Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kojení je nejhezčí období v životě ženy, říká se. Ale nemusí být všechno tak jednoduché. Kojíte a lámete si hlavu s tím, co jíst nebo nejíst? Mnoho žen propadne iluzi, že bylinky při kojení pomáhají a mohou se tak konzumovat téměř neomezeně. Ale tak to rozhodně není.

Čtěte také:

Kojení nebo kojenecká láhev?

Už naše babičky ale věděly, že se vším je třeba zacházet opatrně a to, co umí pomoct, dokáže i ublížit. Které bylinky mohou podpořit kojení a které naopak umí laktaci úplně zastavit?

Bylinky při kojení: Dodržujte pravidla

Skutečným pravidlem, které by matka při kojení měla dodržovat, je zdravá, vyvážená strava a dostatečný pitný režim. U většiny maminek tvoří velkou část příjmu tekutin čaje podporující kojení a tedy i bylinky při kojení. Při volbě bylinek v tomto překrásném období je potřeba zvážit, k čemu nám má bylinka posloužit.

Bylinky při kojení mohou pomoci

Ke zlepšení pohody malého tvorečka dokáže přispět echinacea nebo arónie. Potřebujeme-li podpořit tvorbu mateřského mléka, mohou pomoci bylinky jako je fenykl, anýz, jestřabina, mateřídouška, kopřiva, kopr, sporýš, majoránka, kontryhel, bazalka, benedikt lékařský, pampeliška, pískavice nebo peťour. Jde o bylinky při kojení, které se běžně přidávají do čajů pro kojící matky. Dobrému zažívání maminky i miminka určitě neublíží kmín, koriandr, meduňka, šanta nebo heřmánek. Při zánětu bradavek by mohl ulevit rozdrcený list olše lepkavé. Některé babské rady doporučují také přikládat rozdrcený list hlávkového zelí. V regeneraci po porodu ale určitě nic nezkazíme ani čajem z měsíčku lékařského. Navíc i skvěle chutná.

Nevhodné bylinky při kojení

Některé bylinky při kojení vhodné zkrátka nejsou. Kojící matka by se měla zcela vyhnout konzumaci šalvěje, obsahující toxin thujon, který přechází do mateřského mléka a může být pro miminko nebezpečný. Tvorbě mateřského mléka ale nepomáhá ani tolik oblíbená máta peprná. Obě bylinky naopak umí pomoct, potřebujeme-li laktaci z jakýchkoli důvodů zastavit. V takovém případě je dobré pít dva až tři šálky denně po dobu maximálně dvou týdnů. Ideálně však toto dělejte po poradě s fytoterapeutem nebo farmaceutem.

Pozor byste si ale měly dát i na bylinky při kojení, které miminku sice neuškodí, ale dokážou výrazně ovlivnit chuť mateřského mléka. Patří mezi ně petržel, pelyněk, citronová tráva, hřebíček nebo skořice.

Bylinky při kojení: Fenykl obecný

Využívali jej už staří Indové, Číňané, Egypťané i Řekové. Fenykl se odjakživa dává malým dětem při střevních kolikách a nadýmání. Zvláště u nejmenších dětí. Na chuť je nasládlý a má vůni podobnou lékořici. Rozhodně platí, že byste se měli vždy poradit s pediatrem. I když jde o bylinky.

Bylinky při kojení: Anýz vonný

Voňavé koření pochází z Asie a do Evropy se dostal pravděpodobně díky Římanům. Ve středověku se používal jako afrodiziakum. Patří mezi bylinky při kojení, protože může podpořit tvorbu mléka. Čerstvé lístky anýzu můžete přidávat i do salátů, omáček a nákypů. Sušená semena se přidávají do pečiva. Je známý také jako tzv. „chlebové semínko“. Je totiž nedílnou součástí chlebového koření i různých druhů ukroví.

Bylinky při kojení: Jestřabina lékařská

Jestřabina též zvaná jako kozí routa nebo polní štědřenec se od středověku využívala například k zahánění moru. V současnosti je součástí čajů pro kojící matky. Zjednodušeně řečeno, patří mezi běžné bylinky při kojení.

Bylinky při kojení: Mateřídouška

Patří mezi velmi rozšířené a oblíbené bylinky. Na území České republiky lze najít až sedm různých druhů. Má ráda slunné prostředí. Typické jsou pro ni drobné růžové kvítky. Nejčastěji se sbírá nať, a to mezi červnem a srpnem. Ideálním časem pro sběr této bylinky je ráno. Nať se sbírá lehce před květem nebo během květu. Patří mezi oblíbené bylinky při kojení. A rádi ji mají i zahrádkáři. Odpuzuje nevítaný hmyz. A krásně voní.

Bylinky při kojení: Kopřiva dvoudomá

Původně se kopřiva vyskytovala v Evropě, zejména v náplavových lužních lesích. Dnes jako plevel roste po celém světě. Je navíc považována za spolehlivý indikátor vyššího obsahu dusíku v půdě. Nejčastěji listy a nať. Přes léto ale můžete sbírat i kopřivové semeno, lehce oříškově chutná. Při kojení si ji můžete přidat do čajové směsi. Dodá jí sílu.

Bylinky při kojení: Kopr vonný

caj byliny kojeni

Omáčka nebo polévka? A což takhle zkusit čaj. Kopr patří mezi všestranné bylinky. Buď vám chutná nebo ho nenávidíte. Nic jiného mezi tím není. Kopr byl oblíbený už za starého Řecka a Říma. Ale jeho původní domovinou je Asie. Pěstuje se nejen jako koření a léčivá rostlina, ale i jako zelenina. U kopru využijeme nať, květenství a semínka. Patří mezi jednoleté bylinky, které si snadno vypěstujete i doma v květináči. Kopr klíčí velmi rychle a první sklizeň můžete provést již po šesti týdnech od výsevu.

Bylinky při kojení: Bazalka pravá

U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje. Pro nás se stala nepostradatelným kořením s vůní středomoří. Bazalku si můžeme sami pěstovat na zahrádce i v truhlíku. Bude jí dobře kdekoli na slunném místě. Bazalka může podpořit tvorbu mateřského mléka.

Bylinky při kojení – anýzový čaj

1 kávovou lžičku anýzu přelijte 150 ml horké vody a nechte 10–15 minut louhovat, poté sceďte a pijte. Pokud z nějakého důvodu potřebujete, můžete vypít denně dva až tři šálky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.