Bukvice lékařská /Betonica officinalis/

čeleď: hluchavkovité

Bukvice lékařská – popis

Víceletá drsně chlupatá léčivá bylina, vysoká 20 až 80 cm. Lodyha na bázi obvykle dřevnatějící. Dolní lodyžní listy v růžici, lodyžní listy řapíkaté, vejčité, až 10 cm dlouhé, vroubkované. Květy červené v hustém koncovém lichoklasu dlouhém 3 až 6 cm.

Bukvice lékařská – léčivé účinky

Bukvice lékařská je od starověku užívána jako léčivá bylina, v současnosti je však (zřejmě neprávem) poněkud opomíjena.

Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky. Bukvici lze použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Dále mírně snižuje krevní tlak a její léčivé účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů.

Některými autory je uváděno i působení protinádorové a protirevmatické. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje uléhat na polštář nacpaný asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené bukvice - takový polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je třeba náplň vyměnit za čerstvou.

Použitelné části bukvice lékařské: nať

Období květu: červenec až září

Bukvice lékařská – pěstování

Bukvici lékařskou můžeme najít v řídkých listnatých lesích, na lukách a pastvinách. Miluje vlhčí, zásadité až neutrální humózní půdy. Pokud chcete bukvici doma pěstovat, nasbírejte si semena. Ty je ideální sbírat přímo z planě rostoucí rostliny na místech, která nejsou znečištěná výfukovými plyny nebo jinými emisemi. Celá plodenství svázaná do volných svazků se pověsí a usuší tak rychle, jek je to jen možné. Semena se pak ukládají před jarním výsevem do dobře těsnících nádob.

Tip: Čaj

1 lžičku sušené bukvice lékařské přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po doušcích.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2272x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte