Zahrada v červenci

Zahrada v červenci

Co ještě vyséváme

Vysévá se řeřicha zimní, špenát, petržel, štěrbák, čínské zelí, kedlubny, hrášek, letní salát, ředkvičky a ředkve. Kolem rostlinek nenecháváme nikdy holou půdu, zvlášť v období sucha rostlinky ocení zamulčování slámou, posečenou trávou nebo listím. Půda je tak chráněna před vysycháním, erozí, udržuje se v ní stálá teplota a vhkost a má z mulče stálý přísun živin.  mulčem potlačíme také růst plevele.

Vytrhaný jednoletý nekvetoucí plevel necháme ležet na záhonu, poslouží jako výživa a mulč pro půdu. Prázdné, nevyužité plochy v zahradě osejeme rostlinami na zelené hnojení, které potom zapravíme do země. Jsou to hrách, bob, vikev, peluška – ty obohacují půdu o dusík. Jako potravu pro včely vysejeme slunečnici, pohanku nebo svazenku. Měsíček zase ničí škodlivé bakterie v půdě. Obiloviny půdu prokořeňují a zlepšují její strukturu. Pokud uděláte směs různých rostli na zelené hnojení, nebojte se použít i prošlá či nespotřebovaná  semena zeleniny a květin.

Čím zaléváte?

Zamyslete se nad vodou, kterou používáte k zavlažování. Zaléváte drahou vodou z vodovodu nebo využíváte dešťovou vodu, která stéká ze střechy? Stačí mít barel na dešťovou vodu postavený výš, než je váš pozemek, aby vám samospádem voda stékala k záhonům. Pokud to nejde, použijte malé čerpadlo, které umístíte do sudu a můžete pohodlně zalévat.

Postarejte se o stromy a jahody

Ovocné stromy můžeme prořezat a odstranit konkurenční výhony a vlky. Rány se nyní dobře hojí. Také na hrušně a třešně nesmíme zapomenout a přihnojíme je, abychom podpořili tvorbu pupenů v dalším roce. Jahodiště po sklizni očistíme, zbavíme nepotřebných odnoží, zbytků plodů, odkvetlých lodyh a poupat. Nemocné listy odstřihneme. Ze zdravých rostlin odebereme mladé rostlinky ze šlahounů a necháme je zakořenit. Jakmile zakoření, hned je zasadíme, budou plodit už příští rok.

sklizen-hrachu1Co sklízíme v červenci

Sklízíme rybíz, maliny a angrešt. Po sklizni keře prořežeme a přihnojíme zbylé výhony. Sklízíme také česnek, jakmile nať zežloutne. Česnek upleteme do věnce a necháme doschnout pod střechou. Dozrávají letní jablka, meruňky a hrušky. Zavařujeme okurky, sklízíme papriky, rajčata, mrkev, cukety, hrách a různé saláty.

Z bylinkové zahrádky sušíme bylinky na zimu. Mátou a meduňkou dochucujeme letní nápoje, například Mojito (čti mochito).



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?