Guarana podporuje hubnutí, ale má i spoustu dalších pozitiv

img

Guarana, neboli Paulinie nápojná, je rostlina, která pochází z Brazílie a Venezuely. Říká se jí také někdy „Tajné oko“ amazonských indiánů. Plody tohoto keře jsou oranžové a po puknutí z nich vykukují semena vzhledem připomínající oči. Tato semena jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Semena guarany používají domorodci odpradávna jako přírodní všelék. Díky vysokému procentu tříslovin používají Indiáni originální brazilskou guaranu proti průjmu, při úplavici, pomáhala lovcům udržet bdělost při lovu a také je používána jako afrodiziakum k povzbuzení libida. U nás se guarana stala rovněž oblíbeným artiklem. Přidává se obvykle do povzbuzujících nápojů, tyčinek či žvýkaček. Extrakt z guarany lze užívat ve formě tablet.

Co guarana obsahuje?

Guarana obsahuje nejen kofein, jak je obecně známo, ale i další organismu prospěšné látky, jako jsou třísloviny. Ty mají dezinfekční účinky, a proto jimi Indiáni úspěšně léčí různé infekce. Guarana obsahuje také vitamíny C a B. V semenech najdeme v malém množství také rostlinné oleje. Dále obsahují theobromin a theofilin, které najdeme rovněž v kávě i čaji. Protože působí zejména na nervovou soustavu a má silné povzbuzující účinky, nejčastěji ji můžeme využít např. na dlouhých cestách při řízení vozidla, při namáhavé manuální práci, ale i při práci intelektuální, vědecké, při přípravě na zkoušky a při dalších činnostech, které vyžadují dlouhodobé udržení bdělosti a soustředění.

Guarana a její účinky za zdraví

  • Guarana pozitivně ovlivňuje trávení, pomáhá při nadýmání a průjmech.
  • Má protizánětlivé a dezinfekční účinky, uvolňuje hleny.
  • Podporuje srdeční a cévní činnost a brání ukládání cholesterolu do cévní stěny.
  • Guarana má silné antioxidační a detoxikační účinky.
  • Dokáže odbourat i některé příznaky kocoviny.
  • Stimuluje organismus k vyššímu fyzickému i mentálnímu výkonu.
  • Zvyšuje bdělost, soustředění a intelektuální výkon.
  • Zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť.
  • Pomáhá při špatné náladě, stresu a depresích, zmírňuje napětí.
  • Působí také jako přírodní analgetikum – pomáhá např. při bolestech hlavy, migrénách, ale i při menstruačních bolestech.
  • Lze využít i pro období rekonvalescence po dlouhodobých nemocech.
  • Domorodcům pomáhá také lépe snášet horké a dusné klima.

Guarana a hubnutí

Pomáhá guarana skutečně při hubnutí? Ano, pomáhá, a to zcela přirozeným způsobem. Guarana především snižuje chuť k jídlu. To je hlavní příčina toho, proč guarana dokáže pomoci při snížení tělesné hmotnosti. Dokáže pomoci překonat mnohdy nezvladatelnou chuť k jídlu, která se objevuje při držení redukčních diet. Shozená kila si tak lze snáze i udržet, protože nebudete trpět pocity hladu. Guarana ale není samozřejmě samospasitelný prostředek na hubnutí.  Říká se, že díky guaraně dochází ke spalování tuků nebo k rychlejší přeměně tuku na energii. Sice je pravda, že guarana svými povzbuzujícími účinky stimuluje tělo k rychlejší látkové výměně, zrychluje peristaltiku střev a pomáhá lepšímu trávení, ale pokud chcete své již uložené tuky odbourat, budete tomu muset pomoci také vlastními silami, především cvičením a přirozeným pohybem. Guarana a hubnutí jde sice dobře dohromady, ale sama o sobě zázraky nedokáže.

Guarana a káva – v čem je rozdíl?

Množství kofeinu je u guarany až čtyřnásobné ve srovnání s kávou. Výhoda guarany oproti kávě je především ta, že obsahuje také látky, které zpomalují vstřebávání kofeinu do organismu. Tím působí dlouhodoběji a rovnoměrněji, tzn. bez známého efektu náhlého povzbuzení a následného útlumu, jako je tomu u kávy. Nástup účinku guarany je pozvolný a kofein z guarany začíná působit až zhruba za 1 hodinu. Kofein ze semen guarany se zato v těle udrží 6 až 8 hodin. Guarana nedráždí žaludek tak, jako káva.

Guarana a vedlejší účinky

Gurana je přírodní látka a při rozumném užívání nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Ovšem při užívání velmi vysokých dávek se můžeme setkat s  nežádoucími účinky.  Jedná se o předávkování, tedy otravu kofeinem, kterou je možno si přivodit jak konzumací kávy, tak konzumací guarany.

Guarana a vedlejší účinky:

  • podrážděnost
  • nevolnost, až zvracení
  • bolesti hlavy
  • křeče
  • zvýšené nucení na močení
  • poruchy vidění
  • hukot v uších
  • zrychlení srdeční činnosti
  • zvýšení krevního tlaku
  • nespavost
  • sporadicky se mohou objevit i zrakové halucinace

Guarana má silné odvodňovací účinky, proto při zvýšené konzumaci nebo předávkování je vhodné dbát zvýšeného příjmu tekutin. Předávkování guaranou nastává při požití cca 20 gramů guaranového prášku, přičemž doporučená denní dávka je cca 2 až 4 gramy. Silnější účinek má guarana na osoby, které nepijí kávu a jejich organismus tak není zvyklý na kofein. Guarana by se také neměla užívat zároveň s kávou, neboť není možné uhlídat hladinu kofeinu v krvi a mohlo by tak dojít k předávkování.

Pro koho guarana není určena?

Guaranu není doporučeno užívat v těhotenství a při kojení. Není určena ani detěm. Pokud potřebujeme organismus spíše zklidnit než povzbudit, sáhneme spíše po jiné přírodní látce. Kdo trpí onemocněními jako např. epilepsií, srdečními vadami, cukrovkou nebo zvýšeným krevním tlakem, měl by se poradit s lékařem, než začne guaranu užívat.  Guarana a v ní obsažený kofein také ovlivňuje účinky některých léků. Guaranu není vhodné kombinovat s alkoholem. Kofein a alkohol ve vzájemné kombinaci mohou způsobit srdeční arytmii, zvýšit krevní tlak nebo přivodit nepříjemné bolesti hlavy.

Případná závislost na guaraně je spíše psychická a svou povahou je podobná závislosti na kávě. Při dlouhodobém užívání ale samozřejmě dochází k rezistenci vůči kofeinu a spotřeba guarany se musí zvyšovat, aby bylo dosaženo stejného povzbuzujícího účinku jako na začátku. Potom mohou začít převažovat negativní účinky nad pozitivními. Všeho se má užívat rozumně a s mírou. Totéž platí i o guaraně. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.