Cestování s dětmi. Jak je efektivně zabavit?

Cestování s dětmi. Jak je efektivně zabavit?

Léto je tady a my nadšeně vyrážíme na výlety a dovolené. Vedle menšího stresu ohledně balení si řada rodičů či prarodičů pokládá také otázku: „Jak zvládnout cestování s dětmi?“ Dlouhé pobyty v uzavřených prostorách v dětech vyvolávají totiž rozporuplné emoce, a hlavně se začínají nudit. Ve slovníku rodičů zlobit. Jak zabavit dítě během cestování?

Čtěte také:

Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga

Příprava na cestování s dětmi

Základem úspěchu je dobrá příprava. Nenechávejte tedy balení na poslední chvíli. Tím se rozumí i na den před odjezdem. Vyplatí se „nosit věci na hromádky“ už pár dní před odjezdem, v ideálním případě si připravit i seznam a postupně odškrtávat. Ostatně, zapojte děti i to může být pro děti skvělá zábava. Přemýšlet nad tím, co si vezmou (ano, většinou je to celý dětský pokoj a kus obýváku), kreslení či psaní seznamu, samotný proces balení. Bez napětí a stresu jde všechno lépe a rozhodně rychleji.

TIP: Připravte dětem batohy, do kterých si mohou sbalit to, co se tam vejde. Tím omezíte riziko stěhování celého bytu. Zároveň ale dohlédněte, že oblíbení plyšáci, autíčka, postavičky všeho druhu jedou skutečně s vámi. V opačném případě hrozí, že se pro ně budete vracet… Anebo zažijete pořádnou dávku slzavého údolí.

Zábava pro děti při cestování autem

Zatímco starší děti (cca od 10 let) se zpravidla zvládnou zabavit jakžtakž samy, ty mladší vyžadují pozornost. Čím mladší, tím více požadavků. Takže, jak na to?

  1. Pořiďte do auta kapsář. Děti rádi věci přeskládávají a tato „organizace“ může být zábavou. Navíc na své hračky pohodlně dosáhne.
  2. Pořiďte hry, které lze realizovat při jízdě autem – magnetické skládačky, jednoduché materiály se suchým zipem, knihy se samolepkami…
  3. Inspirujte se například i Montessori hračkami, které v dětech navíc podporují kreativitu a fantazii.
  4. Vzpomeňte si na své cestování v dětství, co lze hrát ústně – pořád je zábava počítat barvy aut, která vás minou, zjistit, odkud jaké auto pochází nebo slovní fotbal, hádej, na co myslím (kým jsem)
  5. Zpěv nikdy nikomu neublížil. Můžete pět samostatně nebo si něco oblíbeného pustit.
  6. Audiopohádka příjemně uspí. Jen pozor na řidiče…
  7. Televize do auta – variantou k tabletu jsou tzv. televize do auta, která přehrávají buď DVD nebo přes flashdisk. Připravte si několik oblíbených pohádek.
  8. Elektronika jen starším. Kupodivu nevydrží ani tak dlouho.
  9. Nepodceňujte sílu knihy. Můžete číst vy a ty starší i samy.

TIP: Podporujte fantazii. Nejste animační středisko, děti by měly být schopny se chvíli zabavit i samy. Ostatně, hraček tam na to budou mít dost…

6027 

Cestování s dětmi: Tipy pro rodiče

Cestování s dětmi je skutečně náročnější disciplínou, ale vězte, že to lze zvládnout. Je třeba si však připustit pár věcí, které celý proces výrazně usnadní. I my rodiče musíme totiž slevit ze svých jasných plánů a představ.

  1. Bezpečnost na prvním místě. Raději ať dítě chvilku pláče než abyste jednou rukou řídily a snažili se jako chameleon dítě zabavit.
  2. Jídlo v autě lze zamést. Vyvarujte se čokolád, jogurtu a melounu, pak to půjde víceméně i jen vysát na pumpě.
  3. Dělejte pravidelné přestávky (ano, cestu to prodlouží, ale vám to nezvedne krevní tlak). Dítě nechte vyběhat. Existují i místa s malým dětským hřištěm. Dejte si kafe a dýchejte.
  4. Svačiny vybalujte postupně. Nevystřílejte všechny trumfy hned.
  5. Vnímejte náladu svého dítěte. Pokud ho přetáhnete, pak je těžké ho i uspat. Raději více než méně přestávek.

Cestování s dětmi: Co dát jako svačinu?

Může se to zdát jako samozřejmost, ale i na svačině při cestování s dětmi záleží. Něco můžete mít po ruce, jinou část třeba uchovat v autoledničce. Vždy ale zohledněte to, že při cestování s dětmi i bez nich je třeba připravit takovou svačinu, která nebude spíše časovanou bombou střevních potíží. Zapomeňte tedy na šunku (pokud nemáte autoledničku nebo ji neplánujete hned sníst), ale také různé bagetky z pumpy. Skvělou variantou je ovoce (jablka, hroznové víno), zelenina (nakrájená mrkev, paprika, ledový salát...), případně sušenka, flapjacky, oříšky (spíše u starších) nebo například doma připravené tousty. Tekutější věci (broskev, meloun, jahody…) nechte spíš na skutečnou pauzu se zastavením. Volte takové potraviny, které nenadýmají, jinak může děti bolet břicho a cestování s dětmi bude skutečně náročné.

TIP: Zkuste svačinky dětem něčím ozvláštnit. Případně si o nějakou dobrotu udělat soutěž – kdo najde první určité slovo/písmeno/značku auta…

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?