Znáte bergamot? Jeho olej chutná i uzdravuje

Pokud jste se setkali s názvem bergamot, například při pročítání složení parfémů a nevěděli jste, co přesně si máte pod tímto pojmem představit, pak máte možnost se teď s bergamotem v krátkosti seznámit. Jeho příjemnou a zajímavou vůni nevyužívají jen výrobci parfémů, ale přijala ji za svou také aromaterapie a setkat se s ní můžete i v potravinářství.

Bergamot je mimochodem obsažen až v polovině pánských parfémů a u dámských pak zhruba u jedné třetiny. Rostlinná silice z bergamotu má mít mimořádnou schopnost stabilizovat a vázat různé složky vůní, spojit je v jednu a ještě ji zesílit. Podle dochovaných historických pramenů se vyskytoval bergamot v italském kraji Kalábrie, kde rostl nejspíš od začátku 18. století a zdejší obyvatelé si přivydělávali prodejem silice návštěvníkům tohoto malebného kraje.

Bergamot se však začal pěstovat ve větším měřítku a za účelem výdělku až v souvislosti se vznikem kolínské vody. Na počátku 18. století ji vytvořil italský tvůrce parfému jménem Giovanni Maria Farina, který se usadil v Německu a pojmenoval ji na počest svého nového domova - Kolína nad Rýnem. Jako jednu z hlavních složek použil bergamotovou silici a svému bratrovi napsal: „Našel jsem vůni, která mi připomíná jarní ráno v Itálii, s vůní citrusových květů a horských narcisů po dešti."

Bergamot má tvar hrušky a barvu citronu

Tím se dostáváme k tomu, čím bergamot přesně je. Jde o stále zelený citrusový strom s dlouhými oválnými zelenými listy, kvetoucí bílými květy a nesoucí hruškovité plody velikosti pomeranče ovšem se žlutou slupkou. Jejich chuť je lehce kyselá a mají výraznou vůni. Sklízejí se na konci podzimu anebo v zimě. Botanikové se přiklánějí k tomu, že jde o křížence citronovníku a pomerančovníku. Co je na něm zajímavé? Nerozmnožuje se semeny, ale jedině roubováním výhonků na jiné druhy citrusů. Bergamot potřebuje ke svému růstu teplé podnebí a místo, chráněné před větrem. Nesnáší prudké změny teplot a nadměrnou vlhkost, proto roste v subtropických oblastech.

Bergamot poskytuje vonnou silici

Aromaterapie využívá bergamot pro účinky silice, která se získává ze slupky. Esenciální olej z bergamotu se získával tradičně tak, že místní pěstitelé rozřízli plod na dvě poloviny, odstranili dužinu a slupku lisovali. Vytékající olej pak zachycovali do přírodní houby. Udává se, že k získání zhruba 85 gramů silice je třeba asi sto plodů bergamotu. Moderní doba toto úsilí výrazně zjednodušila, téměř veškerá přírodní silice se získává za pomoci strojů s brusnými kotouči, které oškrábou slupku z plodů.

Bergamot a jeho využití

Kde všude se můžete s bergamotem setkat? Jeho vůni lze cítit nejenom v parfémech, ale i v deodorantech, šamponech, mýdlech anebo třeba krémech. Bergamot a jeho silice se využívá také jako příchuť v potravinářství. Typickým příkladem je anglický čaj Earl Grey, který je známý svou zajímavou chutí a vůní. Pokud jste pátrali, co ji způsobuje, pak právě bergamot. Kromě čaje se s bergamotem můžete setkat například také ve zmrzlině, cukrovinkách anebo nápojích. Mnohdy se však neužívá pravá bergamotová silice nýbrž ta, která je vyráběna syntetickou cestou.

Bergamot ve farmacii

Ve farmaceutickém průmyslu se bergamot využívá pro své antiseptické vlastnosti zejména v desinfekčních prostředcích. Pektin, který bergamot obsahuje, je látkou, která je součástí protisrážlivých přípravků anebo léků pro léčbu průjmu. Celkem se odborníkům podařilo rozlišit přes tři sta složek, kterou bergamot a jeho silice obsahuje, a které přispívají nejenom k jeho nezaměnitelné vůni, ale mnoha dalším vynikajícím vlastnostem.

Aromaterapie a bergamot

Bergamot má své pevné místo i v alternativní medicíně. Zejména aromaterapie využívá účinků čistého esenciálního oleje z bergamotu. Jeho inhalace působí pozitivně na zdraví horních cest dýchacích, má nejenom preventivní účinky, kdy je posiluje a chrání před infekcí, ale pomáhá i při probíhajících nachlazeních a zánětech. Dýchací cesty uvolňuje, zklidňuje, usnadňuje dýchání, snižuje bolest v krku a mírní kašel. Harmonizuje psychiku, pomáhá při depresích, zahání špatnou náladu a navozuje pocit štěstí a pohody. Je velmi dobrým pomocníkem v případě nervového napětí u premenstruačního syndromu.

Esenciální olej se úspěšně používá i k ošetřování kožních problémů, jako je například akné, ekzémy, opary a další podobné obtíže. Je vhodný ke koupelím, masážím anebo jako přísada do krémů či olejů. Při použití na pokožku je vždy třeba ho zředit. Jeho použití se nedoporučuje těhotným ženám a dětem do tří let věku. Po aplikaci na pokožku se pleť nesmí vystavovat nejméně po dobu dvanácti hodin slunci ani soláriu, protože esenciální olej z bergamotu zvyšuje fotosenzitivitu pokožky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4675x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte