Zimozelen okoličnatý /Chimaphila umbellata/

img

Zimozelen okoličnatý - popis

Zimozelen okoličnatý je drobný polokeř dosahující výšky 10 - 25 cm. Listy vyrůstají pouze v dolní polovině lodyhy a jsou nahloučeny do zdánlivých přeslenů. Kopinaté až úzce obvejčité listy nabývají obvykle délky 3 - 5 cm a šířky 1 - 2 cm, jsou tmavozeleně zbarvené, kožovité a nápadně lesklé na líci. Okraj listů je ostře pilovitý a na bázi vybíhají v krátký řapík. Chudě větvené dřevnatějící lodyhy jsou zakončeny chocholičnatým květenstvím. Květní stopky dosahují délky 1 - 2 cm a jsou žláznatě pýřité. Zelené kališní cípy jsou vejčitého tvaru. Korunních lístků je pět, jsou široce vejčité, 5 - 6 mm dlouhé, bíle až růžově zbarvené. Plodem jsou kulovité tobolky s drobnými semeny

Zimozelen okoličnatý – léčivé účinky

Zimozelen okoličnatý obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, flavonoidy – kvercetin, avikularin a hiperin, organické kyseliny, kyse-linu gallovou, slizové látky, fytosteroly, uhlovodany a pryskyřice. Velmi příznivě působí především na ledviny, močové cesty a gynekologické orgány, normalizuje kyselost moči, má desinfekční a antiseptický účinek, má močopudný efekt, pomáhá odvádět usazené soli z těla, má příznivý vliv na zažívací orgány, upravuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje chuť k jídlu a fyzickou výkonnost.

Použitelné části zimozelenu okoličnatý: kořen

Období květu: červen až srpen

Zimozelen okoličnatý – použití v kuchyni a pěstování

Zimozelen okoličnatý je v ČR chráněn zákonem, některé z jeho lokalit jsou zároveň územně chráněny. Symbiotické houby dodávají zimozelenu značnou část živin z půdního horizontu. Pouze kořeny rostoucí těsně pod povrchem jsou schopny tvořit nové výhony. Rostliny obvykle mizí s vykácením porostu a zvýšenou světelnou intenzitou.

Tip: Čaj

Kávovou lžičku sušeného a strouhaného kořene zalijeme vroucí vodou. Popíjíme šálek 2x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.