže tělo očistit od nežádoucích látek

Citrulin je tak trochu jiná aminokyselina. Patří mezi oblíbené, i když ne příliš známé doplňky stravy. Sportovci citrulin užívají, protože zvyšuje produkci oxidu dusnatého. Tím vlastně zajistí větší přísun kyslíku do svalů. A navíc snižuje bolestivost svalů z náročného tréninku.

Aminokyselina citrulin má ale mnohem více účinků na lidské tělo. Například také stimuluje produkci testosteronu a růstového hormonu. Využívá se tedy, jako podobné doplňky stravy, nejen pro zdraví. Ale i pro zvýšení výkonnosti. 

Doplňky stravy: Citrulin je trochu jiná aminokyselina

Naše tělo si citrulin vyrábí, patří tedy mezi neesenciální aminokyseliny. Krom toho se citrulin nachází také v některých potravinách. Navzdory svému názvu, který by mohl evokovat, že citrulin se nejvíce nachází v citrusech, byl citrulin poprvé nalezen v melounu. Právě meloun je jedna z mála potravin, kde lze citrulin nalézt. 

Čtěte také:

Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!

Pilates pro začátečníky - zlepší držení těla, posílí svaly. A zvládne ho každý!

Workout – účinné a zábavné posilování venku

Narozdíl od ostatních aminokyselin se však citrulin nevyužívá přímo k výrobě bílkovin. Je totiž především nezbytnou součástí močovinového cyklu, jež pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek. Konkrétně nás zbavuje sloučeniny amoniaku. která má značný vliv na únavu. Konečným produktem cyklu je pak močovina. Té se tělo následně zbaví pomocí moči. Citrulin však umí rozšířit také cévy v těle a díky tomu může hrát zajímavou roli při budování svalů. Zjednodušeně řečeno: větší průtok krve do svalů = umožňuje delší výdrž.

Doplňky stravy: Jak citrulin vlastně funguje?

Citrulin působí v lidském těle hned několika mechanismy. Právě vazodilatace (rozšíření cév) je jedním z nich. Citrulin je také prekurzorem argininu. Pokud máme v těle citrulinu nadbytek, zvýší se množství argininu v krvi. Ten se pak přeměňuje na molekulu zvanou oxid dusnatý. Následkem čehož se zajišťuje přísun kyslíku do svalů. A opět je výsledkem snadnější růst svalové hmoty a lepší výkon při tréninku nebo sportovním výkonu. Je také zajímavé, že konzumace citrulinu může zvýšit množství argininu v těle víc, než kdybychom konzumovali samotný arginin. Také vzhledem k tomu, že citrulin může snížit absorpci některých aminokyselin játry a zabránit jejich rozpadu, může přispět k udržení nebo zvýšení svalové hmoty.

Doplňky stravy: Citrulin a jeho přírodní zdroje

Ačkoliv si tělo samo citrulin umí vyrobit, je možné nalézt jej i v několika potravinách. Mezi potraviny, o kterých je známo, že citrulin obsahují, patří zmíněný vodní meloun, dále pak hořký meloun, dýně, okurky či tykve. Nutno také podotknout, že většina potravin nebyla na obsah aminokyseliny citrulinu vůbec analyzovaná. Tudíž zdroje, o kterých je známo, že citrulin obsahují, jsou velmi skromné.

Doplňky stravy: Jak citrulin užívat?

Mezi doplňky stravy je možné vybírat ze dvou forem citrulinu:

L-citrulin – jde o čistý citrulin. Takové doplňky stravy neobsahují žádné další přídatné látky.

Citrulin malát – jedná se o kombinaci citrulinu a další sloučeniny (malát), která je nezbytná pro výrobu energie.

I když obě formy citrulinu mají velmi podobné účinky, citrulin malát je oblíbenější a častější u sportovních doplňků.

Doplňky stravy: Citrulin a jeho výhody pro zdraví

Citrulin byl podroben mnohým výzkumům a byl pod drobnohledem vědců. Zkoumaly se především jeho potenciální účinky na zdraví. A to včetně účinků na cévy, erektilní dysfunkce a výkon při cvičení. Co tedy všechno umí?

Rozšíří cévy – může zlepšit (snížit) krevní tlak a také průtok krve do tkání. Lidem se srdečním onemocněním, kteří konzumovali L-citrulin po dobu alespoň sedmi dnů, se zlepšila schopnost tepen rozšiřovat se. Zdá se však, že právě jednorázová dávka nestačí a je třeba dlouhodobější užívání doplňků stravy.

Růstový hormon – citrulin může po cvičení zvýšit nárůst růstového hormonu, což může být pro naše tělo prospěšné. 

Citrulin je dobrým doplňkem stravy při tréninku

Erektilní dysfunkce – díky tomu, že citrulin prokrvuje, může být zajímavým doplňkem stravy u mužů, kteří trpí tímto druhem obtíží.

Silový trénink – několik studií prokázalo, že citrulin malát může zlepšit výkon při silovém tréninku. Z jisté studie, která hodnotila účinky citrulin malátu vyplynulo, že účastníci byli schopni provést o 53 procent více opakování po požití citrulin malátu ve srovnání s placebem. Citrulin navíc snižuje bolesti svalů po cvičení.

Doplňky stravy: Citrulin a doporučená denní dávka

Záleží, zda užíváte L-citrulin nebo citrulin malát. V každém případě je nutné přesně se řídit pokyny, které výrobce doplňku stravy uvádí na svém výrobku. A také zde, stejně jako u jiných produktů platí, abyste nepřekračovali doporučené denní dávkování. Citrulin patří mezi bezpečné doplňky stravy. A ani při vyšších dávkách nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Ovšem také se zjistilo, že nadbytečně vysoké dávky citrulinu jsou pro tělo zbytečné.

Autor článku: Monika Poledníková

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 16. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Některý ženský jsou vodporný mrchy, pardón!

Dneska si zas nebudu brát moc servírky a taky možná budu trochu sama proti sobě, ale musim se prostě vyjádřit k vodpornýmu chování některejch ženskejch. Tímto nechci házet všechny do jednoho pytle... jsou i vohrožený druhy, který jsou fakt hodný. Je jich ale málo.