Bažanka roční /Mercurialis annua/

čeleď: pryšcovité

Bažanka roční – popis

Bažanka roční je dvoudomá bylina s přímou nebo vystoupavou šťavnatou, tupě hranatou lodyhou vysokou 10 - 45cm, vstřícně větvenou, na uzlinách ztlustělou. Světle zelené čepele listů má úzce až široce kopinaté nebo podlouhlé, lesklé se znatelným středním nervem, okraje jsou zubaté. Na bázi čepele u řapíku mají listy dvě žlázky. Je to variabilní druh, zvláště ve tvaru listů. Samičí květy mají dvojdílný ostnitý semeník, který se po oplodnění hmyzem a dozrání přemění v dvoupouzdré pukavé tobolky. Pouzdro obsahuje jediné okrouhle, lesklé, žlutohnědé vejčité semínko, síťovitě jamkovité, dlouhé 1,5 - 2 mm, které je z tobolky vymršťováno.

Bažanka roční – léčivé účinky

Kdysi pěstována jako léčivka (v lidovém lékařství používána jako projímadlo a diuretikum), používána též ve veterinární medicíně.

Použitelné části bažanky roční: nať a květ

Období květu: květen až říjen

Použití v kuchyni a pěstování bažanky

V ČR se vyskytuje místy hojně nebo roztroušeně v teplejších oblastech, ojediněle a přechodně zavlékána i do vyšších poloh. Zcela chybí nebo jen málo údajů je ze západních a nejsevernějších Čech a ze severní Moravy. Roste na půdách humózních i písčitých, kyprých a dobře provzdušněných, často bohatých dusíkem. Vyskytuje se na polích, zahradách i ve vinicích. Zapleveluje převážně okopaniny, zeleniny a ostatní širokořádkové plodiny nevytvářející zapojený porost. Velmi nepříjemná je zvláště v pařeništích, sklenících a na zavlažovaných plochách. Patří mezi méně nebezpečné plevele.

Tip: Čaj proti zácpě

Lžičku sušené natě na 500 ml vody, louhujeme jen max. 5 minut a dávkujeme po lžičkách. Velké množství může způsobit krvácivé průjmy.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1753x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte