Vliv Měsíce na zahradu

Vliv Měsíce na růst a zrání rostlin je velmi významný. Na naše tělo nejvíce působí fáze Měsíce (ubývající, přibývající, úplněk a novoluní), na rostliny má však vliv také síla Měsíce. Ta může být buď stoupající (stoupající Měsíc) nebo klesající (klesající Měsíc). Síla Měsíce nemá nic společného s fázemi Měsíce, přesto se obojí může překrývat a ovlivňovat.

Stoupající síla Měsíce (Vzestupný měsíc)

Stoupající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci). Toto se nemění. Pokud tedy  Měsíc právě prochází znamením Vodnáře, znamená to, že je stoupající, tedy že má stoupající sílu. Je to síla zimy a jara, znamená pozvolné přibývání, expanzi a rozkvět. Je to čas sklizně, v rostlinách stoupají šťávy nahoru, zelenina a ovoce jsou obzvlášť sťavnaté, daří se více nadzemním částem rostlin. Vhodné dny pro hnojení na list a postřiky, řezání, zastřihávání a sklízení.

Klesající síla Měsíce (Sestupný měsíc)

Klesající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec). Je to síla léta a podzimu a znamená zralost, sklizeň všeho, co roste pod zemí, zánik, odpočinek. Je to čas pro sázení a přesazování, šťávy v rostlinách se stahují dolů, nastává podpora tvorby kořenů. Vhodné dny pro hnojení ke kořenům.

Blíženci a Střelec jsou přechodová znamení, ve kterých stoupající a klesající síly mění směr.

Rostliny i půda se stejně jako my nadechují (přibývající Měsíc, příliv) a vydechují (ubývající Měsíc, odliv).

Přibývající Měsíc

V přibývajícím Měsíci síla stoupá, šťávy jdou vzhůru, rostliny je zadržují, země vydechuje. Vše nad zemí lépe a rychleji roste, sázíme vše, co rodí nad zemí. Roubujeme.

Jak se zvyšuje síla měsíčního svitu, zvyšuje se i síla rostlin, jejich odolnost vůči parazitům a chorobám. ovoce a zelenina sklizena v tomto období nám bude při konzumaci dodávat více energie. Řezané rostliny ve váze déle vydrží. Siláže a sena jsou kvalitnější, kompost je teplejší a zvířata jsou méně nervózní, když jsou kolem lidi.

Ubývající Měsíc

V ubývajícím Měsíci síla klesá, rostliny stáhnou šťávy ke kořenům, kořeny se posilují, země dobře přijímá živiny, nadechuje se. Sázíme všechno, co plodí pod zemí, prořezáváme stromy, protože z nich nevyteče míza.

Jak měsíční svit klesá, tak klesá i vitalita rostli, ale zvyšuje se jejich měrná energie. Barvy, chutě a vůně jsou intenzivnější, výraznější jsou také nutriční a léčivé vlastnosti. Tato fáze měsíce je vhodná pro uchovávání potravin. Insekticidy a fungicidy jsou účinnější.

Jednoduchá pravidla:

 • Rostliny a zeleninu, která roste nad zemí, vysazujeme  za přibývajícího Měsíce, tedy před úplňkem (jahody, rajčata, květiny..)
 • Rostliny a zeleninu, která roste pod zemí,vysazujeme za ubývajícího Měsíce, tedy po úplňku (brambory, mrkev, cibule..)

Znamení zvěrokruhu

Měli bychom dbát také na znamení Zvěrokruhu. Vůbec nejlepší čas  pro práce na zahradě je, když Měsíc prochází znamením Panny.

Ke každému znamení je přiřazen určitý živel a určitá část rostliny:

Země - Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
Oheň - Plod: Beran, Lev, Střelec
Voda - List: Rak, Štír, Ryby
Vzduch - Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář

Pokud chcete vysazovat například plodovou zeleninu (papriky, rajčata..) zvolte dny, kdy bude Měsíc procházet znamením Beran, Lev nebo Střelec a bude v přibývající fázi, jelikož papriky rostou na povrchu. Listovou zeleninu vysévejte v den listu, tedy ve dny Raka, Štíra nebo Ryb, ale v ubývajícím Měsíci. Jinak se neutvoří hlávky. Pro kořenovou zeleninu vyberte den kořene, tedy Býk, Panna, Kozoroh a ubývající Měsíc. Květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy, např.květák, brokolice, artyčoky a léčivé rostliny sázejte ve dnech květu, tj. Blíženci, Váhy, Vodnář.

