Jasmín se vyznačuje opojnou sladkou vůní, která navozuje klid a pocit radosti

Jasmín pravý (Jasminum grandiflorum) je další esence, která patří k těm nejvzácnějším. Jeho účinky jsou nezaměnitelné a vůně skutečně silná. Aromaterapie staví tento esenciální olej na nejvyšší místa. Jasmínová vůně je exotická, opojná a velice sladká. Kromě aromaterapie se jasmínový olej používá především při výrobě parfémů a pro výrobu kosmetiky. Jasmínová esence působí jak na tělo, tak na psychiku a po celém světě je vyhledávaným harmonizujícím prostředkem. Jasmín je považován za květinu lásky a radosti. Aromaterapie užívá esenciálního oleje vyrobeného z čerstvých květů, ale je možné použít sušené květy i do vykuřovadel.

Jasmínová, vysoce aromatická esence, se získává z květů dlouhou a obtížnou cestou. Proto je tento olej velice drahý. Samotné květy je potřeba sbírat ještě před ranním rozbřeskem. Za úsvitu květy ztrácí značné množství ze své vůně. Květy se musí sbírat opatrně, aby nedošlo k jejich poškození.

Sběr se tedy provádí ručně a na jeden kilogram esenciálního oleje z jasmínu se spotřebuje až osm milionů květů. Olej získaný z květů jasmínu je velice silný. Esence z jasmínu je tak účinná, že jej můžeme v malé lahvičce nosit při sobě a ve vypjatých chvílích stačí jen několikrát přivonět. Nesmí se používat v období těhotenství.

Jasmín a jeho účinky

Jasmín má významné účinky na psychiku a emoce. Aromaterapie využívá jasmínového oleje zejména pro tyto účinky:

 • antidepresivní účinky, přináší radostné emoce
 • uvolňuje napětí, úzkost, stres a neklid
 • povzbuzuje psychiku, přináší pocity důvěry a optimismu
 • sedativní účinky pomáhají při vzteku, rozčilení a při nespavosti
 • afrodiziakální účinky, přidává se do různých nápojů lásky, do olejů určených k erotickým masážím 

Na fyzické úrovni jasmín pomáhá takto:

 • dezinfekční účinky (výborný k čištění prostor)
 • příznivý vliv na dýchací ústrojí, tlumí suchý a dráždivý kašel
 • léči bolesti v krku, laryngitidu a chrapot
 • záněty jater či jaterní cirhóze
 • gynekologické problémy jako menstruační bolesti, křeče, i období klimakteria
 • pozitivně ovlivňuje impotenci, frigiditu
 • podporuje tvorbu mateřského mléka
 • obecně působí analgeticky a proti křečím všeho druhu (bolesti hlavy, svalové křeče)

Jasmín a porod

Jasmínový olej je obzvláště vhodný při porodu, kde pomáhá jak na fyzické úrovni, tak skvěle podpoří psychickou kondici rodičky. Zesiluje děložní kontrakce, prohřívá dělohu a celou pánevní oblast, čímž usnadňuje porod. Zároveň snižuje bolest a dodává nastávající mamince sílu a pocit jistoty, že porod zvládne.

V případech, kdy se nechce uvolnit placenta, můžete použít horký obklad, který přiložíte na podbřišek s éterickými oleji z jasmínu, heřmánku a šalvěje. Jasmín rozhodně nepatří do aromaterapie v těhotenství. O to více jej ale oceníme při porodu, i po něm. Jasmín se přidává do koupelových a masážních olejů.

Jasmín a péče o pleť

V péči o pleť má jasmín své nezastupitelné místo. Účinky jasmínového oleje na pokožku jsou obzvlášť pozitivní. Kromě protizánětlivého působení také podporuje obnovu a růst buněk, čímž se zvyšuje elasticita pokožky, urychluje hojení jizev, strií, popálenin a jiných kožních defektů. Může být nápomocen i při léčbě ekzémů nebo akné. Je vhodný zvláště pro suchou pokožku, které chybí vláha a pružnost.

Jasmínový čaj

Jasmín nádherně a opojně zavoní i v tradičním jasmínovém čaji, který se v Číně pije tisíce let a je označován jako nápoj, který přináší dlouhověkost a pevné zdraví. Zelený čaj s okvětními kvítky jasmínu povzbuzuje psychiku, oživuje ducha a zlepšuje náladu. Pomáhá při trávení, nadýmání, hubnutí.

Antibakteriální vlastnosti eliminují některé bakterie v trávicím traktu. Tyto antiseptické a antioxidační vlastnosti jasmínového čaje podporují obranyschopnost organismu, který je méně náchylný k přemnožení různých patogenů. Doporučuje se také při cukrovce a jako prevence vzniku některých nádorů (prsu, plic aj.) Katechin, který patří k nejvýznamějším antioxidantům v jasmínovém čaji, upravuje krevní tlak a snižuje cholesterol.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte