Apiterapie - přírodní léčba včelími produkty

Apiterapie - přírodní léčba včelími produkty

Včely sbírají nektar, medovici a jiné sladké šťávy z květů, nechají je potom projít vlastním trávicím ústrojím a uskladní je v plástech, kde takto vzniklá látka za pomoci mladých včel – tzv. mladušek postupně dozrává v samotný med. Po desetitisíce let byl med v mnoha zemích téměř jediným dostupným zdrojem cukru a univerzálním sladidlem. Starověké civilizace pohlížely na med jako na zázrak, a i dnes, po dlouholetých vědeckých výzkumech, zůstává med do značné míry záhadou - stále ještě nevíme vše o jeho podstatě.

Včelí med a léčení medem

Hlavní a základní surovinou, v apiterapii využívanou je včelí med. Je vhodné nakupovat med od českých včelařů, kteří zpracovávají výhradně med tuzemský. Vyhnete se tím alergizujícím reakcím, které někdy mohou vyvolat medy cizokrajné, a to z důvodu obsahu nám exotických pylů, na které místní organismus není navyklý. Český med proslul i ve světě svojí kvalitou. Kvalitní výrobky z medu a propolis k apiterapeutickým účelům jsou k dostání i v lékárenských sítích.

K základním léčebným účinkům medu patří jeho bakteriocidní, antibiotický účinek - působí protizánětlivě. Celkově zlepšuje trávení a podporuje zažívací pochody - reguluje mírnější projevy zácpy i průjmů. Posiluje psychiku člověka i centrální nervovou soustavu a podporuje imunitní systém. Med se rychle vstřebává a zvyšuje detoxikační schopnosti organismu. Užívání medu zlepší a prohloubí Váš spánek, což se pozitivně projeví na zmírnění únavy a celkově energii během dne. Jeho léčebné a podpůrné účinky se projevují i při anémii, zejména ve spojení s pylem. Je vynikajícím podpůrným prostředkem při léčbě nemocí z ozáření, při jaterních chorobách a onemocnění slinivky břišní. Lze jej užít i jako kosmetický prostředek, čistí pleť a zabraňuje akné. I popáleniny méně bolí a rychleji se hojí, přikládáme-li na ně obklady z medu. V tomto případě je však účinný pouze mladý a biologicky „živý“, pravý med. V případě rýmy zkuste žvýkat plástev medu, do několika minut by měly nepříjemné projevy rýmy odeznít. Apiterapie doporučuje i žvýkání plástve medu 1 - 2x denně, tento postup působí jako výborná prevence vzniku alergické senné rýmy.

Med posiluje naše srdce. V případech, kdy je nutné tento orgán urychleně podpořit, se doporučuje právě med, neboť glukóza je nejrychleji vstřebatelná, posílí srdeční sval a zvýší jeho výkonnost.

Med se v apiterapii užívá jako profylaktický prostředek při různých chorobách z povolání. Například v Německu je med podáván dělníkům pracujícím v uranových dolech, do určité míry působí i proti negativním účinkům rentgenového záření. Med je mimořádně vhodný pro rekonvalescenty, urychluje dobu uzdravení.

Užívání medu snižuje toxické působení každodenních „pochutin“, kterými jsou třeba káva, silný čaj, alkohol nebo tabák.  

Med mobilizuje psychické síly, pomáhá v boji s nervovými onemocněními, zmírňuje vlivy stresů, napětí a vyčerpanosti. Ve Španělsku, Belgii a Švédsku se med užívá při léčení stavů apatie a vyčerpání.

dreamstimefree_2986308

Druhy medu 

Květový med neboli nektarový med připravují včely z květů nektarodárných rostlin a stromů, bývá světlejší barvy. Obsahuje hojně jednoduché cukry glukózu a fruktózu, je tudíž dobře stravitelný. Je skvělým zdrojem energie a vitality – zahání jarní únavu.

Lesní med neboli medovicový med je tmavší barvy. Obsahuje větší množství minerálních látek a menší množství bílkovin. Jeho užívání je vhodné především v zimním období. Bývá též doporučován při nemocech dýchacích cest a ledvin.

Proces krystalizace je běžný u všech medů s vyšším obsahem glukózy, tedy hroznového cukru. Po určité době tedy krystalizují například med lipový, medovicový, vřesový, řepkový a další. Jednodruhový med s vyšším obsahem ovocného cukru – fruktózy, ale nekrystalizuje nikdy. Týká se to například medu akátového.

Čím vyšší je obsah glukózy v medu, tím rychleji takový med krystalizuje, proto rychleji krystalizují medy květové, než ty lesní. I zkrystalizovaný med si ale uchovává všechny nutriční látky. Pokud chceme vykrystalizovaný med ztekutit, pak stačí postavit jej na do teplé vodní lázně.

Propolis

Propolis je další včelí produkt, který se využívá k léčebným účelům v apiterapii. Je složitou směsí mnoha přírodních látek. Včely propolis užívají k tmelení svého obydlí. Je složen z pryskyřic, silic, vosků, pylu a mnoha antioxidantů.

V apiterapii je propolis využíván především pro své antibakteriální, protizánětlivé a antibiotické účinky. Užíván je především ve formě tinktury nebo také masti. Tinkturu užíváme pro ošetření akné, vřídků, aft, hnisavých ran, plísni na nohou, zanícených nehtových lůžek atd. Zředěnou tinkturu je možné užívat ke kloktání a odhlenění, k výplachům úst při paradentóze.

Mast z propolisu pomůže při ošetření ekzémů, kožních defektů, lupénky, při atopických ekzémech, pro ošetření praskající kůže, proleženin a popálenin.

Prokázanými účinky propolis pro apiterapii je jeho antibiotické působení, anestetické účinky, stimuluje imunitní systém člověka, ruší účinky některých jedů, zastavuje růst plísní a ničí je, podporuje hojení ran, působí dezinfekčně a tlumí účinky škodlivého záření na organismus. Zatím ne plně prokázanými účinky propolisu jsou jeho protinádorové působení, antidepresivní účinky, protiúnavové působení a příznivý vliv na cévy.

Mateří kašička

Včelí mateří kašička je dalším apiterapeutickým prostředkem. Jedná se o výměšek hltanových žláz dělnic, který se podává první tři dny potomstvu dělnic a trubců. Včelí královna je zásobována mateří kašičkou celý život. Včelí mateří kašička obsahuje minerální látky, tuky, mastné kyseliny, cukry a vitamíny. Není vhodné ji podávat těhotným ženám, ani malým dětem.

Léčebné účinky mateří kašičky: antibiotické působení proti mikrobům, protivirové účinky, vynikající vliv na krev, zlepšuje srdeční činnost a prohlubuje dýchání, zlepšuje trávení a činnost žaludku a střev, brzdí arteriosklerózu i osteoporózu. Je vynikajícím pomocným léčivem při rekonvalescenci a u starých lidí. Mateří kašička příznivě působí na ženskou plodnost, v kombinaci s pylem i na mužskou plodnost, reguluje též menstruační cyklus ženy a působí jako afrodiziakum. Na pokožku má omlazující účinky. 

Včelí jed

Včelí jed je bezbarvý, hořkokyselé chuti a jemné vůně. Pro účely apiterapie je také vhodný, neboť obsahuje asi 40 různých léčebných složek. Včelaři jej užívají formou přesně spočítaných bodnutí při revmatických potížích. K amatérskému experimentování však je včelí jed silně nevhodný, hrozí vysoké riziko alergizace. Na včelí bodnutí reaguje každý individuálně.  

Včelí jed apiterapie užívá ke zmírnění závažných onemocnění, jako je roztroušená skleróza, artritida či kožní lupus. Existují i názory, že je jím možné léčit Lymskou boreliózu.  

Včelí jed slouží včelám jako obrana před vetřelci. Včela se obvykle brání proti daleko většímu tvorovi, než je ona sama a proto má také její jed nepříjemné důsledky. Jedový váček obsahuje 3 - 4 mg tekutého jedu, po bodnutí působí tento jed především na krevní řečiště a na nervový systém.

Včelí jed, vhodně farmaceuticky upravený, se uplatňuje v různých aplikačních formách při léčbě zánětů kloubů a užívá se při komplikacích a potížích způsobených dnou. Melitin, látka ve včelím jedu obsažená, má silné antimikrobiální účinky a podporuje tvorbu hormonu kortizolu. Je to právě kortizol, který má schopnost potlačit růst bakterií Borrelie, která způsobuje Lymskou nemoc. Včelí jed společně s propolisem jsou velice efektivní také při léčbě lupénky. Včelí jed má své místo i v kosmetice. Podporuje totiž tvorbu elastinu a kolagenu, základních složek pokožky, které ji udržují mladou a svěží. V tomto případě se nanáší na obličej v podobě pleťové masky.

Včelí jed nesmí užívat diabetici, kteří užívají inzulin a lidé s těžkou srdeční vadou.

Medová masáž

Med je možné užívat nejen vnitřně, ale i ve formě masáží. Medová masáž byla dříve hojně rozšířena na Východě, nyní je už poměrně známá i u nás. Medová masáž oživuje a probouzí celý organismus, je vhodná při slabosti, stresu a vyčerpání, uvolňuje napětí a neklid. Medová masáž odstraňuje z těla toxiny, které oslabují organismus. K masážím se užívá zásadně přírodní a nezcukernatěný, bez chemických přísad a škrobů. Správně namíchaný med se pak nanáší na různé části těla. Po masáži je vhodný krátký odpočinek.