Zalévejte a pracujte s vodou ve vodních znameních, s půdou pracujte v zemských znameních, ve vzdušných znameních větrejte uskladněnou úrodu ve znameních ohně nehnojte.

Růst podporují tyto znamení: Býk, Rak, Váhy, Štír, Kozoroh, Ryby

Růstu brání tyto znamení: Beran, Blíženci, Lev, Panna, Střelec, Vodnář (dny vhodné na prořezávání stromů apod.)

TIP: Brambory sázejte do tří dnů po úplňku nebo v ubývajícím Měsíci ve znameních plodu (Býk, Lev, Střelec). Rané brambory sázejte od poloviny dubna, ostatní druhy v květnu.

Vždy není možné dodržet stoprocentně všechny zásady vysazování, například kvůli počasí, ale alespoň se podívejte aby všechny vlivy nebyli zrovna proti vám.

Přízemí a odzemí

Měsíční dráha nemá tvar kružnice, ale je blízká elipse. Proto se Měsíc při svém oběhu kolem Země jednou k Zemi nejvíce přiblíží nastává tzv. přízemí (perigel) a jednou se nejvíce vzdálí odzemí (apogel). Vzdálenost v přízemí a odzemí se oběh po oběhu mění. Doba od perigea k následujícímu perigeu se nazývá anomalistický měsíc a trvá 27,55 dne.

V den přízemí je dobré se vyhnout jakékoliv práci s půdou nebo rostlinami, vliv Měsíce je v této době příliš silný. V den odzemí také na zahradě nepracujte, pro rostliny je to den klidu. Dny, kdy je odzemí,  jsou hlavně jasné a světlé, zatímco v přízemí jsou dny většinou nudné, těžké nebo deštivé. 

Kdy na škůdce:

 • Při boji proti létajícímu hmyzu využijte vlivu ubývajícího Měsíce
 • Na hmyz žijící v zemi jděte ve dnech kořene
 • Pro potírání hmyzu žijícího na povrchu země využijte Měsíc v Raku, Blížencích nebo Střelci

 

Kdy na plevel:

 • Pletí provádějte vždy za ubývajícího Měsíce, nejlépe když je Měsíc v Kozorohu

TIP: Pokud se chcete nadlouho zbavit plevele, překopejte záhon ve dnech Lva v přibývajícím Měsíci, potom v Kozorohu za ubývajícího Měsíce a potřetí ještě jednou zase za ubývajícího Měsíce.

Zvláštnost: 18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí.

Další pravidla pro práce na zahradě:

 • Přesazování rostlin provádějte za přibývajícího Měsíce, popř.za klesajícího
 • Zalévání pokojových rostlin  - ve dnech listu, ne ve dnech květu!
 • Omlazovací řez dělejte  při ubývajícím Měsíci
 • Průklest keřů a ovocných stromů - při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu
 • Očkování a roubování dřevin – přibývající Měsíc v den plodu
 • Hnojení -  za ubývajícího Měsíce, znamení vybíráme podle části rostliny, na kterou chceme hnojit. Nikdy ne ve Lvu!
 • Sklízení, uskladňování ovoce a zeleniny – stoupající Měsíc
 • Zavařování – stoupající Měsíc, ne ale v Rybách
 • Ovoce na sušení sklízet při ubývajícím Měsíci

 

TIP: Nemocné a staré rostliny a dřeviny, které už nechtějí růst, vyléčíte, když jim v ubývajícím Měsíci nebo za novoluní odříznete špičku a to těsně nad postranní větví směřující nahoru jako nová špička.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 49463x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Prosím poraďte kde najdu dny PERIGELA a APOGELA .
Děkuji. Miloš

Dobrý den,prosím o radu kdy je nejlépe nasušit seno,kdy je stabilnější slunné počasí ,aby nezplesnivělo?Děkuji

Dobrý den, slunné počasí bývá většinou ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Lva.

Dobrý den.Prosím o radu kdy vysadit jahody?

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Dobrý den ,prosím o radu.
Vzhledem k počásí mě uschly brambory,nevím kdy je vhodné sklízet ,přibývající nebo ubývající.Něco málo jsem sklidila v neděli ve lvu ,něco včera ,ale jsem se dočetla že panna je nevhodná k uskladnění .
I když nemám moc na… celý příspěvek

Dobrý den,chci se zeptat ,který den je vlastně přízemí.
Podle Vás bylo ve středu a kalendář lunární krásné paní je dnes. Každý měsíc se to rochází o den nebo dva. Podle kterého se mám řídit. Má tam chybu nemělo by se to shodovat.
Děkuji za odpověd. Hezký den.

