Trápí vás opary na rtech nebo afty v ústní dutině?

PR článek

Fotolia_111090652_XSJak vyléčit opary, afty a popraskané rty?Opary na rtech, afty nebo popraskané rty znepříjemňují život mnohým z nás. Nejde sice o nijak závažné a nebezpečné problémy, zato jsou velmi nepříjemné, bolestivé a nevzhledné. Jejich správná léčba ale urychlí hojení, uleví od bolesti a zamezí dalšímu šíření. 

Opary, afty i popraskané rty dokáží potrápit

Opary na rtech zná téměř každý. Jde onepříjemné virové onemocnění na ústech nebo tváři, způsobené virem herpes simplex. Opary mají několik stádií. Nejdříve pacient pociťuje varovné příznaky, tedy brnění, pálení a svědění v místě vzniku oparu. O den až dva později začíná výsev červených skvrn a puchýřků. Ve třetím stádiu puchýřky praskají a vznikají mokvající rány, které poté zasychají a tvoří se strupy. V poslední fázi strupy odpadají a místo se zahojí. 

Afty jsou naproti tomu drobná ústní poranění a povrchová poškození, která se objevují kdekoli na sliznici dutiny ústní, ať už na dásních, vnitřních stranách tváří, na okraji jazyka, na rtech nebo patře. Většinou mívají bílý střed obklopený jasně červenou sliznicí. Protože při poranění a vzniku afty v ústní dutině dochází k odhalení nervových zakončení, postižená místa se lehce podráždí a jsou velmi bolestivá. 

Opar nelze vyléčit, virus v těle zůstane

Nositelem herpetického viru, který opary způsobuje, je většina populace. Jeho název pochází z latinského slova herpein, které znamená plížit se nebo rozrůstat se. Plně to vystihuje podstatu a povahu viru, který se snadno šíří a zbavit se ho je nemožné. Většina lidí se herpetickým virem nakazí v dětství například při políbení s nakaženou osobou. A jakmile se virus jednou do těla dostane, už z něj nikdy nezmizí. Nemusí být aktivní, ale je v těle stále přítomen a čeká na svou příležitost. 

Onemocnění se snadno šíří, a to ve stadiu akutního výsevu, kdy opary na rtech obsahují živý virus. Přenáší se těsným kontaktem, líbáním nebo mazlením, či používáním stejného nádobí, tedy příborů, sklenic, lahví a podobně, dochází k jeho přenosu na ostatní. Těmto kontaktům je nutné se při objevení oparu vyvarovat, aby se virus nepřenášel dál. 

Naopak afty nakažlivé nejsou, ani nebezpečné, pouze bolestivé. Někdy dokonce tak bolestivé, že brání v jídle. Proto je pro pacienta nejdůležitější tuto bolest nějak zmenšit a ulevit si od ní. 

Opary i afty mohou vyvolat různé příčiny

Herpetický virus v těle se často probouzí v důsledku určitých okolností. Jedním z hlavních vlivů, které vedou k oživení viru, může být nadměrný stres, oslabení imunity, horečka, únava a vyčerpání, hormonální změny jako menstruace nebo těhotenství a podobně, dále výkyvy teplot, nadměrná konzumace alkoholu nebo vystavení se nadměrnému slunečnímu záření u moře či na horách. Dobré je vypozorovat faktory, které výskyt oparů způsobují, a snažit se jim co nejvíce vyhýbat. 

To, že se virus probudil a opar se brzy objeví, poznáme podle pálení, svědění, mravenčení, brnění a bolení v místě, kde se nachází ložisko nového oparu. Po těchto varovných příznacích přichází viditelné příznaky, tedy výsev bolestivých puchýřků, které rychle praskají, tvoří se na nich strupy, ty praskají, krvácejí a bolí. 

Afty v ústní dutině často vznikají poraněním či podrážděním sliznice, spouštět je mohou také některé potraviny nebo léky. Dalším faktorem přispívajícím ke vzniku aft může být únava, stres nebo dědičná náchylnost na jejich tvorbu. 

