Baňka velkokališná /Sarcosphaera crassa/

▪ Baňka velkokališná - vzhled

Plodnice je obvyklé široká 3 – 10 cm a vysoká 2 – 5 cm. V mládí bývá úplně nebo z větší části ponořená v substrátu. Baňka velkokališná má kulovitý až ledvinovitý tvar a je často téměř uzavřená a dutá. Později na vrcholu praská a cípovitě se otevírá jako tulipánový květ.

Vnitřní plodná strana je hladká, šedě nafialovělá. Vnější strana je jemně plstnatá, bělavá, často i fialově nahnědlá až špinavě okrová.

Třeň není vyvinut.

Dužnina je voskovitá, křehká a bělavá, bez zvláštní vůně.

▪ Baňka velkokališná - výskyt

Roste u nás dosti vzácně, od dubna do srpna, hlavně ve smrčinách (nebo i pod borovicemi a buky) na jílovitých či vápenitých půdách.

▪ Baňka velkokališná - vliv na zdraví

Baňka velkokališná má podobné jedovaté účinky jako ucháč obecný (Gyromitra esculenta), a to především v syrovém stavu. Potíže se mohou dostavit i po povaření a vylití vody, ve které se houba vařila. Houby nesbíráme také proto, že jsou velmi vzácné a vyskytují se opravdu zřídka.

▪ Baňka velkokališná - možnosti využití

Houby jsou to jedovaté, proto se nehodí ke konzumaci a neměly by se ani sbírat, protože se vyskytují velmi málo. Baňka velkokališná je, po té co dojde k jejímu puknutí do „květu“, na pohled velmi zajímavá a pěkná.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1074x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte