Autismus u dětí a jeho příznaky

Autismus u dětí a jeho příznaky

Autismus u dětí je možné rozpoznat již v raném věku. Nejčastěji je diagnostikován mezi druhým až třetím rokem života dítěte. Co se týká poměru autistických dětí co do pohlaví, je podstatně nevyrovnaný. Nemoc totiž daleko více postihuje chlapce nežli dívky.

Čtěte také:

Dítě - nejdůležitější okamžiky v jeho vývoji

Mnozí rodiče autismus u dětí zaregistrují v momentu, kdy je dítě netypicky samotářské, nekomunikativní a tiché. Autistické děti mají zkrátka svůj vlastní svět, v kterém je jim dobře i bez ostatních lidí.

Autismus u dětí a jeho projevy

Proč autismus u dětí vniká není v podstatě známo. Někteří odborníci si domnívají, že jeho původ lze hledat v genetice. K neurologickým změnám na mozku dochází již v prenatálním stadiu, a tak se dítě již s autismem rodí. A jaké jsou specifické příznaky dětského autismu?

  • neschopnost se vcítit do druhých lidí
  • sociální izolace (absence potřeby kontaktu s lidmi)
  • neschopnost navázat vztahy s okolím
  • přecitlivělost, nebo naopak apatický přístup vůči vnějším podnětům
  • odmítání jakýchkoliv změn a upřednostňování stereotypu
  • absence očního kontaktu
  • nulová reakce dítěte na oslovení
  • apatické vnímání fyzického kontaktu s ostatními lidmi

Autismus u dětí a jeho diagnostika

Diagnostikovat autismus u dětí je poměrně zdlouhavé a obtížné. V této oblasti totiž neexistují žádné invazivní vyšetřovací metody, které by dětský autismus mohly s jistotou potvrdit. Jedinou spolehlivou variantou je tedy cíleně dítě sledovat a všímat si specifických změn v jeho chování. Odlišnosti mohou zpozorovat prvně rodiče, a to již v kojeneckém a batolecím věku. Typicky autistické děti totiž nereagují na své okolí, tudíž nežvatlají, nenapodobují dospělé a neopakují slova. Mezi základní vyšetřovací metody autismu u dětí může zařadit:

  • posouzení celkové anamnézy dítěte (genetické předpoklady, onemocnění v rodině)
  • komplexní fyzikální vyšetření dítěte (zhodnocení zdravotního stavu, zraku, sluchu a v neposlední řadě je důležité i neurologické vyšetření
  • psychiatrické a psychologické vyšetření, tj. zaměření především na oblast sociální interakce, představivosti a komunikace s okolím (takzvaná autistická triáda)

Autismus u dětí je možné specifikovat i prostřednictvím speciálních screeningových metod jako jsou například takzvaná CARS (Škála dětského autistického chování) nebo DACH (Dětské autistické chování). V obou případech se jedná pouze o zmapování určitých příznaků u dítěte, které mohou vést až k diagnostice autismu.

 autismus

Autismus u dětí a možné zdravotní komplikace

Děti, které se narodily jako autistické, nemívají problémy pouze psychologického a sociálního charakteru. Často bojují i s fyzickými potížemi, které je mohou v průběhu života značně omezovat. Až u třiceti procent dětí s autismem je prokázaná epilepsie. Objevit se mohou rovněž i poruchy zrakové, či sluchové. Autismus u dětí často způsobuje i obtíže pohybového aparátu. Dotyčný má například skoliózu, či jiné vadné držení těla, ploché nohy (musí nosit ortopedické vložky do bot), nebo zkrácené svaly a šlachy.

Autismus u dětí a jeho léčba

Samotný autismus u dětí není bohužel vyléčitelný, jelikož se jedná o onemocnění vrozené. To ale ničemu nebrání v tom, aby autistickému dítěti nebyl usnadňován život různými metodami. S výhodou je, když dítě pravidelně navštěvuje například speciální psychologickou, nebo pedagogickou poradnu, která pomůže se začleněním do společnosti a vypořádáním se s projevy nemoci. V případě fyzických obtíží spojených s pohybovým aparátem je vhodné navštěvovat i zkušeného fyzioterapeuta, který se zaměřuje na takzvanou Vojtovu metodu. Ne vždy je ale tento způsob terapie po autistu vhodný. V ojedinělých případech se přistupuje i k pobytu v hyperbarické komoře.

Autismus u dětí – podstatná je individuální náhled

Pakliže rodiče řeší autismus u dětí, je podstatné zejména to, že budou ke svému potomkovi přistupovat individuálně. Autistické dítě, ke kterému se okolí chová vhodným způsobem, může žít poměrně kvalitním životem bez agresivních výpadů, či nebezpečného sebepoškozování. Nejdůležitější body v této oblasti jsou:

  1. Hluboké porozumění v momentu, kdy je dítě neklidné, zlobivé a urputné. Autismus u dětí tento druh chování způsobuje a rozhodně tak není záměrné. Proto je velmi důležitá tolerance. Rodiče by neměli přistupovat k trestům a okřikování, jako tomu je u zdravých zlobivých dětí.
  2. Potřeba přesného denního harmonogramu a rutiny. Autistické děti budou klidnější a spokojenější, pokud jim poskytnete určitým stereotypem jistotu a bezpečí. Jakékoliv vytržení z tohoto stylu života může způsobit neklidné chování.
  3. Jasná sdělení, co se týká denních úkonů. Autista hůř porozumí požadavkům a sdělením, které nejsou konkrétní.
  4. Včasné reakce na netypické chování. Pokud je vaše dítě s autismem náhle ve stresu, křičí, pláče, nebo se vzteká, je možné, že jej něco vyrušilo. Může to být nezvyklý zvuk, nečekaný dotyk, nebo jen celková únava. V těchto případech eliminujte rušivé podněty a s potomkem najděte klidné ničím nerušené místo k relaxaci. Ideální je samozřejmě známé domácí prostředí.
  5. Fyzický kontakt, jako je pohlazení a objímání praktikujte s opatrností a předem dítě na tento úkon upozorněte.

Autismus u dětí není pro rodiče dozajista snadný. Matka i otec jsou nuceni změnit diametrálně přístup k autistickému potomkovi. Nelze se k němu chovat jako k zdravému jedinci. Přesto však může rodina žít v harmonickém vztahu. Děti s autismem neztratily city a dokážou je kladně projevovat, pokud budou cítit, že jsou skutečně milované.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

  • Redakce Spektrum zdraví

    15:50 31. 1. 2022 +1
    Moc Vám děkujeme za pochvalu! Velice náš těší, že se článek líbí a též doufáme, že pomůže komukoliv, kdo to bude potřebovat.
    Vaší práce si ceníme a velmi ji obdivujeme... Dobrých lidí a skutků není nikdy dost! Jen tak dál... :)
  • Raná péče

    13:30 31. 1. 2022 +2
    Dobrý den, krásně napsaný článek, který pomůže rodičům s odhalením problému. Pokud máte potvrzenou diagnózu o autismu či jakékoliv jiné nemoci, obraťte se na nás a my vám rádi se vším pomůžeme. Jsme nezisková organizace (https://www.imypomahame.cz/rana-pece), která poskytuje pomoc jak pro děti prostřednictvím cviků, atd., tak i pro rodiče. Protože víme, že někdy je péče opravdu náročná, poskytujeme psychologická sezení pro rodiče nebo společné výlety pro rodiče s dětmi.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?