Zahrada v únoru

Zahrada v únoru

Využijte sníh

Pokud je na zahradě sníh, využijeme jej jako budoucí zásobárnu vody pro stromy tím, že sníh přihrneme ke kmenům. Vodu potřebují také stálezelené dřeviny, nezapomínejte na jejich zálivku ve dnech, kdy nemrzne. Podle lunárního kalendářejsou pro to nejvhodnější dny, když Měsíc prochází znamením Raka nebo Ryb. V tyto dny zalévejte i pokojové rostliny.

Čtěte také:

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Dva komposty ušetří práci

Můžete založit nový kompost. Pokud máte velkou zahradu, je vhodné mít komposty alespoň dva, na každé straně zahrady jeden, abyste nemuseli chodit s rostlinnými zbytky přes celou zahradu, ušetříte si tím čas i námahu. Kompost z loňského roku by se měl nyní převrstvit.

 

Vyneste muškáty na světlo

Nyní je vhodný čas na předjarní péči o zazimované muškáty a pelargonie. Vyneste je do teplejší místnosti na světlo a odstraňte jim suché a nahnilé části, zalijte je. Toto udělejte i s durmanem, ten ještě zařízněte. Oleandr můžete zmladit hlubším řezem. Prohlédněte a ošetřete i ostatní zazimované rostliny, části napadené plísní okamžitě odstraňte. Když Měsíc prochází „vzdušnými dny“, je dobré vyvětrat v místnostech se zazimovanými rostlinami – pokud nemrzne. Můžete začít s přesazováním pokojových rostlin.

Nezapomínejte na zvířátka

ptaci-v-zimeDo ptačích budek dosypte krmivo, případně ještě vyvěste nové krmítka. Stačí půlka kokosového ořechu se třemi provrtanými otvory na provázek pro zavěšení. Je dobré nalákat ptactvo na vaši zahradu, vaši péči vám oplatí tím, že budou v sezóně vyzobávat škůdce. Ochraňte budky před kočkami. Zkontrolujte zahradní jezírko, jestli je v něm větrací otvor pro ryby. Pokud zamrzl, udělejte nový.

Vysévejte zeleninu a letničky

Nyní již můžete vysévat do kelímků na parapet a pod sklo zeleninu a letničky, které pomalu vzcházejí. Jsou to petunie, begonie, pelargónie, dračík, hvozdík, šalvěj, verbena, nestařec. Dále vysazujte hledík, slaměnky, čínské karafiáty, slaměnky, afrikány, astry, macešky, sedmikrásky, prvosenky a jarní cibuloviny. Truhlíky přikryjte průsvitným papírem, aby v nich nevysychala půda. Do nepromrzlé půdu můžete vysadit tulipány. Ze zeleniny vysejte pod sklo papriku, lilek, celer, kerblík, květák, kapustu, brokolici, kedluben, pór cibuli, rajčata, mochyni, a různé druhy salátů k rychlení. Můžete vysít také semena trvalek.Vysejte semena muškátů a lichořeřišnice, pod sklo majoránku a jiné bylinky. Do studeného pařeniště vysejte ředkvičky, ředkev a mrkev k rychlení. Nechte předklíčit rané brambory při teplotě 12 – 14 st.C. Trvá 30-40 dní, než brambory naraší. Do teplého pařeniště vysejte kedlubny, pór a celer. Při vhodném počasí a spíše v jižních oblastech vysejte koncem měsíce přímo na záhon mrkev a petržel, cibuli, ředkvičky, řeřichu, špenát. Trvalky zasazené na podzim, které mráz vytáhl z půdy, přišlápněte, aby kořeny nezůstaly na vzduchu, totéž udělejte s česnekem. Sestřihněte loňské zbytky okrasných travin. Pokud chcete mít v kuchyni čerstvý zdroj vitamínů, vysejte na tácek s mokrou vatou řeřichu. Hodí se na chleba, do pomazánek i polévek a vyraší vám za pár dnů.

Péče o stromy a keře

Prohlédněte všechny ovocné stromy a odstraňte z nich mumifikované plody, které jsou semeništěm nemocí a škůdců. Nedávejte je z toho důvodu ani na kompost, je lepší je zničit. Při pěkném počasí můžete začít s roubováním peckovin. Je čas na řízkování listnatých keřů (břečťan, cesmína, ptačí zob) a balkonových květin, které přezimují na světle. Ochraňte stromy před ostrým zimním sluncem, aby se jejich kůra nepřehřívala a nezačala praskat. Natřete je vápnem nebo stačí z jižní strany opřít o kmeny prkno. Proveďte řez angreštu a rybízu, živých plotů a koncem měsíce také základní řez jabloní a hrušní. Mladým stromkům prořezávejte a prosvětlujte korunu tak, že odstraníte konkurenčí a křížící se větve. Řez udělejte vždy až za květním pupenem nebo plodným trnem. Nadměrně rostoucí odrůdy, které vytvořily druhé výhony, řežte až při rašení nebo i během tvorby květu. Zpomalí se tak jejich růst. Do připravených jam s kompostem vysázejte jabloně a hrušně. Koncem února proveďte řez vinné révy a bobulovin. K trvalkám přihrňte kompost. Vysazujte rybíz a ostatní ovocné dřeviny.

Příprava půdy

Pokud nemrzne, můžete již začít rýt záhony pro ranou výsadbu. Po zrytí je přikryjte na několik týdnů mulčem nebo černou folií, aby se půda prohřála. Mulč dodá půdě svým rozkladem potřebné živiny. Do pařeniště nastelte listí či koňský hnůj. Můžete založit nové teplé pařeniště.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?