Bude konec světa?

Starobylý Mayský kalendář považuje den 21. 12. 2012 za konec současné civilizace. Napříč společností je tato informace vykládána různě. Někdo očekává celosvětovou přírodní katastrofu, která zahubí lidstvo, objevují se domněnky, že dojde k prohození obou magnetických pólů. Jiná vysvětlení přikládají předpovědi mnohem hlubší duchovní význam, tedy že půjde o celkové přehodnocení pojímání lidského života a současný materialismus, na němž je fungování moderní společnosti založeno, bude muset nahradit pokora a zrovnoprávnění všech. Jak si lze konec světa 2012 vysvětlit? Co tedy stojí v Mayském proroctví? Na to a mnohé další klíčové otázky přinese odpověď dnešní článek.

Fenomén roku 2012 vychází nejen z historických, ale i současných předpokladů. Ty rozdělují celou společnost na dva tábory, jedni věří v apokalypsu, jiní všechna bouřlivá očekávání ohledně Mayského proroctví považují jen za výplod fantazie, podobný například období, kdy měl nastat rok 2000.

Tajemství Mayského kalendáře

Názory na datové řazení mayské civilizace se liší, obecně se však hovoří o letech 2000 př. n. l. až 1500 našeho letopočtu. Území se rozprostíralo na celém poloostrově Yucatán a samotní Mayové byli z hlediska kultury velice vyspělí. Důkazem je i to, že dosud nebylo rozluštěno jejich složité písmo. O to více jsou ceněny fragmenty, které se v Americe postupně objevují a díky kterým se lze přibližovat poznání. Velkou roli ve filosofii této civilizace sehrával právě čas. V této souvislosti je Mayský kalendář považován za jeden z nejpropracovanějších kalendářů všech historických kultur. Proč se ale konec světa s Mayským kalendářem tolik spojuje? Je to jednoduché, protože 21. 12. 2012 končí, resp. končí určitá fáze. Sluneční systém ukončí svůj koloběh po více než 5100 letech. Mayové věřili, že poté nastanou velké změny. Mnoho vědců se domnívá, že Mayové tak odkazují k okamžiku, kdy Země, Slunce a střed Mléčné dráhy budou ležet v přesné přímce, což je něco, k čemu dochází jednou za 28 tisíc let.

Mayové vnímali čas cyklicky

Mayský kalendář pro nás zůstává i v dnešní době tak trochu záhadou. Sestává asi z několika dílčích kalendářů, které jsou inspirovány zápisy starých Olméků, a data, s nimiž operuje, jsou výsledkem precizních pozorování a astronomických poznatků. Udivující je i to, s jakou přesností dokázali Mayové svá data vysvětlovat a zanášet do systémů kalendářů. Ostatně, některé doložené informace jsou srovnatelné s těmi, co získávají dnešní astronomové za pomocí vyspělé moderní techniky! Co je však největším rozdílem od dnešní doby, to je vůbec vnímání času jako takové. Už výše bylo zmíněno, že Mayové k němu měli velice hluboký, dá se říci filozofický, vztah. A věřili, že vše, co se děje, to se neustále opakuje dokola. Ke každému časovému období byl navíc přiřazen bůh. Bohům byl tak zasvěcen nejen každý rok, ale i měsíc, týden i den. Dne 21. 12. 2012 by prý měl skončit již pátý svět, pátý cyklus.

Mayská proroctví o konci světa

Abychom lépe pochopili myšlenky v odkazu Mayů, je nutné si skutečně uvědomit, jak oni sami vnímali svět a jeho chod. Hlavním znakem jejich kalendáře jsou cykly, jak už bylo uvedeno na řádcích výše. Je zcela jasné, že Mayové určitě nevěděli, jak bude společnost a svět vypadat právě teď, v roce 2012. Propočítali však, že je to právě rok 2012, kdy se jeden rozběhlý cyklus opět uzavře, a tak se Země ocitne na konci fáze i začátku něčeho nového zároveň. Je velice pravděpodobné, že sami Mayové prožili velkou klimatickou událost, lze konec světa 2012 připodobňovat takovému scénáři?

Čeká nás hluboká změna počasí? Vše prozatím zůstává jen u domněnek. Jedno je však stále jasnější, Mayové věřili tomu, že každých 5125 let končí jeden věk a začíná další.

Konec světa 2012 a jeho význam

Z výše uvedených informací zřetelně vyplývá, co je chápáno koncem světa z hlediska diskutovaných mayských proroctví, jde o skončení staré a zároveň začátek nové fáze. Po celém světě kolují různé dohady a předpoklady o tom, co společnost po datu 21. 12. 2012 čeká. Následující přehled vám přiblíží nejčastější teorie, bez ohledu na to, jak uvěřitelné, nebo neuvěřitelné jsou.

Výčet předpovědí pro konec světa 2012:

  • Záměna elektromagnetických pólů, přepólování Země

Každým rokem se dle vědců mění poloha elektromagnetického pólu Země. Rok 2012 je dle některých pomyslným vrcholem změn a dojde k přepólování. Ač si to spousta lidí neuvědomuje, je fungování společnosti na poloze pólů závislé, jejich obměna by způsobila chaos infrastruktury. Otázkou je, zda by si s ní lidstvo dokázalo poradit a za jak dlouho.

  • Srážka Země s asteroidem či jiným vesmírným tělesem

Někteří zastánci teorie, že Zemi čeká osudová srážka, věří, že se k planetě přibližuje jiná planeta, která ji zničí, a tedy i veškerý život na zemském povrchu. Světové kosmické úřady však žádné varování před takovým rizikem nevydaly.

  • Supererupce na Slunci

Vědci v posledních letech přišli s četnými výsledky výzkumů, které hovoří o stále se zvyšující aktivitě na Slunci v podobě erupcí. Při těch se uvolňuje elektromagnetické a protonové záření, které se zachytí a rozplyne v atmosféře. Pokud by i aktivita dále narůstala, může konec světa 2012 zapříčinit obrovská erupce, jejíž důsledky by ovlivnily všechny lidi na planetě Zemi. Došlo by k ozáření radiaktivitou a všechna elektronická zařízení by vypověděla službu.

  • Větší pohyb zemských desek

Vědci také stále více přicházejí se zjištěními, že se opět probouzí sopky, které stovky a tisíce let byly nečinné. Nejznámější z nich je italský Vesuv. Dle dlouholetých pozorování tato aktivita stoupá, což dokládají i různé přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení i v oblastech, kde se nikdy nic podobného neudálo, tsunami a velké bouře. Někteří odvážlivci všechny tyto události označují za důsledky probouzení Země, která tak reaguje na vzrůstající plenění a drancování přírody lidmi.

  • Země, Slunce a střed Mléčné dráhy budou v přesné přímce

Jak už bylo zmíněno výše, 21. 12. 2012 se Země dostane do přímé roviny se Sluncem a zároveň i s centrem Mléčné dráhy. Existují dva vysvětlující názory. Jeden hovoří o otevření Nebeské klenby, kdy lidé po celém světě dojdou osvícení a změní své myšlení. Druhý má katastrofičtější scénář, ten předpokládá, že to, co se v daný okamžik otevře, budou Brány pekelné a na celý svět se snese zloba démonů.

  • Nezvratná apokalypsa

Konec světa, jak ho všichni znají z filmů. Obrovské bouře, zemětřesení, ohně, záplavy, uragány, jedna přírodní katastrofa stíhá druhou a přežívají jen ti nejodvážnější. I takové jsou předpoklady vztahující se k magickému datu 21. 12. 2012.

Jak vidí konec světa badatelé, odborníci a vědci

Mayské proroctví přitahuje pozornost lidí po celém světě, vyjadřují se k němu i nejpovolanější z nejpovolanějších, například NASA. Ta veškeré černé scénáře odmítá a uklidňuje lidi, že nedojde ani ke srážce a obřím asteroidem, ani k velkým erupcím na Slunci. O tom dokonce tvrdí, že jeho vyhasnutí nepřipadá v úvahu ještě miliardy let. Konec světa 2012 zpochybňuje i Česká astronomická společnost či Akademie věd.

Pravý konec světa až v roce 2116?

Mnoho vědců fenomén roku 2012 odmítá a raději se přiklání k verzi, že při převádění dat cyklického vnímání času Mayi došlo k odchylce, která se projevila nepřesným výsledkem. Dle toho by měl cyklus reálně skončit na základě přenesení do našeho kalendáře až v roce 2116, a to dne 14. prosince. Tak jako tak všechny odborné závěry zcela odmítají globální katastrofické scénáře, kterými je konec světa 2012 vykreslován.

Dnešní potomci Mayů mají ohledně proroctví jasno

O tom, že se dají Mayská sdělení vysvětlovat různě, vědí i potomci této jedinečné civilizace. Jeden z nich, Carlos Barios, se k fenoménu 2012 také nedávno vyjádřil. O konci světa nehovoří jako o faktickém konci lidského života na Zemi, ale jako o transformaci planety. Lidstvo jako takové bude pokračovat dál, ale přeci jen trochu jinak, s potřebnou dávkou pokory, lidskosti a humanity. Co ho však k tomu dovede, to stále zůstává neobjasněno.

Mayská proroctví a kruhy v obilí

Obyvatelé některých oblastí jižní Anglie si již několik desetiletí nedokážou vysvětlit jevy, které se v pravidelných i nepravidelných časových odstupech odehrávají v jejich okolí. V polích s obilím se objevují kruhy a nikdo pro ně nemá racionální vysvětlení. A co více, vytvořené obrazce vychází právě z Mayské civilizace. Podívejte se na zajímavé a fascinující video, ve kterém se hledá odpověď na otázku, zda tyto kruhy nějak souvisí s diskutovaným mayský proroctvím a avizovaným koncem světa.

Na otázku, zda bude konec světa, by si měl asi odpovědět každý z nás sám s přihlédnutím na to, jaký život žije. S největší pravděpodobností se nemusíme obávat toho, že 21. 12. 2012 propuknou po celém světě přírodní katastrofy a Země se změní v pustinu, kam lidský život a společnost nepatří. Symbolicky bychom se však v tento den mohli alespoň na pár minut zastavit a zamyslet se nad tím, zda přeci jen není něco, co bychom mohli změnit, třeba na svých návycích, zvyklostech a zlozvycích, čím bychom dopomohli tomu, že by bylo na světě opět o něco radostněji. Konec světa 2012 tak bude pro každého z nás znamenat sice něco jiného, ale získá tak celá společnost, která se zmítá v krizi, z níž ji nevyvede nikdo jiný než my sami.

Věříte v konec světa? Co pro vás datum 21. 12. 2012 znamená? Svěřte se v komentářích pod článkem a diskutujte o této problematice s ostatními!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2250x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

konec sveta nikdy nebude porad to bude pokracovat ale vedci zapomeli na jednu vec ze astekove chteji aby zkoumali nekde kde to vím ja ze je odpoved.Davají nám dopredu vedet co bude co naleží a tim jak se s tim poperem ale ja sem hodne zkoumava a zjistila sem ze se musim hrabat jinde a nacez sem pochopila a bylo me dano z hury jako poslaní tak to… celý příspěvek

Jestli se má něco stát,tak se stane ,a mi lidstvo tomu nezabránime,tak nevím proč kolem toho tolik řečí,Matka příroda je velká moc.

Ano, konec světa jako takový taky nepředpokládám, konec jedné éry ano. Lidé by se už měli probudit ze svého materialistického myšlení a začít myslet srdcem, protože mít v srdci lásku, mít ve svém srdci tolik lásky, abychom ji mohli i rozdávat, to je… celý příspěvek

Neco na tom bude.verim v konec sveta. ne opravdovy,ale existencni v otazce lidstvi a spolecenstvi lidi.neco se musi stat.


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte