Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

S ochlazením přichází rýma. Smrkání a kýchání dokáže být opravdu nepříjemné. Proto se chceme rýmy zbavit co nejdříve. Aby byl náš boj s rýmou doopravdy úspěšný, musíme se držet několika zásad. Navíc rýma není jenom jedna, a proto se vyplatí vědět, s jakou se potýkáme právě my. Řekneme, jak vypadá virová a bakteriální rýma a jak zadní rýma. A hlavně poradíme, jak se zbavit rýmy opravdu účinně. 

Čtěte také:

Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Běžná rýma zmizí do týdne

Rýma často doprovází chřipku, nachlazení, alergii anebo infekci. Způsobují ji viry a bakterie, kterých je několik stovek druhů. Přenáší se kontaktem, ale i vzduchem. Záleží na typu. Spíše nás rýma nakazí, když máme oslabenou imunitu. Často při podchlazení, proto jsme k rýmě nejnáchylnější právě na podzim.

  • Rýma má inkubační dobu jeden až tři dny.
  • Samotná rýma by se měla vyléčit zhruba do týdne.
  • Při rýmě se nám špatně dýchá. Je to kvůli nateklým sliznicím, které ztěžují průchod vzduchu. Zhoršuje se schopnost čichu, máme zarudlý krk, zduřelé mízní uzliny a hůře se nám mluví.
  • Rýma se může objevovat pouze v určitých obdobích anebo když přijdeme do styku s určitou rostlinou nebo zvířetem. Pak jsou na vině alergeny. Mohou se objevit v jakémkoli věku. K tomu, jak se zbavit rýmy způsobené alergiemi, nám pomohou antihistaminika. Přečtěte si o alergické rýmě více. 

Jak se zbavit rýmy? 

Rýma sice není závažné onemocnění, ale rozhodně není nic příjemného. Aby se tělo s rýmou vypořádalo co nejdříve, měli bychom mu pomoci. Protože je rýma spíše příznak, než samotná nemoc, zároveň s rýmou je dobré nic neponechat náhodě a léčit i další obtíže, jako třeba bolavý krk. Nemusíme si kvůli rýmě brát v práci volno, ale rozhodně bychom měli nastavit klidový režim. Hodně odpočívejme a nepřetěžujme se. Jak se zbavit rýmy co nejdříve? 

  • Hodně pijme. Tekutiny pomáhají odstraňovat hlen z těla. Dobře nám udělají nejrůznější čaje.
  • Buďme v teple. Při prochladnutí se může rýma ještě zhoršit. Zabalme se do teplého oblečení a nosme šálu.
  • Zbavujme se posmrkaných kapesníků. V hlenu zůstávají viry a bakterie. Pokud kolem sebe budeme mít hromadu posmrkaných kapesníků, můžou se nám z ovzduší dostávat zase zpět do těla.
  • Podložme si hlavu. Zejména při odpočinku a spánku. Hlen se bude snadněji dostávat ven z těla a nebude nám zatékat zpět do dutin.
  • Jezme ovoce. Je plné vitamínů, které často působí jako antioxidanty. Pomůžou tělu bojovat s infekcí. Dobrý je například vitamín C.
  • Smrkejme co nejčastěji. Viry a bakterie nám nebudou zůstávat v těle. Jinak se může objevit bakteriální rýma anebo zadní rýma. Přečtěte si, jak naučit děti smrkat
  • Zkusme horké koupele. Teplo a pára uvolňují dýchací cesty a usnadňují smrkání. Navíc horko viry zabíjí. Hlavně se po koupeli zabalme do tepla a neděsme se, pokud se nám zvýší teplota. Naopak nám horečky pomohou viry zabít.
  • Aplikujme nosní spreje z mořské vody. Anebo si solný roztok vyrobme sami z čtvrt lžičky soli a a čtvrt litru vlažné vody. Slaná voda je dobrým pomocníkem, jak se zbavit rýmy. Zvlhčuje totiž nosní sliznice a čistí nos od škodlivých organismů. Věděli jste, že můžete mít závislost na nosních sprejích?
  • Vyhněme se mléčným výrobkům. Podporují tvorbu hlenu a rýma by se nám ještě zhoršila.
  • Nosní kapky nepoužívejme déle než jeden týden. Jsou návykové a navíc nám po určité době začínají škodit.

Inhalace proti nachlazení

Přečtěte si také o chronické rýmě

Bakteriální rýma trvá déle 

Pokud už rýma trvá nějakou dobu, může se z virového onemocnění stát bakteriální. V hlenu v dutinách se totiž po nějaké době začínají bakterie množit. A bakteriální rýma se bohužel léčí delší dobu, než ta virová.

  • Poznáme ji podle toho, že hlen už nemá čirou barvu, ale naopak žlutou nazelenalou. Ale příznaky jsou někdy matoucí, přesnou diagnózu určí lékař.
  • Bakteriální rýma je také doprovázená vyššími teplotami.
  • Zatímco běžné rýmy se tělo zbaví samo, k té bakteriální už je někdy potřeba přizvat lékaře. Na to, jak se zbavit rýmy, nám může předepsat antibiotika. 

Zadní rýma způsobuje bolest hlavy a zaléhání uší 

Zadní rýma je jiný název pro zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Nosohltan je horní částí hltanu. Zhruba v oblasti krčních mandlí. Na nosohltan je napojená Eustachova trubice, která vede do středního ucha. Právě proto se někdy zadní rýma projevuje i zalehnutím uší. Často se přidá i bolest hlavy a obtíže s dýcháním. Hlen totiž tlačí na dutiny.  Zadní rýma se projevuje tak, že v dutinách sice máme hlen, ale nedokážeme ho vysmrkat. A to proto, že je tak hustý, že se nemůže dostat ven. V hlenu se začínají množit bakterie, které mohou způsobit další zdravotní problémy. 

  • Zadní rýma je způsobená viry a bakteriemi. Objevuje se například při nachlazení. Přečtěte si, jak se zbavit nachlazení
  • Ale způsobuje ji také alergická reakce, problém s nosními mandlemi, infekce anebo drobný předmět, který nám v dutinách uvízne.
  • Hlen, který v dutinách máme, musíme zředit. Poté bude ho budeme schopni vysmrkat.
  • Pokud máme otoky v obličeji, rozostřené vidění anebo nás zadní rýma trápí déle jak týden a neustupuje, vyhledejme lékařskou pomoc.

chronickaryma1

Jak se léčí zadní rýma?

  1. Proplachujme si nos. Dobře nám k tomu poslouží izotonický roztok. Vhodné jsou také spreje s mořskou vodou, usnadní vysmrkávání díky zvlhčení nosní sliznice. Solný roztok na vyplachování si můžeme připravit i sami doma. Pomáhají i přípravky s bylinnými silicemi, které přijímáme ústy.
  2. Vzkoušejme zvlhčování vzduchu. K tomu nám pomůžou nejen speciální zvlhčovače, ale i pobyt v horké sprše.
  3. Pomoci může i napařování hlavy. Do nádoby si nalijeme horkou vodu a dýcháme vycházející páru. Přes hlavu a nádobu si dejme ručník, aby se k nám dostalo páry co nejvíce.
  4. Zadní rýma se řeší také dostatečným pitným režimem. Čím více tekutin do sebe dostaneme, tím více tekutin se dostane i k samotnému hlenu. Nebude mít tak hustou konzistenci a rýma rychleji odezní.
  5. Zadní rýma je někdy doprovázená až horečkou. Pak je vhodné léčit nejenom samotnou zadní rýmu, ale také snižovat horečku.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.