Znáte bergamot? Jeho olej chutná i uzdravuje

img

Pokud jste se setkali s názvem bergamot, například při pročítání složení parfémů a nevěděli jste, co přesně si máte pod tímto pojmem představit, pak máte možnost se teď s bergamotem v krátkosti seznámit. Jeho příjemnou a zajímavou vůni nevyužívají jen výrobci parfémů, ale přijala ji za svou také aromaterapie a setkat se s ní můžete i v potravinářství.

Bergamot je mimochodem obsažen až v polovině pánských parfémů a u dámských pak zhruba u jedné třetiny. Rostlinná silice z bergamotu má mít mimořádnou schopnost stabilizovat a vázat různé složky vůní, spojit je v jednu a ještě ji zesílit. Podle dochovaných historických pramenů se vyskytoval bergamot v italském kraji Kalábrie, kde rostl nejspíš od začátku 18. století a zdejší obyvatelé si přivydělávali prodejem silice návštěvníkům tohoto malebného kraje.

Čtěte také:

Aromaterapie a vonné oleje – jak využít jejich účinky?

Bergamot se však začal pěstovat ve větším měřítku a za účelem výdělku až v souvislosti se vznikem kolínské vody. Na počátku 18. století ji vytvořil italský tvůrce parfému jménem Giovanni Maria Farina, který se usadil v Německu a pojmenoval ji na počest svého nového domova - Kolína nad Rýnem. Jako jednu z hlavních složek použil bergamotovou silici a svému bratrovi napsal: „Našel jsem vůni, která mi připomíná jarní ráno v Itálii, s vůní citrusových květů a horských narcisů po dešti."

Bergamot má tvar hrušky a barvu citronu

Tím se dostáváme k tomu, čím bergamot přesně je. Jde o stále zelený citrusový strom s dlouhými oválnými zelenými listy, kvetoucí bílými květy a nesoucí hruškovité plody velikosti pomeranče ovšem se žlutou slupkou. Jejich chuť je lehce kyselá a mají výraznou vůni. Sklízejí se na konci podzimu anebo v zimě. Botanikové se přiklánějí k tomu, že jde o křížence citronovníku a pomerančovníku. Co je na něm zajímavé? Nerozmnožuje se semeny, ale jedině roubováním výhonků na jiné druhy citrusů. Bergamot potřebuje ke svému růstu teplé podnebí a místo, chráněné před větrem. Nesnáší prudké změny teplot a nadměrnou vlhkost, proto roste v subtropických oblastech.

Bergamot poskytuje vonnou silici

Aromaterapie využívá bergamot pro účinky silice, která se získává ze slupky. Esenciální olej z bergamotu se získával tradičně tak, že místní pěstitelé rozřízli plod na dvě poloviny, odstranili dužinu a slupku lisovali. Vytékající olej pak zachycovali do přírodní houby. Udává se, že k získání zhruba 85 gramů silice je třeba asi sto plodů bergamotu. Moderní doba toto úsilí výrazně zjednodušila, téměř veškerá přírodní silice se získává za pomoci strojů s brusnými kotouči, které oškrábou slupku z plodů.

Bergamot a jeho využití

Kde všude se můžete s bergamotem setkat? Jeho vůni lze cítit nejenom v parfémech, ale i v deodorantech, šamponech, mýdlech anebo třeba krémech. Bergamot a jeho silice se využívá také jako příchuť v potravinářství. Typickým příkladem je anglický čaj Earl Grey, který je známý svou zajímavou chutí a vůní. Pokud jste pátrali, co ji způsobuje, pak právě bergamot. Kromě čaje se s bergamotem můžete setkat například také ve zmrzlině, cukrovinkách anebo nápojích. Mnohdy se však neužívá pravá bergamotová silice nýbrž ta, která je vyráběna syntetickou cestou.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Bergamot ve farmacii

Ve farmaceutickém průmyslu se bergamot využívá pro své antiseptické vlastnosti zejména v desinfekčních prostředcích. Pektin, který bergamot obsahuje, je látkou, která je součástí protisrážlivých přípravků anebo léků pro léčbu průjmu. Celkem se odborníkům podařilo rozlišit přes tři sta složek, kterou bergamot a jeho silice obsahuje, a které přispívají nejenom k jeho nezaměnitelné vůni, ale mnoha dalším vynikajícím vlastnostem.

Aromaterapie a bergamot

Bergamot má své pevné místo i v alternativní medicíně. Zejména aromaterapie využívá účinků čistého esenciálního oleje z bergamotu. Jeho inhalace působí pozitivně na zdraví horních cest dýchacích, má nejenom preventivní účinky, kdy je posiluje a chrání před infekcí, ale pomáhá i při probíhajících nachlazeních a zánětech. Dýchací cesty uvolňuje, zklidňuje, usnadňuje dýchání, snižuje bolest v krku a mírní kašel. Harmonizuje psychiku, pomáhá při depresích, zahání špatnou náladu a navozuje pocit štěstí a pohody. Je velmi dobrým pomocníkem v případě nervového napětí u premenstruačního syndromu.

Esenciální olej se úspěšně používá i k ošetřování kožních problémů, jako je například akné, ekzémy, opary a další podobné obtíže. Je vhodný ke koupelím, masážím anebo jako přísada do krémů či olejů. Při použití na pokožku je vždy třeba ho zředit. Jeho použití se nedoporučuje těhotným ženám a dětem do tří let věku. Po aplikaci na pokožku se pleť nesmí vystavovat nejméně po dobu dvanácti hodin slunci ani soláriu, protože esenciální olej z bergamotu zvyšuje fotosenzitivitu pokožky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.