Dobrý den, přízemí je 17.4.2015.

Dobrý den,
CHtěla bych se zeptat ,kdy sázet brambory,cibuli,mrkev .Vzhledem k počasí se nemůžu zorientovat v tabulkách.
Střelec je den plodu, ale ve znamení je psáno nevhodné sít a sázet brání růstu i když v lunárním kalendáři na dnes je to vhodné . Nebo je lepší počkat do soboty v kozorohu. Našla jsem stranky luna v zahradě ,je tam psáno možno v… celý příspěvek

Brambory sázejte v ubývajícím Měsíci (plodí pod zemí) v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Nesnesou se v sousedství s cibulí, hrachem celerem, červ.řepou a rajčaty. Naopak daří se jim vedle zelí, špenátu, koprem, křenem, fazolemi a kedlubnami.

dobrý den,chci se zeptat,kdy mám přesadit fikus benjamin..myslela jsem že když je okrasný listem tak ve dnech listu a nebo pouze ve dnech kořene?četla jsem totiž,že když se přesazuje ibišek,který je okrasný květem,tak se má sázet ve dnech květu,tak… celý příspěvek

Dobrý den, při přesazování je důležité, aby byl přibývající nebo klesající Měsíc, lépe se tvoří nové kořeny. To je při přesazování více důležité, než zda je rostlina okrasná listem nebo květem. Tím se řídíme při vysévání a sklízení bylin. Nejvhodnější na přesazování jsou dny Panny.

uvítala bych třeba nějakou tabulku pro výsevy. ve všech odstavcích se píše pouze o sázení nebo o vysazování. výsev je jen okrajově zmíněn a nepodrobně popsán. děkuji

Dobrý den, vše, co se v textu týká sázení, platí i pro výsev.

Dobrý den! chtěla bych ještě během léta v nadmořské výšce 1600 m založit malou bylinnou zahrádku přesazením rostlin z okolí. vím, že léto není pro tuto činost zrovna nejvhodnější a právě proto bych chtěla využít fáze a sílu Měsíce. Kdy bude… celý příspěvek

nemám zkušenosti s pěstováním v takové lokalitě, ale obecně platí, že zlepšení podmínek na malém prostoru je možný. stačí zamezit větru, (obecně víme, že na horách víc fouká) a ochránit před zimou ( na horách je vždy chladněji). některé běžné bylinky nepotřebují hýčkat, třeba petrželka, pažitka, divoký česnek, ale takové bylinky, které jsou… celý příspěvek

Dobrý den.Nechal jsem si udělat rozbor půdy ve skleníku.Hodnoty Mg,P,K, byly několika násobně vyšší než se doporučují podle Menlicha III.Např.Mg-1080mg/kg, P-1770, K-1320.Hodnota pH 6,91.Jaký vliv to bude mít na papriku,rajčata a okurky?Co s tím udělat?Děkuji

Dobrý den pane Veselý, nejsem odborník na pěstování zeleniny a o složení půdy nevím skoro nic, poradit vám mohu spíše co se týká působení Měsíce.. Ale vím, že je hodně způsobů, kterými můžete obnovit i zcela vyčerpanou půdu, aniž by jste musel… celý příspěvek

Ve skleníku kromě Kristalonu v období plodu nepoužívám žádná umělá hnojiva.Kristalonem hnojím 1x za 10 dní a to podle návodu.Jinak na podzim hnojím chlévským hnojem.

Kristalon bych vynechal uplně. Radši Holandská hnojiva. Dražší cena, vydrží déle, účinnější, šetrnější.

Dobrý den,
řez angreštu a rybízu pro zmnožení výhonů a obražení by se měl tedy provádět v měsíci dorůstajícím?

Děkuji.

Dobrý den, omlazovací řez se provádí zásadně v ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu.

Prosím vás, jak uvádíte "18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí." --platí to pro všechny roky? Článek je z roku 2010, tak jen jestli to platí i pro letošní rok, tento den. Děkuji.

Dobrý den Lucie, toto pravidlo platí pro všechny roky, bez ohledu na fázi Měsíce.