Léčba oparu spočívá v tišení bolesti a zamezení šíření

Jelikož se viru z těla nelze zbavit a neexistuje zaručený způsob, jak se oparům vyhnout, je hlavním cílem ošetřeníalespoň urychlit zahojení oparu a zmírnit pocity napětí a bolest. Léčba oparu tak spočívá hlavně v zabránění vniknutí bakteriální infekce, která prodlužuje jeho hojení. Dále je také dobré zabránit praskání oparu, krvácení a opakované tvorbě strupu. 

S léčbou oparu pomůže unikátní Filmogel

1Opary nesluší nikomu. Filmogel vám s nimi pomůže.Možným řešením, jak na opary vyzrát a co nejdřív je zhojit, je URGO Filmogel Opary. Jde o novou generaci tekutého krytí s unikátní technologií Filmogel. Metoda spočívá v gelovém voděodolném krytí nanášeném přímo na postižené místo, které vytvoří diskrétní film podporující a urychlující hojení. Místo je tak chráněno před okolními vlivy, vnikem bakterií, léčivé látky se z něj zároveň nesetřou ani neumyjí. Oproti klasickým náplastem na opary má Filmogel výhodu, že se neodlepuje a neodstává. Lze jej také nanášet na jakoukoliv i nerovnou plochu, takže třeba do koutku úst, kde by s obyčejnou náplastí mohly být problémy. 

URGO Filmogel Opary se nanáší pomocí speciálních jednorázových aplikátorů, které jsou součástí balení a umožní ošetření oparu průhledným gelem, aniž byste se postiženého místa dotýkali. Tím pádem nedochází k dalšímu přenosu viru. Filmogel působí od prvních příznaků až do doby, než opar nezmizí. Před samotným výsevem oparu omezuje jeho růst, jakmile se už opar objeví, pomáhá ho ošetřit. Snižuje pocit brnění a pálení, tiší bolest, omezuje nebezpečí přenosu infekce a podporuje hojení. 

Jak vyléčit afty a popraskané rty? Opět pomůže URGO Filmogel

URGO filmogel_2Afty jsou nepříjemný problém. Dá se s nimi však bojovat!Ideálním způsobem, jak vyléčit afty, je izolovat je od vnějších vlivů, které je dráždí. K tomu může posloužit třeba URGO Filmogel Afty, který se na postižené místo nanáší pomocí špachtličky, jež je součástí balení. Na rance se vytvoří průhledná flexibilní vrstva, která podporuje hojení, ulevuje od bolesti tím, že chrání aftu před vnějšími vlivy a dráždivými potravinami. Chrání po dobu čtyř hodin, výhodou je také jednoduchá a přesná aplikace. 

Pokud trpíte na popraskané rty, pomůže vám URGO Filmogel Chapped Lips. Praktický aplikátor v tužce umožní snadné a přesné použití, po nanesení vytvoří ochranný film, který vyplní praskliny a rychle uleví od bolesti. Filmogel obsahuje olej z pšeničných klíčků bohatý na vitamín E, který blahodárně působí na pokožku rtů a podporuje regeneraci zasažené epidermis.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1510x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Cena: 43 Kč

Tea Tree mast 50ml Dr.Popov

Opary, plísně, po opalování, akné, pro masáže Tea Tree mast – bylinná mast…

Cena: 79 Kč

Neemový olej 100ml Day Spa

100% neemový olej ze Srí Lanky, za studena lisovaný Očistný elixír.…

Cena: 120 Kč

BIO Balzám na rty s bamb. máslem a oslím…

Přírodní francouzská BIO kosmetika S tímto balzámem již nikdy více nebudete…

Cena: 135 Kč

BIO Balzám na rty s bambuckým máslem…

Přírodní francouzská BIO kosmetika Tyčinka obsahuje bambucké máslo, sezamový…

Cena: 115 Kč

Kokosový olej v dóze 500ml DNM

100% kokosový olej vhodný na masáže i do kuchyně 100% kokosový olej se pro…

Cena: 202 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte