Zahrada v březnu

Zahrada v březnu

Ošetření stromů

Nejdříve bychom měli zkontrolovat, jak zimu a mráz přežili ovocné stromy a keře. Jestli jim mráz způsobil trhliny, ošetříme je štěpařským voskem nebo použijeme starou osvědčenou metodu – pastu z jílu a kravince v poměru 2:1. V kravinci jsou obsaženy rostlinné hormony podporující hojení. U všech dřevin odstraníme suché a staré dřevo. Můžeme začít s přesazováním stálezelených dřevin a jehličnanů.

Pořádek na záhonech

Popadané listy z podzimu, které zůstaly kolem stromů, je dobré nyní shrabat a zkompostovat nebo lehce zapravit do půdy, aby se z nich nešířily choroby. Odstraníme také mulč ze záhonů, aby se na půdu dostaly sluneční paprsky a prohřály ji. Z jahodiště odkryjeme chvojí a odstraníme nůžkami suché listy. Půdu zkypříme a přihrneme k rostlinkám kompost. K jahodám je vhodné zasadit česnek nebo jarní cibulku, mírní se tím výskyt plísní a odpuzují se mšice. Zkontrolujeme i ostatní podzimní výsevy. V bylinkové zahrádce seřízneme levanduli, šalvěj, svatolínu a další polodřevité trvalky.

Příprava pařeniště

Nyní už můžeme připravit půdu v pařeništi. Založíme do vykopané jámy hnůj, nejlépe koňský, ovčí nebo kozí. Kravský hnůj nedokáže vytvořit dostatečně vysokou teplotu pro výhřev pařeniště. Hnůj můžeme promíchat s listím, poté na něj nasypeme asi 20 cm kvalitní zeminy. Místo hnoje dobře poslouží i vyzrálý kompost či sláma politá horkou vodou. Půda se za pár dní pěkně slehne a prohřeje.

Sázení stromů

Začátek března je vhodný pro vysazování ovocných stromů, které jsou citlivé na chlad, tedy broskvoně, meruňky, kdouloně. Sázíme také časně rašící bobuloviny.

Řez jabloní a hrušní

Pokud jste ještě neprořezali jádroviny, je nejvyšší čas to nyní udělat. Korunu prořežeme tak, aby byla řídká a neposkytovala tak vhodné prostředí pro houbové choroby. Řez uděláme i u mladých stromků. Ořezané větve podrtíme a zkompostujeme nebo je necháme jako potravu pro králíky či kozu. Mohou posloužit také při vytváření vyvýšeného záhonu.

Kdy začít s výsevem?

Jestli už máte nutkání vysazovat, ale nevíte, zda ještě není brzy, podívejte se dobře kolem sebe, jak se chová okolní příroda. Pokud ještě neodlétli havrani z polí a parků, znamená to, že oteplení je pouze dočasné a mrazy se ještě ohlásí. Hlídejte dobu, kdy uvidíte první žluté kvítky podbělů, to je ten správný čas na práci na záhonech.

Výsev do pařeniště

parenisteDo připraveného pařeniště zatím vyséváme ředkvičky, ředkev, rané odrůdy kedlubnů a zelí, brokolici, celer, předpěstované saláty, jarní cibulku, papriku, lilek, mrkev a méně choulostivé byliny. Pařeniště za chladných nocí přikryjeme kobercem nebo rohoží. Během března vysejeme v teplé místnosti za okno nebo do pařeniště také semena košťálovin a rajčata. Do chladného skleníku nebo fóliovníku vysadíme předpěstovaný salát a kedlubny.

Výsev na záhony

Do záhonů při vhodném počasí začínáme vysazovat špenát, mrkev, petržel, pastinák, květák, kedlubny, kapustu a jarní salát. V chladnějších oblastech zkusíme vysadit vodnici. Vysazujeme cibuli sazečku a šalotku, rané odrůdy kapusty a koncem března zelí a bob zahradní. Pokud je již půda prohřátá, můžeme vysadit také hrášek, pór, kadeřávek, ředkvičku, zelí a salát. Necháme předklíčit rané brambory. Rané výsevy je dobré chránit před mrazem netkanou textilií

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě sledujeme, jak začaly rašit cibuloviny. Můžeme vysazovat, rozsazovat a přesazovat trvalky a vodní rostliny, pokud počasí dovolí. Vysadíme lilie. Vyséváme měsíček, koukol a chrpu, laskavec, ostrožku, hrachor, tabák, mák, třapatou, astry, aksamitník, ostálky. Přepichujeme letničky ze zimních výsevů. Odhrneme nakopčené růže a přihnojíme je. Přihnojíme také okrasné keře, dřevité pivoňky a plaménky.

Nezapomeneme ani na zvířátka a zkontrolujeme, popř.opravíme budky pro ptáky.

Při pracích na zahradě se nechte inspirovat naším lunárním kalendářem – můžete tak zahradničit podle rytmů přírody!



Diskuse k článku

  • Elen

    12:47 23. 7. 2014 +1
    Miluju svou zahradu. Trávím na ní svůj veškerý volný čas. Zahrada člověka naplňuje jak po tělesné, tak po duševní stránce. Má velký vliv na zdraví. Zvažuji, že začnu pěstovat zahradní květiny ve foliovníku který bych tak trošičku přizpůsobila jako podzimní zahradu i s posezením. Připadá mi to jako dobrý nápad :-)

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?