Je to takhle prosím dobře?
zelí,kapusta,salát - ubývající měsíc dny listu
mangold,špenát,petržel,pažitka,. - přibývající měsíc dny listu
rajčata,papriky,tykve,okurky,jahody, - přibývající měsíc, dny plodu
… celý příspěvek

Dobrý den, máte to dobře. Brzy zde na webu vyjde článek s konkrétními radami, kdy co sázet. Bude v něm také rozdělení podle jednotlivých rostlin. Sledujte nové články na www.spektrumzdravi.cz :)

Dobry den, kdy je nejlepsi sadit pazitku a bylinky na vareni?
Diky Brona

Dobrý den, bylinky vysévejte v přibývajícím Měsíci ve dnech listu, tedy ve vodních znameních (Rak, Ryby, Štír).

Dobrý den. Chápu to tak že nyní přibývá měsíc a je znamení ryby žák to je vhodná doba Čecha asi tak 7 dní a pak už ne až v období raka? Zdravím a děkuji.

Dobrý den Sylvo, ano, chápete to dobře. Teď bude nejvhodnější doba na setí bylinek 10. a 11.3. Vždy je to 2-3 dny, ne týden. Avšak důležitější než znamení je fáze Měsíce. Proto je lepší sázet bylinky (s užitnou částí rostoucí nad zemí) v… celý příspěvek

Dobrý den, prosím o pomoc k vybrání nejvhodnějších termínů výsadby brambor a mrkve v letošním roce. děkuji Helena

Dobrý den Heleno, brambory i mrkev sázejte a sejte v ubývajícím Měsíci ve dnech plodu (Střelec, Lev, Beran). U mrkve k uskladnění existuje pravidlo - sít 8.června bez ohledu na postavení Měsíce. Protrhávat a kopčit brambory ve dnech plodu, fáze není… celý příspěvek

Dobrý den,prosím poradíme mi kde přesně teď při ubívajic.dnech stříhat vinnou révu.Děkuji moc a přeji krásný den

Dobrý den, vinnou révu stříhejte při ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu, tedy 23., 24.2.

Dobrý den.V kterou dobu v Měsíci provádíme pikirování rostlinek.Děkuji

Dobrý den, vhodné jsou dny kořene, tedy hlavně Panna, potom Býk nebo Kozoroh. Fáze Měsíce (ubývající nebo přibývající) si vyberte podle druhu rostliny, viz.článek.

dobrý den,kdy prosím nejlépe přesadit pokojové rostliny,jak okrasné listem,tak i květem,děkuji moc za radu,Ivet

Dobrý den, přesazování je obecně vhodné ve dnech kořene, nejlépe ve dnech Panny - bez ohledu, jsou li to okrasné květiny nebo zelenina..

Dobrý den.Když vysévám kořenovou zeleninu,vysévám ji ve dnech kořene při ubývajícím měsíci.Beru-li (mrkev,řepu atd.)jako plodovou zeleninu,seji ji ve dnech plodu a to při ubývajícím nebo přibývajícím měsíci?
Dále mám dotaz-vysazuji-li předpěstované… celý příspěvek

Kořenovou zeleninu vysévejte ve dnech plodu v ubývajícím Měsíci. Kořenová zelenina, která je vysetá ve dnech kořene, bývá příliš tuhá a kořenovitá, proto je doporučují dny plodu. Sázení sazenic se řídí stejnými pravidly jako u semínek. Vše, co plodí… celý příspěvek

Dobrý den,
poraďte mi, kdy sekat trávu, aby moc nerostla,
děkuji,
Mirek

Dobrý den pane Mirku, sekejte ve dnech listu (Ryby, Rak, Štír) při ubývajícím Měsíci, to roste tráva pomaleji. Občas ale zvolte i přibývající Měsíc, aby jste neměl v trávníku holá místa. Při ubývajícím Měsíci můžete nechat posekanou trávu ležet,… celý příspěvek

děkuji za iínfo,
Mirek

Dobrý den.Kdy mohu stříkat angrešty proti padlí? Děkuji

Na boj proti padlí a ostatním houbovým a plísňovým chorobám ovocných keřů a stromů je vhodný je ubývající Měsíc ve vzdušných znameních.

Dobrý den.Mohli by jste mi poradit kdy mám vysázet okurky,růžickovou kapustu a afrikány? Děkuji

Dobrý den, vše, co plodí nad zemí, sázejte při dorůstajícím Měsíci, okurky a růžičkovou kapustu v den plodu, afrikány a jiné květiny v den květu.

Děkuji.Mohla by jste mi prosím poradit konkrétněji?Okurky mohu vysadit ve lvu 17-18.5,Afrikány 11-13.5? Děkuji

Ano, přesně tak. Jinak důležitější je vždy fáze Měsíce, než znamení.

