Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení

img

Neopadavý strom cypřiš se v minulosti vysazoval kolem hřbitovů a byl symbolem zármutku. I dnes má co dočinění se smutkem a žalem, pomáhá ho totiž překonávat. Aromaterapie pomocí cypřiše působí také proti stresu, uvolňuje napětí a vyhledávaná je i pro své účinky na zdraví člověka. Cypriš v aromaterapii ulevuje od nachlazení, zánětů a ženám pomáhá při menstruačních potížích.

Cypřiš: Okrasný strom i symbol smutku

Cypřiš je vysoký kuželovitý či sloupovitý jehličnatý strom. Dorůstá se 20 až 30 metrů, avšak výška i tvar jsou závislé na typu stromu. Setkat se můžeme i s cypřišovým keřem. Přirozeně roste v teplejších oblastech severní polokoule, zejména ve Středomoří. Dnes je však pěstován i na mnoha jiných místech, setkat se tak s ním můžete i u nás v České republice.

Čtěte také:

Šalvěj a její použití v aromaterapii

Pro starověké civilizace představoval cypřiš symbol smutku, spojovaly ho s bohy podsvětí a často byl i později vysazován kolem hřbitovů. Dnes se však pěstuje jako okrasný strom, hodí se také do živých plotů či k zastínění části zahrady.

Cypřiš má však i jiné využití. Z jeho jehličí, šišek či mladých výhonků se destiluje olej. Ten má svěží, lehce nasládlou, balzámovou a dřevitou vůni, ve které jsou cítit i jemné podtóny citrusových plodů. Vůně cypřišového oleje skvěle neutralizuje nepříjemné pachy. Kromě toho má však i příznivé účinky na mysl a zdraví. Proto cypřišový olej hojně využívá aromaterapie, která s pomocí jeho vůně pomáhá léčit různé obtíže i psychické rozpoložení člověka.

Vůně cypriše uleví při nachlazení

Jaké jsou tedy konkrétní účinky cypřiše? Působí antisepticky a celkově posiluje imunitu, takže se výborně hodí k léčbě kašle, nachlazení, chřipky nebo zánětu průdušek. Zlepšuje vykašlávání a pomáhá také při horečce, ulevuje i od alergické rýmy. Zároveň cypřišové esence osvěžují a dezinfikují vzduch, čímž usnadňují dýchání nejen při nachlazení. Cypřiš kromě toho tiší bolest a dodává energii při vyčerpání organismu v průběhu různých nemocí.

Hledáte vhodný aromatický olej, který vám pomůže zvládnout ve zdraví chřipkové období? Pak sáhněte po cypřiši. Ovšem pozor, ačkoliv pomáhá při kašli a nachlazení, není příliš vhodný na používání při astmatu.

Antiseptické účinky cypřiše spolu s tím, že působí mírně močopudně, jsou využívané při léčbě zánětu močového měchýře a močových cest. Má vliv také na regulaci krevního oběhu. Stahuje totiž cévy a zmírňuje různé cévní potíže, je tak využívaným pomocníkem v boji s křečovými žilami a hemeroidy.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Aromaterapie pro ženy

Cypřišová aromaterapie je také velmi užitečným pomocníkem pro dámy. Pomáhá totiž při ženských problémech. Vůně cypřiše má příznivý vliv na menstruaci a její průběh. Mírní příznaky premenstruačního syndromu a ulevuje při bolestech, zmírňuje menstruační krvácení a celkově urychluje průběh menstruace. Ženám může cypřiš pomoci také v průběhu menopauzy. Vyrovnává totiž hormonální nerovnováhu a zmírňuje její vedlejší účinky.

Cypřiš pomáhá překonat stres i zármutek

Aromaterapie nemá vliv jen na tělesnou schránku člověka. Působí samozřejmě také na psychiku. Cypřišová vůně má uklidňující účinky, zbavuje úzkosti, ulevuje od nadměrného stresu a nervového napětí. Funguje tak v podstatě jako přírodní antidepresivum. Kromě toho cypřiš posiluje nervy a podporuje sebedůvěru, čímž pomáhá ve chvílích nejistoty. Díky citrusovému podtónu vůně navíc osvěžuje mysl i tělo a přináší dobrou náladu.

Cypřiš díky své vůni harmonizuje psychiku a pomáhá člověku uvolnit se a dopřát si klid. Aromaterapie pomocí cypřiše je tak ideální volbou v náročných obdobích plných stresujících záležitostí a událostí, umožňuje překonat i hluboká traumata nebo období zármutku například při ztrátě blízkého člověka. Stejně tak může cypřišová aromaterapie pomoci přečkat dlouhá a ponurá zimní období.

Cypřiš do aromalampy, koupelí i k masážím

Esenciální olej s vůní cypřiše se nejčastěji používá do aromalampy. Stačí do nádobky s vodou přidat pár kapek oleje, zapálit svíčku a nechat odpařovat. Za chvíli se všude rozline nádherná vůně. Olej se ale používá také při koupelích, masážích nebo k přípravě obkladů, zvyšují se tak účinky aromaterapie.

Koupel s cypřišovým olejem například pomáhá uvolňovat a osvěžovat tělo, cypřiš dále ulevuje při svalovém napětí, revmatismu a mírní celulitidu. Dokonce omezuje nadměrné pocení. Masáž břicha v kombinaci s aromaterapeutickými účinky cypřiše zase pomáhá ženám při menstruačních křečích. V koupeli pak slouží také k intimní hygieně žen.

Kdo může cypřišový olej používat?

Kromě toho lze olej přimíchat také do čistého rostlinného krému nebo oleje, čímž podpoříte účinky této kosmetiky. Hodí se zejména pro péči o zralou pleť, která je unavená a povolená. Skvěle se postará i o mastnou pleť s rozšířenými póry nebo problematickou pleť s akné.

Pamatujte však na to, že éterický olej nesmíte aplikovat na pokožku v nezředěné formě. To by mohl spíš ublížit než pomoci. Zároveň cypřišový olej v jakékoliv podobě není vhodný pro těhotné ženy v prvních měsících těhotenství a pro malé děti mladší tří let. Používat by jej neměli ani lidé s vysokým krevním tlakem nebo ti, kdo trpí epilepsií. Pokud však do těchto skupin nepatříte, můžete si skvělé účinky cypřišového oleje bez obav vyzkoušet.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.