Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

img

Fyzioterapie a rehabilitace. Obě se zabývají lidským tělem a dostávají ho zpátky do kondice. V čem je ale vlastně rozdíl? Pochopení obou disciplín nám pomůže zjistit, jak naše léčba vlastně funguje. Zatímco fyzioterapie jsou speciální cvičení, rehabilitace zahrnují i léčbu a vyšetření. Zjistěte, jak si zajistit co nejlepší fyzioterapie i rehabilitace.

Fyzioterapie a rehabilitace 

Rehabilitace je širší pojem. Zahrnuje práci nejrůznějších odborníků, jako jsou lékaři, ale i fyzioterapeuti. Společně se snaží vyřešit náš zdravotní problém. Lékař upravuje naši léčbu, na fyzioterapii zase přímo cvičíme. To vše je rehabilitace. Fyzioterapie je součástí rehabilitace jako jedna z cest, jak zdravotní obtíže léčit. Společným cílem obou oborů je naše uzdravení. 

Čtěte také:

Cvičení pilates – kombinace jógy, rehabilitačního cvičení, posilování i protahování

Fyzioterapie je více, než jen masáže 

Fyzioterapie nejsou jen masáže. Ačkoli umí maséři uvolnit zablokovaná záda a pomoci s dalšími zdravotními obtížemi, závažné problémy je zapotřebí nechat na fyzioterapeutovi. Už kvůli tomu, že fyzioterapie je součást naši celkové zdravotní péče, která je ve spolupráci s lékaři. Používá nejrůznější metody, nejznámější je Vojtova metoda. Fyzioterapeut má vysokoškolské vzdělání a je odborníkem na závažné choroby, které se promítají i do pohybového aparátu. Například jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a cévní mozková příhoda. S čím dalším si fyzioterapie poradí? 

  • Pokud nás trápí problémy se zády a páteří, fyzioterapie pro nás může být opravdu užitečná.
  • Zabývá se i dechovými a lymfatickými problémy.
  • Fyzioterapie řeší i problémy s klouby a svaly.
  • Špatným držením těla, skoliózou páteře, pohybovým vývojem dětí či plochými nohami se také zabývá fyzioterapie.
  • Fyzioterapie má na starost uzdravování po operacích.
  • Nejrůznější projevy neurologických onemocnění může fyzioterapie výrazně zlepšit.
  • I zdánlivě běžné problémy jako je přetěžování těla, obtíže spojené se sedavým zaměstnáním anebo civilizační nemoci dokáže fyzioterapie spravit.
  • Fyzioterapie pomáhá nejen při nemocech a úrazech. Zabývá se i prevencí. Pokud například sportujeme anebo tělo jinak namáháme, fyzioterapie se postará, aby bylo naše tělo v nejlepší kondici a dosahovalo co nejlepších výkonů. 

O rehabilitace si nebojte říct

Každý se jednou za čas potýká se zdravotním problémem. A pouhé užívání prášků většinou nestačí. Rehabilitace je speciální soubor zdravotnických metod, které nás mají dostat do původního stavu. Pak nás zdravotní problémy nebudou omezovat ani v pracovním, ani v osobním životě. Jak získat dobré rehabilitace? 

  • Celkovou rehabilitační léčbu navrhuje doktor, který nás s našimi problémy léčí. Rehabilitace se stanoví přesně na míru potřebám pacienta. Každý z nás je jiný, proto i léčba zdánlivě podobných problémů může být u různých pacientů odlišná.
  • Nebojme se našemu ošetřujícímu lékaři, a posléze i fyzioterapeutovi, sdělit vše potřebné. Pokud rehabilitace nepostupuje tak, jak bychom si představovali, o obavách se odborníkům svěřme. Kdo jiný má vědět jak se cítíme, než my sami.
  • Na fyzioterapii nás pošle buďto obvodní lékař anebo specializovaný doktor. Například ortoped anebo neuorolog.
  • Pokud obvodní lékař naše problémy neřeší, nebojme se obrátit na fyzioterapie sami. Můžou mu chybět dostatečné znalosti a proto nám nemusí umět pomoci tak, jak bychom si představovali. Počítejme ale s tím, že návštěva odborníka bez žádanky od obvodního lékaře je většinou placená z naší kapsy a ne pojišťovnou. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.