Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

Vánoční recepty první republiky. Na čem si mohli pochutnávat T. G. Masaryk nebo třeba Karel Čapek

Období první republiky dnes vnímáme jako symbol demokracie a nového začátku. Toto období si proto značně idealizujeme a necháváme se okouzlit starými časy, které rozhodně nebyly lehké. O Vánocích se ale za toto okouzlení nemusíme stydět a klidně se můžeme nechat inspirovat. Jak vypadala štědrovečerní tabule a na čem si lidé o Vánocích pochutnávali? Zkuste si tradiční recepty první republiky připomenout a uvařit si jídla, co jedl Tomáš Garrigue Masaryk nebo Karel Čapek?

Čtěte také:

Vánoce za první republiky! České tradice, jídlo a dárky před 100 lety

Vánoce za první republiky - po roce 1918

Poválečné Vánoce určitě nebyly bohaté, spousta lidí si nemohla dovolit okázalé hostiny, potravin bylo málo a byly drahé. Navíc zemi sužovaly různé nemoci související s válkou, připomeňme si třeba rozsáhlou epidemii španělské chřipky. Jak ale za první republiky naše země vzkvétala, i prvorepublikové Vánoce měly nepochybně své kouzlo. Válka a přímé nebezpečí bylo zažehnáno, rodiny byly pohromadě a uměly si vánoční čas společně užít. A samozřejmě si jej zpříjemnit i lahodnými pokrmy.

Některé z vánočních receptů první republiky známe dodnes a rádi se k nim každý rok vracíme. Jiné už upadly v zapomnění a o některých jste možná ani neslyšeli.

Vánoční recepty na cukroví

Jaké byly oblíbené vánoční recepty první republiky? Jako první vás pravděpodobně napadne vánoční cukroví. Prvorepublikové cukroví bylo poctivé a doma pečené, ozdobené oříšky, ovoněné hřebíčkem, zázvorem a jiným vánočním kořením. Schválně se podívejte do kuchařek svých babiček a zkuste letos vánoční cukroví upéct podle nich – pokud to tak tedy neděláte běžně.

Cukroví, které se peklo za první republiky, je totiž v českých rodinách populární dodnes. Vanilkové rohlíčky, perníčky, linecké, medvědí tlapky, zázvorky nebo vosí hnízda patří mezi stoletím osvědčené vánoční recepty.

recepty první republiky (2)

Recepty první republiky – vánočka neboli štědrovnice 

Kromě cukroví nesměla na vánočním stole chybět vánočka nebo jak se také říkalo štědrovnice. Pekla se z bílé mouky a do jemného těsta se přidávalo hodně mandlí, vlašských ořechů a rozinek. Rodinný recept na vánočku doma určitě máte. Hlavně zapomeňte na pečení ve formách a zkuste si vánočku pěkně sami uplést tak jak to nepochybně dělávaly naše babičky. Chce to trochu cviku, ale určitě to zvládnete a vánočka vám pak bude chutnat o to víc.

Sušené plody nejen k jídlu

Recepty první republiky jsou kromě oříšků a koření také plné vůní a chutí sušených plodů – zejména jablek nebo hrušek. Ti bohatší si mohli dovolit i exotické ovoce, jako například pomeranče, mandarinky, datle nebo fíky. Sušené plody byly nejen k jídlu, ale také zdobily třeba vánoční stromeček a staraly se o příjemnou vůni v celém domě.

Prvorepublikové vánoční recepty na ozdobu

Vánoční stromeček se zdobil nejenom ovocem, ale i perníčky, marcipánem nebo jiným doma pečeným cukrovím. Pokud chcete letos vyzkoušet vánoční recepty první republiky, měli byste si upéct právě i vánoční ozdoby. Vašemu stromečku budou slušet a vám doma zase pěkně vánočně vonět – mnohem víc než třeba plastové barevné ozdoby.

Luštěniny a obiloviny v receptech první republiky

Od výzdoby ale zpět ke štědrovečernímu stolu. Recepty první republiky byly rovněž plné luštěnin a obilovin. Tyto suroviny byly dostupné i v nelehkých dobách konce války. Na Vánoce se tak podávala hrachová polévka či kaše nebo čočka na kyselo. Vyzkoušet můžete také houbového kubu z krup – jídlo, které si mohl dopřát každý a které je velmi chutné i zdravé.

Delikatesy první republiky – šneci na vánočním stole bohatých

Naopak rodiny z vyšších vrstev si dopřávaly jiné pokrmy, a to dokonce takové, které mnozí z nás běžně nejí ani v dnešní době. Možná se vám to bude zdát překvapivé, ale na prvorepublikovém štědrovečerním stole se objevovaly i takové delikatesy jako šneci. Vánoční recept na tuto dobrotu samozřejmě nepocházel odjinud než z francouzské kuchyně.

Známé recepty první republiky – kapr a salát

Naproti tomu některé recepty první republiky pro vás asi novinkou nebudou. Pokud si totiž dopřáváte tradičního kapra s bramborovým salátem, pak právě tento pokrm má původ v době první republiky, kdy si jej dopřávaly všechny společenské vrstvy včetně těch méně bohatých. Sladkovodní ryby totiž u nás byly dostupné a mohl si je dovolit téměř každý.

Kapr se za první republiky podával převážně na modro vařený v octě nebo na černo ve sladké omáčce z povidel. Až později, po druhé světové válce, se začal připravovat kapr smažený.

recepty první republiky (1)

Prvorepublikový vánoční recept na bramborový salát

A bramborový salát? Jak vznikl se asi už nedozvíme. Jisté je, že recepty první republiky na salát se začaly objevovat v českých kuchařkách. Nejprve si jej dopřávali bohatí, časem se rozšířil i mezi všechny ostatní. Pokud si budete chtít letos vyzkoušet prvorepublikový vánoční recept na tuto pochoutku, budete potřebovat brambory, vejce, jablko, nakládané okurky, cibuli, sůl, pepř a majonézu.

Brambory i vejce uvaříte, oloupete jablko a nakrájíte na kostky. Stejně tak nakrájíte i okurky, cibuli, vejce a brambory. Vše smícháte, přidáte majonézu. Poté už jen dochutíte solí, pepřem a citronovou šťávou, promícháte a necháte do druhého dne uležet.

recepty první republiky (4)

Vaříte podle receptů první republiky nebo některý z nich letos využijete poprvé?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.