Projevy periferní neurapatie jsou mravenčení, brnění a poruchy citlivosti.

Periferní neuropatie neznamená neřešitelný problém. Jaké jsou její projevy?

Mezi časté nemoci nervové soustavy patří periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů z různých příčin. Jak se neuropatie projevuje a proč k ní dochází? Je poškození nervů nevratné? Které možnosti léčby nám mohou pomoci?

Příčiny periferní neuropatie

Mezi primární příčiny neuropatie patří například různé infekce (borelióza), autoimunitní a metabolická onemocnění (roztroušená skleróza, diabetes, poškození jater, revmatoidní artritida,...), dále také poškození nervů při úrazu, vrozené vady, alkoholismus, užívání léků, rakovina nebo nedostatek vitamínů.

Sekundární příčinou je pak poškození nervů, které bohužel může být i nevratné! V mnoha případech se ale dá ještě ledacos zachránit, a to především vhodnou léčbou a prevencí, která spočívá v dodržování zdravého stravování s dostatkem vitamínů skupiny B a hořčíku ve stravě.

Čtěte také:

Jak se zbavit stresu a účinně bojovat s psychickou zátěží?

Jak se projevuje neuropatie?

Neuropatie se projevuje obvykle jako brnění, mravenčení a poruchy citlivosti nervů v různých částech těla. Může jít o poškození jednoho nervu, nebo vícero nervů v konkrétních oblastech z různých důvodů. Neuropatie se také může stát chronickým onemocněním, anebo se projevovat i výrazně akutně se silnými a nepříjemnými příznaky. Pokud jde o útlak nervů, příkladem je například syndrom karpálního tunelu. Některé útlaky nervů mohou způsobovat i nádory u onkologických onemocnění.

Soustava periferních nervů funguje jako internet. Poškození nervů způsobuje slabost, bolest a svalovou únavu.

Kromě typického mravenčení může poškození nervů způsobovat bolest, někdy dochází až k ochrnutí postižené oblasti. Mezi další různé projevy neuropatie patří slabost končetin, zakopávání, svalová únava a bolest, nejistota při chůzi, poruchy vnímání doteku, tepla nebo zimy na kůži, arytmie, slabost žaludku, poruchy trávení a potíže s udržením moče a stolice, které jsou typické pro roztroušenou sklerózu. U polyneuropatie dochází k poškození mnoha nervů po celém těle a postižení není přesněji lokalizováno.

Jak řešit periferní neuropatii?

Boj s periferní neuropatií není snadný. Jedná se o dlouhodobou změnu životního stylu a zásady preventivních opatření, které se týkají především stravování. Je třeba podpořit jak imunitní systém a celkovou detoxikaci těla, tak zajistit dostatečný přísun vitamínů skupiny B a hořčíku, ideálně ve správném poměru s vápníkem. Je také potřeba mít zdravá střeva, případně i doplnit do organismu dostatek omega 3 a omega 6 mastných kyselin.

Projevy periferní neuropatie jsou zrádné, bolest často přisuzujeme např. potížím s klouby, ve skutečnosti je však problém právě v nervové soustavě, kde dochází k paralýze vlivem různorodých toxinů. K detoxikaci periferních nervů přispívá např. informační preparát Penev. Jeho užívání je vhodné doplnit také preparátem Anti-Anti B, který podporuje zdravá střeva a tím i posiluje celkovou imunitu našeho organismu, která je nezbytná pro boj našeho těla s různými nástrahami i chronickými problémy – k detoxikaci je potřeba přistupovat celostně a mít v pořádku střevní mikrobiom. Pokud na sobě sledujete projevy možné přicházející neuropatie, doporučujeme obrátit se na terapeuta Marion, který vám poradí, jak tato metoda funguje, zjistí které toxiny vám kde škodí a doporučí vám vhodné preparáty.

Prevence neuropatie a stravování

V rámci prevence je zásadní mít dobré zdroje vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B1, B6 a B12, které potřebujeme pro zdravé nervy. Velký nedostatek zásob vitamínu B12, například u dlouhodobých veganů a vegetariánů, kteří vitamín B12 nesuplementují, může mít za následek vznik polyneuropatie, kdy poškození nervů může být i nevratné!

Vhodným zdrojem vitamínu B jsou ořechy – můžete si o ně obohatit například snídani nebo smoothie.

Vitamín B12 je lepší čerpat z živočišných zdrojů a pro jeho snazší vstřebávání se při suplementaci volí možnost podání injekční formou. V rostlinných zdrojích se vitamín B12 přirozeně příliš nevyskytuje, spíše pouze v souvislosti s fermentací potravin a přítomností určitých bakterií, které pracují na rozkladných procesech. Co se týká ostatních vitamínů skupiny B, vhodným zdrojem je například droždí, celozrnné obiloviny, nebo také semena a ořechy.

Vitamíny skupiny B i hořčík, které jsou zásadní pro dobré fungování našich nervů velmi rychle spotřebovává alkohol, kofein a další stimulanty a návykové látky. Proto pokud jste pravidelnými a častými pijáky alkoholu, kávy či silného čaje, buďte raději na pozoru a hlídejte si správný přísun vitamínů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.