Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

kojeni zenaBylinky při kojení mohou být zajímavým podpůrným prostředkem

Kojení je nejhezčí období v životě ženy, říká se. Ale nemusí být všechno tak jednoduché. Kojíte a lámete si hlavu s tím, co jíst nebo nejíst? Mnoho žen propadne iluzi, že bylinky při kojení pomáhají a mohou se tak konzumovat téměř neomezeně. Ale tak to rozhodně není.

Už naše babičky ale věděly, že se vším je třeba zacházet opatrně a to, co umí pomoct, dokáže i ublížit. Které bylinky mohou podpořit kojení a které naopak umí laktaci úplně zastavit?

Bylinky při kojení: Dodržujte pravidla

Skutečným pravidlem, které by matka při kojení měla dodržovat, je zdravá, vyvážená strava a dostatečný pitný režim. U většiny maminek tvoří velkou část příjmu tekutin čaje podporující kojení a tedy i bylinky při kojení. Při volbě bylinek v tomto překrásném období je potřeba zvážit, k čemu nám má bylinka posloužit.

Bylinky při kojení mohou pomoci

Ke zlepšení pohody malého tvorečka dokáže přispět echinacea nebo arónie. Potřebujeme-li podpořit tvorbu mateřského mléka, mohou pomoci bylinky jako je fenykl, anýz, jestřabina, mateřídouška, kopřiva, kopr, sporýš, majoránka, kontryhel, bazalka, benedikt lékařský, pampeliška, pískavice nebo peťour. Jde o bylinky při kojení, které se běžně přidávají do čajů pro kojící matky. Dobrému zažívání maminky i miminka určitě neublíží kmín, koriandr, meduňka, šanta nebo heřmánek. Při zánětu bradavek by mohl ulevit rozdrcený list olše lepkavé. Některé babské rady doporučují také přikládat rozdrcený list hlávkového zelí. V regeneraci po porodu ale určitě nic nezkazíme ani čajem z měsíčku lékařského. Navíc i skvěle chutná.

Nevhodné bylinky při kojení

Některé bylinky při kojení vhodné zkrátka nejsou. Kojící matka by se měla zcela vyhnout konzumaci šalvěje, obsahující toxin thujon, který přechází do mateřského mléka a může být pro miminko nebezpečný. Tvorbě mateřského mléka ale nepomáhá ani tolik oblíbená máta peprná. Obě bylinky naopak umí pomoct, potřebujeme-li laktaci z jakýchkoli důvodů zastavit. V takovém případě je dobré pít dva až tři šálky denně po dobu maximálně dvou týdnů. Ideálně však toto dělejte po poradě s fytoterapeutem nebo farmaceutem.

Pozor byste si ale měly dát i na bylinky při kojení, které miminku sice neuškodí, ale dokážou výrazně ovlivnit chuť mateřského mléka. Patří mezi ně petržel, pelyněk, citronová tráva, hřebíček nebo skořice.

Bylinky při kojení: Fenykl obecný

Využívali jej už staří Indové, Číňané, Egypťané i Řekové. Fenykl se odjakživa dává malým dětem při střevních kolikách a nadýmání. Zvláště u nejmenších dětí. Na chuť je nasládlý a má vůni podobnou lékořici. Rozhodně platí, že byste se měli vždy poradit s pediatrem. I když jde o bylinky.

Bylinky při kojení: Anýz vonný

Voňavé koření pochází z Asie a do Evropy se dostal pravděpodobně díky Římanům. Ve středověku se používal jako afrodiziakum. Patří mezi bylinky při kojení, protože může podpořit tvorbu mléka. Čerstvé lístky anýzu můžete přidávat i do salátů, omáček a nákypů. Sušená semena se přidávají do pečiva. Je známý také jako tzv. „chlebové semínko“. Je totiž nedílnou součástí chlebového koření i různých druhů ukroví.

Bylinky při kojení: Jestřabina lékařská

Jestřabina též zvaná jako kozí routa nebo polní štědřenec se od středověku využívala například k zahánění moru. V současnosti je součástí čajů pro kojící matky. Zjednodušeně řečeno, patří mezi běžné bylinky při kojení.

Bylinky při kojení: Mateřídouška

Patří mezi velmi rozšířené a oblíbené bylinky. Na území České republiky lze najít až sedm různých druhů. Má ráda slunné prostředí. Typické jsou pro ni drobné růžové kvítky. Nejčastěji se sbírá nať, a to mezi červnem a srpnem. Ideálním časem pro sběr této bylinky je ráno. Nať se sbírá lehce před květem nebo během květu. Patří mezi oblíbené bylinky při kojení. A rádi ji mají i zahrádkáři. Odpuzuje nevítaný hmyz. A krásně voní.

Bylinky při kojení: Kopřiva dvoudomá

Původně se kopřiva vyskytovala v Evropě, zejména v náplavových lužních lesích. Dnes jako plevel roste po celém světě. Je navíc považována za spolehlivý indikátor vyššího obsahu dusíku v půdě. Nejčastěji listy a nať. Přes léto ale můžete sbírat i kopřivové semeno, lehce oříškově chutná. Při kojení si ji můžete přidat do čajové směsi. Dodá jí sílu.

Bylinky při kojení: Kopr vonný

caj byliny kojeniNěkteré bylinky při kojení vhodné jsou, jiným bychom se měli raději vyhýbat

Omáčka nebo polévka? A což takhle zkusit čaj. Kopr patří mezi všestranné bylinky. Buď vám chutná nebo ho nenávidíte. Nic jiného mezi tím není. Kopr byl oblíbený už za starého Řecka a Říma. Ale jeho původní domovinou je Asie. Pěstuje se nejen jako koření a léčivá rostlina, ale i jako zelenina. U kopru využijeme nať, květenství a semínka. Patří mezi jednoleté bylinky, které si snadno vypěstujete i doma v květináči. Kopr klíčí velmi rychle a první sklizeň můžete provést již po šesti týdnech od výsevu.

Bylinky při kojení: Bazalka pravá

U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje. Pro nás se stala nepostradatelným kořením s vůní středomoří. Bazalku si můžeme sami pěstovat na zahrádce i v truhlíku. Bude jí dobře kdekoli na slunném místě. Bazalka může podpořit tvorbu mateřského mléka.

Bylinky při kojení – anýzový čaj

1 kávovou lžičku anýzu přelijte 150 ml horké vody a nechte 10–15 minut louhovat, poté sceďte a pijte. Pokud z nějakého důvodu potřebujete, můžete vypít denně dva až tři šálky.

Autor článku: Monika Poledníková


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte