VOŠ, SPŠ a SOŠS ve Varnsdorfu: nabídka oborů a možnosti uplatnění

PR článek

fotolia_176901008_maVOŠ, SPŠ a SOŠS ve Varnsdorfu

Vyšší odborná škola (VOŠ), Střední průmyslová škola (SPŠ) a Střední odborná škola služeb a cestovního ruchu (SOŠS) je kombinací tří škol do jednoho vzdělávacího celku. Na jediném místě se díky tomu koncentruje řada zajímavých studijních oborů zasahujících do celé řady oblastí lidské činnosti.

Spojení trojice škol vytvořilo bohatou nabídku pro studenty bez ohledu na to, zda chtějí středoškolské studium zakončit maturitní zkouškou či výučním listem. Studenti si navíc mohou studium prodloužit o tři roky v podobě vyššího odborného vzdělání, které přímo navazuje na příslušné obory vyučované na SPŠ. Ti, kteří řádně dokončí studium na VOŠ, obdrží titul diplomovaného specialisty.

Vybíráte maturitní obor? Prohlédněte si širokou nabídku VOŠ, SPŠ a SOŠS ve Varnsdorfu

Studenti, kteří se poohlížejí po studijních oborech zakončených maturitní zkouškou, si mohou na VOŠ, SPŠ a SOŠS vybírat z celé řady zajímavých čtyřletých studijních programů. Maturitní obory jsou rozděleny do dvou skupin označených písmeny „M“ a „L“. Mezi studijními programy naleznete širokou paletu možností od technicky zaměřených oborů až po studium grafického a průmyslového designu či cestovního ruchu.

Mezi nabízené obory patří Hotelnictví, Cestovní ruch, Veřejnosprávní činnost, Bezpečnostně právní služby, Strojírenství, Dopravní prostředky, Elektrotechnika, Informační technologie, Modelářství a návrhářství oděvů, Grafický design, Průmyslový design, Masér sportovní a rekondiční, Kosmetické služby, Mechanik seřizovač, Mechanik elektrotechnik.

Z výše uvedeného výčtu vyplývá poměrně široká uplatnitelnost absolventů v závislosti na zvoleném maturitním oboru. Například absolventi oboru Cestovní ruch se mohou uplatnit u všech subjektů cestovního ruchu, které působí v České republice, ale i v zahraničí. Mohou zastávat pozice průvodců, pracovníků v cestovních kancelářích nebo informačních střediscích. Škola pro studenty navíc pravidelně organizuje zahraniční pracovní stáže. Během nich studenti čtyři měsíce působí na řeckých ostrovech a na vlastní kůži si zkoušejí různé pozice v oblasti turismu. Samozřejmostí je aktivní výuka tří světových jazyků.

Maturitní obor Informační technologie nabízí studentům možnost užší IT specializace. Žáci se mohou profilovat v rámci oblastí Počítačové sítě a programování, Multimédia a reklamní tvorba nebo Management v oblasti IT. Nabyté znalosti uplatní v závislosti na zvolené specializaci na programátorských, podnikatelských či uměleckých pozicích. Absolvováním informačních studií se žáci zároveň připravují ke studiu na vysokých nebo vyšších odborných školách.

V odstavcích výše jsme se zaměřili na bližší představení některých oborů. Každý studijní program však zájemcům nabízí odborný vhled do dané problematiky a zajímavé uplatnění. Podrobnější informace ke všem studijním oborům naleznete na webových stránkách školy.

Poctivé řemeslo s výučním listem

Specifikum studijních oborů zakončených výučním listem spočívá v promyšlené kombinaci kvalitního vzdělání a zkušeností z praxe. Na studenty během tří let čekají nejen teoretické poznatky od profesionálů, ale také možnost si své budoucí zaměstnání na vlastní kůži vyzkoušet.

Mezi vypisované učební obory patří Kadeřník, Kuchař – číšník, Rekondiční a sportovní masér, Pečovatelské služby, Stravovací a ubytovací služby, Zednické práce, Zahradnické práce, Karosář, Mechanik opravář motorových vozidel, Elektrikář, Obráběč kovů, Truhlář, Strojní mechanik a Vlásenkář a maskér.

Jaké uplatnění čeká třeba takového absolventa oboru Elektrikář? Hned po dokončení studia nachází čerství absolventi pracovní pozice v jedné z varnsdorfských výrobních firem. Studenti vstupují do zaměstnání po dokončení praktické výuky ve 3. ročníku na pracovištích soukromých firem. Díky tomu jsou na vstup do zaměstnání velmi dobře připravení. Výučním listem však studium končit nemusí, pro absolventy je totiž k dispozici nástavbové studium oboru Elektrotechnika či Podnikání.

Vzdělávací programy VOŠ: za tři roky DiS

V rámci tříletého studia zakončeného titulem diplomovaného specialisty nabízí škola následující obory: Sociální práce, Veřejnoprávní činnosti, Cestovní ruch, Informační technologie, Výroba, přenos a užití elektrické energie, Počítačová grafika v technických oborech, Strojírenství s využitím CAD/CAM technologií a Bezpečnostně právní činnosti.

Všechny výše zmíněné studijní programy je možné studovat prezenčně i kombinovaně. Zájemci z řad studentů SPŠ navíc mohou vyšším odborným vzdělání přímo navázat na příslušný středoškolský studijní program. 

VOŠ, SPŠ a SOŠS rozšiřuje možnosti absolventů za hranice jejich oborů

Kompetence, stejně jako připravenost na budoucí povolaní, jsou u absolventů VOŠ, SPŠ a SOŠS ve Varnsdorfu na velmi vysoké úrovni. Během výuky se studenti setkávají s aplikovanými informačními a komunikačními technologiemi, prohlubují své jazykové znalosti (na výběr mají z anglického, německého či ruského jazyka), zdokonalují matematicko-logické myšlení s možností posílení výuky matematiky. V rámci Rétoriky a kultury si osvojí pokročilejší techniky jazykového projevu, naučí se pracovat v týmu a řešit problémové situace. Všechny výše zmíněné kompetence absolventům VOŠ, SPŠ a SOŠS pomohou uspět v konkurenčním pracovním prostředí.

www.skolavdf.cz


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte