Aby zuby byly zdravé a nebolely

Aby zuby byly zdravé a nebolelyKonzultace s dentální hygienistkou je základem úspěšné cesty k získání správných návyků při péči o chrup a celou ústní dutinu.

Zuby – tak trochu je ignorujeme, když jsou v pořádku, protože je považujeme za cosi samozřejmého, co k nám prostě patří, co nám rozzáří úsměv a co nám pomáhá při konzumaci všeho dobrého. Když však zabolí, náhle se takřka freneticky snažíme najít nějaké rychlé řešení, samozřejmě s dlouhotrvajícím výsledkem. Tudy však cesta nevede.

S pravidelným čištěním zubů valná většina z nás již dávno nemá problém a zařadila ho do běžných ranních a večerních činností. Někteří z nás si čistí zuby i častěji, nejlépe po každém jídle, i když to má jeden háček. Po každém jídle totiž v ústech významně klesá hodnota pH, takže bychom měli počkat nejméně 20 minut, aby se nám „nepodařilo" porušit sklovinu.

Co je vlastně dentální hygiena? Samotné čištění zubů nestačí, a tak se doporučuje pravidelná návštěva nejen zubaře, ale i dentální hygienistky, která nám přesně vysvětlí a poradí, co je důležité při péči o celou ústní dutinu. „Snad nejvíce opomíjená je péče o mezizubní prostory. Přitom jde o místa, která při běžném čištění zubů zůstávají nepřístupná, takže je jasné, že je jim potřeba věnovat zvýšenou pozornost jiným způsobem. Mnoho lidí také neví, že zubní plak, který se rozvine v zubní kámen, způsobuje zánět dásní, tedy předstupeň paradontitidy," říká Anna Brandejs, majitelka a zakladatelka pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic.

Konzultace s dentální hygienistkou je základem úspěšné cesty k získání správných návyků při péči o chrup a celou ústní dutinu. Důležité je, že zmíněný zánět dásní, ale také mírná stadia paradontitidy, lze léčit prostřednictvím správných postupů při ústní hygieně. Zánětem dásní, tzv. gingivitidou, trpí přes 80% lidí, takže s trochou nadsázky lze říci, že vlastně všichni jsme více či méně v ohrožení. V nejhorších případech dojde nejen k rozvinutí tohoto problému do parodontitidy, ale dokonce i ke ztrátě zubů, někdy bohužel i celého chrupu. A obecně platí, že dlouhodobá prevence pomáhá předcházet akutním, těžko řešitelným problémům.

Neméně důležité je i čistění zubů od plaku a zubního kamene. Pokud se totiž zubní kámen neodstraní, postupem času začne poškozovat přiléhající dáseň, která začne bolet a být citlivá při dotyku. Nejznámější metodou je odstraňování zubního kamene ultrazvukem, ale nabízí se i opravdu šetrná metoda „air-flow", která se používá k odstranění zubního povlaku a nežádoucího zabarvení pomocí úzkého proudu vody, vzduchu a mikročástic sody či vápníku. Metoda, která je známá jako fluoridace, zabraňuje demineralizaci zubů, kdy dochází k úbytku vápníku v zubní sklovině – v důsledku se zubní sklovina zpevní a sníží se riziko vzniku zubního kazu.

Při návštěvě dentální hygienistky nikdy nejde o závratně dlouhou záležitost. Obvykle u ní strávíte maximálně několik desítek minut. Tato časová investice se však vyplatí, stejně jako vynaložené finanční prostředky. Při akutních bolestech je totiž na prevenci pozdě.

Další informace nejen o dentální hygieně naleznete na Univerzitě krásy.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Shuya Health - Denní vložky 10ks

Vložky nové generace z čistě přírodních látek, rozložitelné Menstruační…

Cena: 98 Kč

Zubní pasta s miswakem OLÉANAT 75ml

BIO Ajurvédská přírodní zubní pasta s miswakem Miswak (nebo Meeswak) je malý…

Cena: 135 Kč

Zubní pasta DABUR s hřebíčkem 100ml/155g

Ájurvédská zubní pasta Hřebíček je používán pro jeho desinfekční a…

Cena: 135 Kč

Zubní pasta VICCO 85g

Ájurvédská zubní pasta pro pevné zuby a zdravé dásně Obsahuje pouze…

Cena: 141 Kč

Jantarový náhrdelník dětský

Dětský náhrdelník z přírodního leštěného jantaru Luxusní dětský…

Cena: 290 Kč

Zubní pasta Sumudu 75g

Zubní pasta s ajurvédskými bylinnými oleji Přítomnost mikroorganismů v…

Cena: 95 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte