Žádné vložky, ani tampóny. Volná menstruace nám pomáhá poznat své tělo

volná menstruace2Volná menstruace je metoda kontroly nad menstruací.  

Všechny ženy řeší, jak co nejlépe zvládnout své dny. Každá z nás při menstruaci ráda používá něco jiného. Tampóny a vložky známe všechny, některé z nás ví o menstruačním kalíšku. Ale slyšely jsme už o volné menstruaci? Metoda, při které nepotřebujeme hygienické potřeby, ale pouze dobrou znalost vlastního těla. Volná menstruace, jinak také bezvložková metoda, se stává stále populárnější. Můžeme ji vyzkoušet i my.

Co je to volná menstruace?

Volná menstruace je metodou, která dává ženě kontrolu nad svou vlastní menstruací. Svaly pánevního dna sama ovlivňuje, kdy krev vyteče z těla ven. Je to ekologická metoda, díky které se naučíme znát své tělo ještě o něco lépe. Navíc se vyhneme syndromu toxického šoku.

 • Aby volná menstruace doopravdy fungovala, musíme mít zpevněné svaly pánevního dna. Díky nim dokážeme například ovlivňovat močení. Podobné je to i s menstruací.
 • Menstruace znamená, že se děloha naplňuje zbytky sliznice a krví. Když je krve větší množství, vytéká přes děložní čípek pochvou ven. Volná menstruace umožňuje, že svými svaly buďto zabraňujeme anebo umožňujeme propouštění krve skrz děložní čípek.
 • Podobně jako u měnění hygienických potřeb, i u volné menstruace několikrát za den navštívíme toaletu, kde necháme krev odtéct.
 • Musíme dobře znát své tělo. Jednoduše ucítíme, že je potřeba nechat krev z dělohy odtéct.
 • Trpíte při menstruace bolestmi? Vyzkoušejte hormonální jógu

Bezvložková metoda - návod, jak na ni 

Zatínejte svaly pánevního dna

 • Zkusme zatnout svalstvo pánevního dna. Jsou to podobné svaly, jako když chceme přerušit močení. Uvědomme si je a stáhněme je co nejvíce dovnitř do těla. Pokud máme svalstvo ochablé, posílíme je například pravidelnou jógou anebo Kegelovými cviky.
 • Pokud chceme nechat krev vytéct ven, dojděme si na toaletu, a co nejvíce se uvolněme. Uvědomme si svalstvo pánevního dna a pokusme se jej co nejvíce otevřít. Úkon opakujme několikrát, dokud krev nevyteče. Pomáhá se nahrbit.

Frekvence používání toalety

 • V den nejsilnější menstruace, tedy zhruba první tři dny, se vyplatí toaletu navštěvovat jednou za tři hodiny. U dnů slabší menstruace, například poslední dva dny, stačí párkrát za den.
 • Tělo nám signalizuje, že přišel čas, kdy bude krev odtékat. Pak se raději co nejrychleji zvedněme a toaletu navštivme. Pokud své tělo dostatečně dobře známe, ucítíme to. Pokud takový moment nerozpoznáme, není to rozhodně naše chyba. Jen jsme nikdy neměly důvod své tělo při menstruaci podrobně sledovat. Proto vytrvejme a snažme se co nejvíce porozumět, co nám náš organismus říká.

Zpočátku používejte vložky

 • Sice má technika název bezvložková metoda, ale zpočátku se používání vložek rozhodně vyplatí. Volná menstruace v kombinaci s používáním vložek zabrání nechtěným nehodám. Až si budeme více jisté, můžeme vložky odložit.
 • Když krev vyteče nečekaně, znamená to, že jsme si nestihly včas dojít na toaletu. Krve v děloze už bylo příliš mnoho. Příště proto volme kratší interval.
 • Volná menstruace se nejlépe nacvičuje, když na sebe máme čas. Můžeme si všímat, jaké časové intervaly jsou pro nás nejlepší a jak se správně otevřít. Pokud máme v práci shon, na pozorování a zkoušení mít rozhodně čas nebudeme.

Volná menstruace v noci

 • Volná menstruace jde praktikovat i přes noc. Těsně před spaním si odskočme a zkusme ze sebe všechnu krev dostat ven. Můžeme v klidu spát, jen nesmíme zapomenout, že jako první musíme ráno zatnout svalstvo a navštívit toaletu.
 • Bezvložková metoda nemusí fungovat všem ženám, každé tělo je individuální. Ale rozhodně se vyplatí volnou menstruaci vyzkoušet.

volná menstruace1Každé ženské tělo je individuální.

Volná menstruace není žádnou novinkou

Dříve neměly ženy k dispozici tampony, vložky ani jakékoli hygienické potřeby.  Cyklus zvládaly na stejném principu, jako je volná menstruace. Zvlášť ženy z nižších vrstev, které nechávaly krev volně vytékat po stehnech a podle potřeby se utíraly. Vyšší vrstvy používaly různé potřeby fungující na stejném principu, jako dnešní vložky.

Některé měly hadříky, které si přepíraly. Ale rozhodně nebyly tehdejší hygienické potřeby natolik spolehlivé, jako ty dnešní. Ženy proto musely dobře znát své tělo a vědět, kdy bude krev vytékat.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1142x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Řebříček nať 50g

Surovina pro přípravu bylinného čaje Řebříček nať má tyto účinky:…

Cena: 25 Kč

LABRADORIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků labradoritu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

Shuya Health - Intimky 30ks

Vložky nové generace z čistě přírodních látek, rozložitelné. Menstruační…

Cena: 138 Kč

Shuya Health - Noční vložky 8ks

Vložky nové generace z čistě přírodních látek, rozložitelné Menstruační…

Cena: 98 Kč

Shuya Health - Denní vložky 10ks

Vložky nové generace z čistě přírodních látek, rozložitelné Menstruační…

Cena: 98 Kč

Balzám na bradavky BIO Bentley Organic 17g

Jemný pečující biobalzám na bolavé bradavky v období kojení. Kojení patří…

Cena: 320 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte