Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

Slunéčko sedmitečné je brouk s červenými krovkami, na kterých se vyjímá sedm černých teček. Lidový název pro slunéčko je beruška nebo berunka. Čeleď slunéčkovitých je velmi početná a rozmanitá, proto můžeme narazit i na berušky s jiným počtem teček. Pro všechna berušky je typický jejich charakteristický, polokulový tvar těla a pestré barvy krovek. Krom dětí, které mají berušky rády pro jejich veselý vzhled a snadnou rozpoznatelnost jsou velmi oblíbené i mezi zahrádkáři. Slunéčka jsou dravá a dravé jsou i jejich larvy a jsou schopny zkonzumovat velká množství mšic. Mšice jsou nepřítelem všech pěstitelů, protože konzumují rostliny a přenášejí na ně různé choroby.

Čtěte také:

Jak na mšice bez chemie?

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je jedním z našich nejznámějších a nejhojněji se vyslytujících brouků. Tělo slunéčka je asi 7 – 10 milimetrů dlouhé, tvar těla polokulovitý. Krovky jsou červeně zbarveny, se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky.

Berušky se živí mšicemi

Larva berušky bývá šedá, někdy s nádechem do hněda nebo modra, s četnými černými i ornažovými nebo červenooranžovými skvrnami. Vyskytuje se v oblasti střední Evropy, ale je hojně rozšířeno i jinde v Evropě. Žije na rostlinách, kde larvy i imaga pronásledují a loví mšice. Neživí se však jenom jimi.  

Rozmnožování berušek

Na jaře samičky snášejí vajíčka do menších skupinek na různé rostliny. Jedna samička berušky naklade 50-150 vajíček. Po pěti až deseti dnech se z nich líhnou pestře skvrnité larvy. Po čtyřech larválních stádiích se zakuklí na tři až šest týdnů. Kukly slunéčka jsou červenooranžové s černými skvrnami a najdeme je zavěšené hlavou dolů na spodních listech. Za chladnějších dnů se berušky shromažďují do velkých skupinek pod kameny, kořeny a klády, kde ve strnulém stavu zimu přečkají.

Slunéčka musí přezimovat aspoň jednu zimu, aby se mohla vylíhnout další, pokračující generace. Proto je vhodné na zahradě připravit na chladnější měsíce úkryt pro berušky.

Mšice

Druhů mšic je obrovské množství. Liší se velikostí i zbarvením. Jejich názvy obvykle pocházejí od názvu rostliny, kterou napadají – mšice zelná, mšice rybízová atd.

Mšice na zahradě

Napadení mšicí poznáte podle listů, začnou být zkroucené, povadlé, ztrácejí barvu. Při otočení listu najdeme na jeho spodní straně spoustu malých broučků, mšic. Kromě toho, že vysávají z rostliny šťávu, přenášejí také různé choroby. Při přemnožení mšic se může na listech objevit i černý mazlavý povlak. Objevíte-li mšice na jedné rostlině, pak se pokuste nejprve zničet mechanicky, odtrhněte listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přečtěte si také, jak na mšice bez chemie. A další tipy, jak na mšice

Slunéčko sedmitečné je neznámějším požíračem mšic, na mšicích si pochunají i larvy slunéčka.

Další tipy, jak na mšice

  • Dalšími pomocníky z přírody jsou vosičky Aphidius colemani. Vosičky však lze použít pouze v uzavřených prostorách.
  • Kromě živočichů také zvýší pravděpodobnost toho, že se mšice objeví, správný výběr rostlin. Afrikány svým pachem mšice odpuzují a doporučuje se i lichořeřišnice.  
  • K boji proti mšicím lze použít roztok z vylouhovaných tabákových nedopalků, kterým postříkáte listy rostliny.
  • Postřik z rozdrceného česneku, nastříkaný na rostliny.
  • Kopřivový nebo pelyňkový nálev.
  • V interiérech pomůže zavěšená levandule.

berušky na zahradě2

Jak přilákat berušky do zahrady?

Berušky lze přilákat do zahrady jednoduchým cukerným roztokem. Cukerný roztok napodobuje lepkavé sladké orosení vylučované mšicemi. Slunéčka tato sladká rosa láká, neboť naznačuje přítomnost mnoha mšic. Někteří pěstitelé používají jednoduše kostku cukru, na kterou lze slunéčka rovněž nalákat.

Přilákat berušky můžeme také tím, že na zahradě vysadíme rostliny, které tyto brouky přitahují. Slunéčka sedmitečná mají rády pelargonie, muškáty a slunečnice.  

Úkryt pro berušky aneb jak si berušky na zahradě udržet?

Aby ráda na zahradě zůstávala, potřebují kromě potravy také úkryt pro berušky. Ideálně je to místo v zahradě, které není úplně udržované, například kousek zahrady s různým roštím, kameny, travou, kousky kůry apod.

Takovéto místo představuje přirozený úkryt pro berušky, kde mohou v klidu přezimovat. Oblibě se v současnosti těší i hmyzí domečky.

Můžeme vyrobit speciální přezimovací domečky - úkryt pro berušky. Jsou to jednoduché dřevěné krabičky, vyplněné senem a mechem, na jejichž spodním konci zůstane škvíra nejvýše centimetr vysoká. Umístíme je pod stromy a na další vhodná a klidná místa.  



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.