Léčivé recepty s medem

Medový nápoj při onemocnění jater

dreamstimefree_3883692Při onemocnění jater se doporučuje pít ráno i večer šálek čaje s medem. Při bolestech je možné si k popíjení vytvořit nápoj se šťávou z citronu, s olivovým olejem a medem, po vypití se pak na půl hodinky uložit na pravý bok.

Medový nápoj na zklidnění rýmy a kašle

Pro zmírnění bronchitidy už starověcí léčitelé doporučovali čaj z červeného jetele s medem. V našem českém lidovém léčitelství je zřejmě nejznámější lipový čaj s medem a při tuberkulóze pomáhá každodenní pití podbělu s medem. Všechny tyto recepty ulehčí vykašlávání hlenu, zmírní kašel, zlepšují celkový stav organismu a vnitřně prohřívají tělo.

Nápoje s medem při onemocnění ledvin

Jedenkrát denně pít ředkvičkovou šťávu oslazenou medem uleví při potížích s ledvinami. Při těchto obtížích pomáhá i šípkový čaj s medem. Trápí-li Vás písek v ledvinách, pak si připravte citronovou šťávu s olivovým olejem a medem, konzumujte po jedné lžičce třikrát denně. I při obtížích s udržením moči a oslabeném močovém měchýři se zejména u starších osob doporučuje konzumace medu.

Medový nápoj pro psychickou regeneraci

Jednu polévkovou lžíci medu smícháme s 500 g kefíru, se dvěma lžičkami ovesných vloček a jedním žloutkem. Stále mícháme, přičemž vlijeme šťávu z jednoho citronu, dokud se vločky nerozplynou v nápoji. Tento nápoj pijeme kdykoliv, kdy se cítíme vyčerpaní a oslabení, ať už po psychické zátěži nebo následkem nemoci, také pokud se na psychickou zátěž připravujeme a v případě, kdy cítíme potřebu regenerace po stresu.

Mléko s medem proti chřipce a nachlazení

Do sklenice teplého mléka přidáme dvě lžičky medu a na špičku nože trochu másla. Několikrát denně popíjíme při chřipce a nachlazení.

Med a citron pro zdravá játra i pokožku

Sklenici naplníme do poloviny vodou, vymačkáme jeden citron a přidáme dvě lžičky medu. Jedná se o výborný nápoj na látkovou výměnu, který oživuje barvu pleti, zlepšuje vzhled pokožky a je vhodný také pro posílení jater.  

Med s česnekem pro posílení imunity

Dva až tři stroužky čerstvého drceného česneku smíchejte se dvěma lžičkami lipového medu. Užívejte jedenkrát denně.

Léčivá cibulová variace s medem

Jednu středně velkou cibuli nastrouhejte, přidejte k ní lžíci medu a přes cedník nechte odkapat do sklenice. Získanou šťávu konzumujte po lžících. 

Cibulový sirup s medem proti kašli

Tři cibule nakrájejte na kolečka a navrstvěte do misky, potom cibuli prosypte třtinovým cukrem, zakryjte a nechte odstát. Cibule začne pouštět během pár hodin šťávu, tu slijte do skleničky a přidejte trochu medu. Tento sirup podávejte proti kašli několikrát denně.

Křen s medem pro lepší odkašlávání

Nastrouhejte najemno křen – cca dvě lžíce a smíchejte jej se lžící medu. Užívejte dvakrát až třikrát denně po čajových lžičkách. Účinek se dostaví brzy po užití.

Lipový čaj s medem, mlékem a zázvorem

Při nachlazení pomáhá lipový čaj. Jednu lžičku lipového květu přelijte horkou vodou, nechte asi čtvrt hodinu louhovat a oslaďte medem. Pijte 2x a 3x denně. Tuto variantu můžete vylepšit a účinky nápoje znásobit ještě zázvorem. Čerstvý zázvor nastrouháte na struhadle nebo nakrájíte nožem na jemné plátky, zalijete vroucí vodou, dochutit můžete i citronem a přidáte k lipovému čaji s medem. Popíjejte ještě teplé.

Medvědí mléko

Známý a oblíbený recept našich prababiček pomáhá při prvních příznacích nachlazení. Na 200 ml ohřátého mléko přidáte panáka rumu a dvě lžíce medu. Večer vypijete dvě sklenice tohoto nápoje a ráno se budete cítit dobře.



Diskuse k článku

  • nina

    10:16 5. 12. 2018 0
    Dobrý den
    vsechny vceli produkty jsou uzasne vcetle materikasicky, propolisu, či medu samotného
    a jaky mate nazor na vceli jed v kosmetice?

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.