Aby vaše miminko dobře usínalo

spici ditespici dite

Usínání miminka je často individuální, ale pokud chcete, aby vaše děťátko usínalo snadno, měli byste mu zajistit dvě základní podmínky. Těmi jsou teplo a pohodlí.

Udělejte mu teplo

Ještě než vaše děťátko uložíte, vyhřejte mu jeho postýlku, a to tak, že do ní vložíte půl hodiny před spaním láhev s teplou vodou nebo tzv.termofor. Také místnost, ve které spinká, by měla být vytopená na vyšší teplotu, ideální je kolem 24 stupňů Celsia, a to proto, že malá miminka si ještě nedokáží regulovat svoji tělesnou teplotu sama.

Rituály jsou důležité

Před ukládáním dítěte k spánku se snažte navodit doma příjemnou a šťastnou atmosféru. Buďte uvolnění a klidní, věnujte mu svoji plnou pozornost. Nebuďte rozčilení nebo nervózní, nakazíte tím i dítě a doba ukládání do postele se může několikanásobně prodloužit.

Dovolte dítěti vytvořit si vlastní zvyk, např.cucat prst, hrát si s vlásky apod. Vytvořte si s ním rituály, které se budou denně před spaním opakovat (hra, pohádka, zpěv). V rituálech dítě získává jistotu, jsou to situace, které už zná a má k nim důvěru, ví, co bude následovat.

Asi od 3 měsíců věku může dítě projevovat závislost na nějakém předmětu, jako je třeba plenka, panenka, deka. Předmět mu bez obav dejte, ze závislosti na něm vyroste.

dite ve spacim vakudite ve spacim vakuCo mu obléci?

Jako obleček na spaní je velmi praktická košilka ve tvaru pytle, usnadní vám přístup k plence a nemusíte rozespalé dítě v noci vysvlékat. Děti převlékání nemají moc rády.

Zůstaňte u něj

Dítě by se mělo učit rozlišovat den a noc, ukládejte ho proto ke spánku v zatemnělé místnosti. Novorozeně zaviňte, cítí se tak bezpečněji. Položte ho do postýlky a setrvejte v místnosti dokud neusne. Nebude mít obavy z toho, že usnutím vás ztratí. Můžete ho držet za ruku nebo za nohu, položit mu ruku na zádíčka, vaším dotykem se zklidní. Miminko také může uspat sledování pohyblivé hračky zavěšené u postýlky.

Nemusíte vypínat spotřebiče

Monotónní zvuky domácnosti, jako je například pračka nebo vysavač, nemají na usnutí dítěte vliv, naopak ho uklidňují a uspávají. Naopak náhlé zvuky, rány, křik, bouchutí dveří, ho mohou vylekat a nepříjemné probuzení je tu. Až dítě usne, neměňte jeho polohu, ani je nechoďte často kontrolovat, mohlo by se zbytečně vaší nervozitou budit.

U vás mu bude nejlépe

Jak jsme zmínili na začátku, miminko usne téměř kdekoli, pokud cítí teplo a pohodlí. Bude spokojeně spát, zavázané v šátku na vaší hrudi nebo zádech, zatímco vy se budete věnovat jiným činnostem. Vaše tělesná blízkost je pro něj stále to nejdůležitější.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4113x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Lunární náramek Angelit + Dumortierit

Unikátní náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

LAPIS LAZULI náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků Lapisu Lazuli, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 79 Kč

Spánek - Bachovy květové BIO esence 20ml

Bachovy kapky pro klidný spánek Bachovy květové esence pomáhají navrátit…

Cena: 419 Kč

První pomoc Pastilky DÍTĚ Bio-Bachovky 45g

První pomoc pro dítě - kombinace Bachových esencí s esenciálními oleji…

Cena: 299 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte