Život s despotou je peklo na zemi. Dá se přežít?

Fotolia_71174586_XSŽivot s depotickým mužem nebo despotickou ženou je učiněné peklo.Slovo despota (z řeckého despotés – hospodář, panovník, vládce, pán) označuje člověka, který zachází s lidmi krajní formou nadvlády, jakožto s poddanými, nepřiznává jim žádná (nebo jen velmi omezená) práva. Jako despotu přeneseně označujeme člověka panovačného, krutého. 

Život s despotou není nic příjemného. Despota je totiž navíc obvykle i vynikajícím hercem a na okolí často působí příjemným a nekonfliktním dojmem. Život s depotickým mužem nebo despotickou ženou je však často učiněné peklo. Lidé v jeho/jejím okolí totiž postupně přestanou rozeznávat, co je a není ještě "v mezích". Despota nepřipustí jakoukoliv diskuzi a jeho slovo je dogma. Jeho partneři či děti bývají lidmi plnými nejistoty a vnitřních pochybností o sobě samých.

Zamilovaná do despoty...Partner despota a manipulátor

Zamilovat se do despoty většinou není vůbec nic složitého. Většina z těchto mužů působí na první pohled velmi příjemně a mile, starostlivě a láskyplně. Žena se v počátcích vztahu s takovým mužem cítí velmi v bezpečí, toto štěstí však bohužel obvykle netrvá dlouho.

Pocity stability se v průběhu času mění spíše na rozhodně ne vysněné vězení plné zákazů, příkazů a norem, v tomto prostředí se žena brzy stává nesvéprávnou loutkou, které je jasně definováno, co ještě může a co už ne. Jakékoliv porušení pravidel bývá tvrdě trestáno a odsuzováno. Tento příjemný chlapík vlastně již od počátku se ženou velmi šikovně manipuluje, aby ji dostal přesně tam, kde ji che mít – a to do role poddajné a ústupné ženy, která postrádá vlastní názor a stále dělá přesně to, co si její partner přeje.

Láskyplný despota opřádá svojí něhou, láskou a pozorností ženu jako pavouk křižák. Navíc se svých vydobytých pozic nikdy nevzdává. Myslí to s Vámi dobře, takže Vás klidně doma zamkne, aby jste snad z nerozumu neutekla nebo se dokonce nebude rozpakovat dát Vám pár facek...

Poznat rozdíl mezi partnerem, který si na domácího vševládce jen hraje a nakonec stejně udělá, co po něm budete chtít, a problémovým až násilnickým typem, jde jen velmi špatně. I vzdělaná, schopná a úspěšná žena může takovému muži uvěřit, obzvláště má-li takovýto člověk roli milujícího muže dokonale zvládnutou.

Jakmile žena problémovému despotovi jednou podlehne, cesta z bludného kruhu ven není snadná, ne-li přímo nemožná. Vzepřít se manipulacím skoro nelze, slovní obratnost manipulátora despoty zažene „oběť“ do kouta. Ta se nakonec třeba i omlouvá za své chování, despota totiž mistrně ovládá hru a umění vzbuzovat pocity viny a špatné svědomí

Despota namlouvá své ženě, že jen a právě on je ten pan dokonalý, který má vždycky pravdu a bez kterého ona je nic. Právě proto by jej měla žena poslouchat, zbožňovat a maximálně ho podporovat.

Pečlivý tatínek…Otec despota

Mužský despotismus se může manifestovat i ve spojení otec a dcera. Takový otec také působí na okolí jako milující a pečlivý, někdy až s přehnanými obavami pečující o svoje děti, zejména dcery. Život těchto dívek bývá protkán nejrůznějšími zákazy a omezeními. Jejich účinek však bývá bohužel většinou přesně opačný, než by si zmiňovaný rodič přál. Dříve nebo později, nejpozději v období puberty, přijde ze strany ratolesti zákonitá revolta. Tady ale číhá nebezpečí, neboť takovým chováním může dcera ublížit více sobě, než despotovi samotnému. Potíže se pak často manifestují i v dospělém věku dívek, které pak mívají zpravidla problém navázat nebo udržet partnerský vztah.   

Despotické ženy – partnerky a matky

Despotická partnerka nebo manželka se může projevovat obdobně, jako je tomu u despotického partnera muže. Její láskyplnost a pečlivost se může stát svým způsobem pastí a vězením, porušení pravidel je trestáno nebo intenzivně vyčítáno.

Despotické matky zase rády a často dusí svoje ratolesti jedovatými poznámkami a příkazy. Toto chování často pokračuje až do dospělosti dítěte, chování takovéto matky zasahuje i do života nové rodiny syna nebo častěji dcery. Sekýrování, nemístné zasahování do názorů i života potomka, pak bývají na denním pořádku a v nemálo případech končí i rozpadem vztahu či dokonce rozvodem potomka, pokud ten se neosamostatní a z vlivu despotické matky se nevymaní zavčas.  

Tyto ženy bývají často poškozenými dětmi svých poškozených matek, většinou obdobně náročných a nesvobodných. Jejich despotické chování neovládají pudy ani intelekt, ale osobnost a její nesvobodné stránky.

Opakované a vědomé ponižování dcery dominantní matkou v době dospívání hovoří o jediném, sama matka trpí komplexem méněcennosti. Ponižováním získávají autoritářské ženy pocit, že ony samy jsou lepší, než jejich dcery.

Fotolia_30193166_XSJakmile žena despotovi jednou podlehne, cesta z bludného kruhu není snadná.

Despota je špatný šéf

Dspotický člověk zastávající vedoucí místo nebývá dobrým šéfem, nedokáže vést kolektiv k výborným pracovním výsledkům. Strach jako zbraň (bossing) vede přesně k opačným výsledkům, než je zamýšleno, a to ke strachu a nervozitě podřízených, celkově nejhorším podaným výkonům. Přehnané používání moci vnímají podřízení jako nátlak a vedoucí pracovníci despotickým chováním posilují u svých podřízených negativní myšlení. Nervózní a nevrlé chování vyvolává u zaměstnanců strach a vede k jistému druhu ochromení činnosti.

Jak se vymanit z vlivu despotického partnera?

Rozhodně to nebude jednoduché, žádný lovec se jen tak jednoduše nevzdává své kořisti. To je také důvod, proč se agresoři po svých výpadech tak často kají a omlouvají. Toto chování je manipulativní a muži ženami dokážou mnohdy manipulovat velmi účinně a mistrně.

Dalším problémem je, že těmto ženám mnohdy jejich okolí nevěří a další část lidí si myslí, že za takový vztah si ženy mohou sami. Despotickým partnerům však mnohdy podléhají i lidé úspěšní, schopní a velmi vzdělaní. Život s despotickým partnerem není jen o psychickém a fyzickém týrání, takové soužití má neblahý vliv na celkový zdravotní a psychický stav. Tam, kde chybí moc nad sebou samým a nad prostředím, ve kterém žiji, se mohou objevovat potíže typu poruch příjmu potravy, depresí, úzkostných stavů, neuróz, žaludečních vředů apod.

Změnu chování partnera nelze očekávat, věkem se tyto sklony nemění ani chování despoty nezjemní. Šance na změnu despoty je minimální. Nemělo by však v žádném případě dojít k situaci, že si partner despoty myslí v duchu své a navenek přitakává, takovýmto chováním totiž spíše dává tyranovi za pravdu. Pokud ve společnosti svého partnera neustále cítíte obavy, strach a nesvobodu, případně pocity viny, pak jde o zcela jednoznačný signál, že je načase co nejdříve odejít.

Každé partnerství by mělo být o kompromisu a diskuzi. Měli byste si umět naslouchat, poradit se a rozhodnout společně, pokud to nefunguje, někde je zřejmě závažný problém.

Kdy je čas osvobodit se od despotického rodiče?

Je vaším naprostým a nepopiratelným právem osvobodit se od člověka, který má na náš život „toxický“ vliv a je možné, že je to i náš biologický rodič. Dospělost může znamenat osvobození a možnost volby. Pokud s rodiči nesouhlasíme, pak je nemusíme již ani přijímat. Pokud nechcete rodiče doslova opustit, pak je vhodné stanovit si nějaká pravidla kontaktu i jeho četnost. Pokud dojdete k názoru, že nejvíce Vám prospěje rodiče nějakou dobu nevidět vůbec, pak to udělejte, ze začátku to možná bude těžké, ale rozhodně to není nezvladatelné.

Kromě skutečného odloučení je také důležitou součástí celého procesu udělat si pořádek v hlavě a zbavit se myšlenek typu, co by na to naši asi řekli? Místo toho si věřte a říkejte si, že to co děláte je správné, pokud jste se pro to svobodně rozhodli a jdete cestou po které toužíte jít. Koneckonců, je to Váš život…nikoliv jejich.

Základem zlepšení situace je náhled, uvědomění si, že nyní již jednáte svobodně. Díky tomu dokážete časem oddělit, co je jen Vaše a co ještě otcovo nebo matčino.

Závěrem

Pokud se snažíte situaci zlepšit, či se z vlivu despoty vymanit a z nějakého důvodu se to nedaří, či Vás to nadměrně vyčerpává, obraťte se na odborníka.

Charakteristické chování despoty

  • Nepřipouští diskuzi
  • Brání partnerovi v dalším rozvoji nebo studiu
  • Žije s pocitem, že má vždy pravdu
  • Chce znát „každou minutu“ života svojí rodiny
  • Rozhoduje a kontroluje
  • Partnera a jeho přání a rozhodnutí shazuje, někdy i na veřejnosti
  • Bývá náladový
  • Týrá spíše psychicky a má z toho potěšení
  • V rodinách despoty se objevuje psychické i fyzické násilí

Nenechte se dusit aneb závěrem

Lidí, kteří chtějí svého partnera či partnerku ovládat nebo nad ní/ním mít navrch, nebo moc, je mnohem více, než by si člověk na první pohled pomyslel. Vztahů, v nichž si partneři vůbec nejsou rovni, je totiž opravdu mnoho. Despotičtí nejsou však zdaleka jen muži, i mnohé ženy mají tendence své partnery ovládat, řídit a vlastnit. Pokud tedy nejste typ, kterému by takovéto chování ze strany partnera extrémně vyhovovalo, nedejte se a běžte si za svým. Povahu člověka bohužel nezměníte, tak z takového svazku raději co nejrychleji vycouvejte. Představte si, co by vás čekalo za pár let…

Pokud se snažíte situaci zlepšit, či se z vlivu despoty vymanit a z nějakého důvodu se to nedaří, či Vás to nadměrně vyčerpává, obraťte se na odborníka.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 23370x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

S despotou jsem žila 6 let, před lidma hrál divadlo a šlo mu to dobře, ale doma to takové nebylo, muselo být po jeho a když nebylo tak byl schopen i zabít.


Doporučujeme k tématu

Partnerské vztahy a sexualita

V této knížce najdete spoustu užitečných a praktických informací z oblasti…

Cena: 150 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte