Ricinový olej - vyrábí se z jedovatých semen, jeho účinky jsou ale blahodárné!

img

Ricinový olej a jeho účinky byly známé už ve starověku, kdy se používal na podporu imunity. Tradiční východní medicína ricinový olej používá dodnes. A používat byste ho měli i vy. Známé jsou jeho regenerační účinky, díky kterým je skvělým lékem na problematickou pleť, dále hydratuje a vyhlazuje vrásky, ale pomáhá třeba i slabým vlasům a nehtům.

Jedovatý ricin a zázračný ricinový olej

Ricinový olej vzniká lisováním semen skočce obecného. Jde o keř, který může vyrůst až do výšky 10 metrů. Má červené listy a žíhané plody, ve kterých se ukrývají semínka. Ale pozor – jsou jedovatá. V nich obsažený ricin je totiž bílkovina, která poškozuje játra a ledviny. Semena mohou dokonce usmrtit i dospělého člověka. Přesto se ze semen zastudena lisuje ricinový olej, který se poté zahřívá, aby došlo ke ztrátě jedovatých látek.

Čtěte také:

Arganový olej - tekuté zlato z Maroka se zázračnými účinky na pleť, vlasy i nehty

Olej je totiž díky vysokému obsahu vitamínu E, mastných kyselin a dalších látek doslova zázrakem využívaným s oblibou v kosmetice.

Ricinový olej a jeho účinky na pleť

Ricinový olej má stejně jako jiné oleje blahodárné účinky zejména na pleť.

  • Proniká do hlubokých vrstev kůže a napomáhá produkci kolagenu, který zpevňuje pleť a udržuje ji pružnou, bez vrásek.
  • Kůži taky důkladně promašťuje a hydratuje.
  • Ricinový olej nejen že hydratuje a vyživuje, má také antibakteriální a protizánětlivé účinky.
  • Pomůže vám tedy i pokud trpíte ekzémy, zarudnutím či svěděním a jinými problémy s pletí.

Pro zdravou, krásnou a mladistvě vypadající pleť proto používejte ricinový olej pravidelně, přimíchejte si ho třeba do oblíbeného krému na pleť nebo si do tváře vtírejte pár kapek oleje samotného. Na pleť vyzkoušejte také zázračný levandulový olej

Regenerační schopnosti ricinového oleje

Proslulé hojivé účinky ricinového oleje oceníte třeba při léčbě jizev. Poradí si s malými jizvičkami po akné nebo neštovicích, i s těmi většími po úrazech a operacích. Nejlepší účinky má při aplikaci na čerstvou jizvu, ale pomáhá i na jizvy staré několik let. Stačí olej aplikovat na navlhčenou jizvu dvakrát denně a vmasírovat do kůže. Ricinový olej jizvu barevně sjednotí s okolní kůží, takže nebude tak výrazná a viditelná.

Ricinový olej1

Ricinový olej a jeho účinky na vlasy

Stejně jako na pleť má ricinový olej blahodárné účinky i na vlasy, a to díky obsahu vitamínu E a mastných kyselin. Pokud vás trápí suché a roztřepené konečky, bude ricinový olej tím pravým lékem. Stačí pár kapek nanést do dlaně a vmasírovat do délek vlasů. Ricinový olej můžete nechat působit i přes noc – stačí aplikovat na vlasy a zabalit do ručníku.

Ricinový olej můžete používat i na podporu růstu vlasů. Umí vyživovat vlasové folikuly – stačí vetřít pár kapek oleje do pokožky hlavy několikrát týdně a už brzy uvidíte výsledky.

Ricinový olej a jeho účinky na nehty

Vaše nehty si také zaslouží kvalitní péči – a tu jim poskytne ricinový olej. Zejména pokud trpíte na slabé nehty, které se snadno lámou a třepí, může být pro vás ricinový olej vysvobozením. Vetřete olej do kůže nehtového lůžka a nechte půl hodiny působit. Zbytky nevstřebaného oleje pak vmasírujte do pokožky. Při pravidelné aplikaci budou vaše nehty zdravé a pevné jako nikdy předtím. Hojivé účinky na nehty má také arganový olej - vyzkoušejte ho

I na bolavé svaly a klouby pomůže ricinový olej

Ricinový olej ale nepomáhá jen těm, kdo chtějí mít zdravou pleť, krásné husté vlasy a pevné nehty. Je skvělý také při léčbě bolavých svalů, kloubů a jiných potíží s pohybovým aparátem. Ricin má schopnost stimulovat činnost lymfatického systému, takže podporuje regeneraci a vyplavování škodlivin z těla, tedy i z postižených tkání.

Olej naneste na látku nebo plenu, přiložte na postižené místo a zabalte ještě ručníkem. Zábal mějte alespoň hodinu, ideálně ale přes noc.

Ricinový olej jako projímadlo

Ricinový olej působí i zevnitř. Dobrý je zejména na zmírňování zažívacích potíží. Pokud vás tedy občas potrápí zácpa nebo celkově pomalé zažívání, ricinový olej a jeho účinky vám pomohou. Při dávkování se řiďte instrukcemi na obalu výrobku, případně se můžete poradit s lékařem.

Na vnitřní užití ricinového oleje dávejte pozor!

Jak už bylo řečeno, samotný ricin je silně jedovatý. Olej sice nebezpečný není, ale má projímavé účinky, což při nedodržení dávkování může způsobit problémy. Potíže se mohou u některých jedinců objevit i při používání ricinového oleje na pleť – pokud se objeví svědění, zčervenání kůže či jiné nepříjemné reakce, s aplikací ricinového oleje přestaňte.

Ve většině případů se však není čeho obávat. Jestliže budete přípravky z ricinového oleje používat dle návodu a dávkování, nebezpečí vám nehrozí.

SERIÁL

Přečtěte si také o dalších přírodních olejích 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.