Dobrý den.Mám-li předpěstovaní sazenice zeleniny v kelímcích,musím dodržet výsadbu dle lunárního kalendáře,nebo je to v podstatě jedno.Děkuji Ivo V.

Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, proč v dubnovém lunárním kalendáři nejsou podrobně rozepsány rubriky - Domácnost, magie a pod? Jde mi o konkrétní termíny, např. práce se dřevem, malování a pod. Děkuji

Texty už jsou zpět, tedy konkrétní rubriky jsou opět rozepsány ve všech dnech.

Dobrý den, je to chyba v sytému, kterou nyní řešíme, vše se tam zase objeví, jakmile bude problém odstraněn. Děkujeme za pochopení.

Dobrý den,tak ted v tom mám slušný zmatek....myslela jsem že mrkev se sází ve dnech kořene.....mrkev přeci není plod?Ve dnech plodu jsem myslela že je dobré sázet třeba dýně,fazole,kukuřici,rajčata.....děkuji za odpověd Nováčková

Dobrý den, jsou určité výjimky, např. rostliny, jejichž plodem je kořenová část, je lepší sázet ve dnech plodu. Jsou potom větší, objemnější. Mohou se sázet i ve dnech kořene, ale potom z nich vyrůstají přebytečné postranní kořínky, jsou tužší a ne tak šťavnaté. Dny kořene jsou vhodné na přesazování. Důležité je sázet při ubývajícím Měsíci,… celý příspěvek

aha, takze jestli tomu dobre rozumim, ve dnech plodu nam pri vysadbe poroste lepe vse, co "chceme" aby bylo plodem..tedy konretni uzitek z rostliny.. bez ohledu na to, zda je "plod/uzitek z rostliny" nahore (kde jsou vetsinou klasicke plody ) nebo… celý příspěvek

Dá se to tak zjednodušeně říct, ale některé rostliny mají ještě jiné výjimky. Je třeba experimentovat a zkoušet :), popř. si pořídit konkrétnější informace např. z vhodné literatury, není zatím v našich silách zde všechno rozepsat..

Dobrý den,už měsíc se tady snažím najít nejvhodnější dobu na sázení brambor v dubnu...2.4.a 3.4...to vzhledem k počasí asi nevyjde...píšete že nejlepší je po uplnku,ale je tu doporučení i na 7.4. na výsadbu brambor-a to měsíc ubývá....nejde mi to… celý příspěvek

Dobrý den, bohužel někdy nejde najít takový vhodný den, kdy by byly všechny vlivy pozitivní. Jde spíše o to, aby nebyly všechny negativní, a aby alespoň jeden aspekt byl pro. Po úplňku vždy Měsíc ubývá, to je pro růst brambor dobré, neboť rostou pod zemí. Pokud jste to nestihla do tří dnů po úplňku, tak doporučuji v den plodu (Beran, Lev,… celý příspěvek

Moc děkuji paní Dagmar za odpověd a ještě bych prosila jestli mužu-kdy kořenovou zeleninu?Děkuji Nováčková

Kořenovou zeleninu vysévejte, protrhávejte i sklízejte vždy při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu. TIP: Karotku k uskladnění vysejte 8.6. bez ohledu na postavení Měsíce.

Dobrý den, jak je to s termínem pro vysazování sromků a květin (růže, cibuloviny). Děkuji
Pavla

K předchozímu článku: Můžete mi prosím sdělit, - příklady vysazování podle měsíce - zda se to týká také setí?
A hlavně - květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy - květák, brokolici je dobré sázet ve dnech květu, ale V… celý příspěvek

Dobrý den, vysazování i setí má stejná pravidla. Pro výsadbu uvedené zeleniny doporučuji dny Vah. Zde je důležitá sestupná síla Měsíce. Listová zelenina se řídí pravidly pro listové dny (Rak, Štír, Ryby). V ubývajícím Měsíci saláty vytvoří pěknou hlávku.


Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Korál + Tyrkenit

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

MOC LUNY - kniha

Thomas Poppe, Johanna Paunggerová Komplexní vědění o správném načasování;…

Cena: 299 Kč

Prořezávání, úpravy a péče

Správný řez přináší ovoce - a až doslova! Barevná příručka ze série…

Cena: 139 Kč

Stojánek na vonné tyčinky, Namasté

Dřevěný stojánek na vonné tyčinky z mangového dřeva, ve tvaru lyže, osazený…

Cena: 68 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte