Tapioka je vhodná pro bezlepkovou dietu i rychlý přísun energie na dlouhou dobu

Tapioka perly jsou základní surovinou na opřípravu Bubble tea. Bubble teaLahodný pudink, populární Bubble Tea, kaše pro děti nebo třeba bezlepkové pečivo. Jakého společného jmenovatele mají zmiňované potraviny? Tapioku, škrob získaný z kořene manioku, který se standardně používá v kuchyni Jižní Ameriky nebo západní Indie. Běžně v situacích, kdy se v Evropě využívá bramborový nebo kukuřičný škrob. A v čem je tapioka natolik výjimečná, že byste i vy měli uvažovat o jejím zařazení do běžného jídelníčku? Především je to její široké využití a také příznivý vliv při potížích s trávením.

Nízký obsah cholesterolu a přirozeně bez lepku. To je tapioka      

Tapioka není surovina, která by se v našich končinách běžně využívala. Ovšem s postupným prolínáním světových kuchyní a rozšiřováním povědomí o zdravém stravování si i k nám našla cestu i tato exotická plodina. Nejenže je tapioka zdravým zdrojem komplexních polysacharidů s nízkým obsahem cholesterolu, ale je také přirozeně bezlepková. Tudíž všechny výrobky z ní mohou do svého jídelníčku zařadit lidé alergičtí na lepek a obohatit tak svou stravu o zdroj výživných látek. Tapioka se ve svém složení pyšní zastoupením vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku. Nechybí ani zdroj železa, kyseliny listové, vitamínu B a omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Pokud se podíváme do tabulky kalorií, zjistíme, že je tapioka poměrně dost energetická. Ovšem na druhou stranu na dlouhou dobu zasytí, a pokud si dopřejete například tapiokový pudink vyrobený z kokosového mléka, ani nezatíží vaše trávení. Jestliže těmito potížemi trpíte, nebo chcete jen obohatit svůj jídelníček, vyzkoušejte ke svačince právě pudink vyrobený z tapioka perel. Tapioka perly jsou nejrozšířenějším tvarem, v jakém je tapioka k dostání. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 1 mm do 8 mm, nejčastěji však kolem 2 - 3 mm. Tapioka perly mají široké využití, od zvláčnění těsta přes zahušťování až po ozvláštnění některých nápojů.

Jak se zrodil oblíbený čaj s nasládlými tapioka perlami?                        

Tapioka perly se také skrývají za úspěchem proslulého nápoje Bubble Tea. Všichni zbožňují ony „želatinové“ kuličky, ale málokdo tuší, že se skutečně jedná o tapioku. V nápojích se tapioka perly vyskytují většinou v černé barvě a mají žvýkavou konzistenci. Před samotným podáváním se musí povařit právě proto, aby získaly vláčnost. Jestliže si chcete dopřát kvalitní nápoj, kuličky by měly být uvařené vždy čerstvě a nikdy by se neměly rozpadat. Při výběru stánku si na to dejte pozor a zvolte si raději ověřené prodejce nebo si čaj uvařte sami doma.

Mohlo by se zdát, že Bubble Tea je hitem posledních několika sezón. Ovšem není tomu tak. Tapioka perly se do Bubble Tea dostaly na stáncích s čajem v Taiwanu již v osmdesátých letech, kdy se nápoj začal prodávat na tamních tržnicích. Dodnes není jasné, kdo stojí za jeho vynalezením, jelikož si jej přivlastňuje velké množství stánkařů. Ve hře jsou dvě varianty vzniku:

 • Bubble tea Tapioka perlyZa prvního vynálezce je považována slečna Hin Hsiu Hui, která měla jako první přidat do čaje tapioka perly v roce 1988. Nápoj se se takovým způsobem zalíbil, že se stal záhy jedním z nejprodávanějších franchisingových výrobků.
 • Jako druhé místo vzniku Bubble Tea je ve hře město Tainan a čajovna Hanlin, kde byly do čaje nejdříve přidávané průhledné tapioka perly, které byly následně vyměněny za tmavé. A tak vzniknul nápoj, jak ho známe dnes. Postupně začal nabírat svou popularitu a pouliční stánky s čajem se začaly měnit ve specializované prodejny. Následně nápad expandoval do Hongongu, Kanady, USA a dále do světa.

Kromě tapioka perel je základem každého Bubble Tea čajová složka – zelený jasmínový nebo černý čaj. Následně se rozlišují podle ingrediencí, které si do něj necháte přimíchat. Nejznámějším typem jsou osvěžující ledové čaje, které mají klasickou příchuť jako je pomeranč, jahoda nebo tropičtější, třeba maracuja. Setkat se můžeme také s osvěžením v podobě ovocné ledové tříště nebo vyšlehaného čajového nápoje. Od vzniku Bubble Tea se jeho podoba rapidně proměnila a stále vznikají nové a nové příchutě. Celý zážitek z nápoje dotváří kuličky neboli topping, které plavou na dně kelímku. Základním a nejstarším druhem jsou právě perly tapioka, které jsou lehce nasládlé. Dalším druhem jsou pop boba, praskací kuličky, obsahující uvnitř ovocnou šťávu. Obal je vytvořený z mořské řasy, po rozkousnutí okusíte šťávu z tropického ovoce. Rozšířené se stalo také žvýkací kokosové želé s mnoha příchutěmi.

Jedna z nejdůležitějších výživových rostlin světa je maniok

A kde se tapioka samotná získává? Neroste na stromech, ale musí se nejprve zpracovat kořen rostliny, která se jmenuje maniok jedlý (Manihot Esculenta). Maniok je tropická rostlina, která je pěstována především v polním hospodářství. Je také známá pod názvem cassava či yuca nebo právě tapioka. Obsahuje mnoho výživných látek, které jsou využitelné jak pro člověka, tak pro hospodářská zvířata. Dopomáhá k tomu nejen přítomnost škrobu, ale i velké množství bílkovin. Podle obsahu látky zvané linamarin se odrůda manioku dělí na hořkou a sladkou, avšak obě se dají konzumovat. Ač jste o rostlině do této doby nemuseli slyšet, vězte, že v Africe představuje základní potravinovou složku pro více než 500 milionů lidí. Řadí se tak mezi jednu ze šesti nejdůležitějších výživových rostlin na světě.

Ze silných vláknitých kořenů manioku se získává především právě škrob, který se používá nejen k výrobě zmiňovaných tapioka perel, ale své využití nachází i v kosmetickém průmyslu nebo při výrobě lepidel.

Pokud byste se jej vydali hledat, jedná se o slabě dřevnatý keř, který je jeden až pět metrů vysoký. Je spíše málo větvený a identifikujete ho podle zřetelných jizev od listů na stonku. Všechny části manioku obsahují mléčnou šťávu. Za vším ale stojí podzemní hlízy, které bývají 30 - 90 centimetrů dlouhé a obsahují velké množství škrobu.

Tapiokový pudink jako výborný dezert nebo zdravá svačinka

Máte po obědě nutkavou chuť na něco sladkého, ale chtěli byste mlsat zdravě? Vyzkoušet byste měli tapiokový pudink, který nejenže je velice chutný, ale také obsahuje velkou dávku energie. Je vyrobený z perliček škrobu manioku, které jsou velmi bohaté na sacharidy. V Indii se setkáváme také s označením Sabudhana, Sabu nebo Sago. Tak jako většina jiných škrobů je i tento bezlepkový a má nízký obsah bílkovin. Pudink uvařený z tapioka perel nebo slaná kaše saga se řadí mezi lehce stravitelná jídla, které vám dodají rychlou energii. Navíc podle Áyurvédy vykazuje tapioka chladivý účinek při přebytku žluči v těle.

Pokud se podíváme na složení tapioky, jedná se o polysacharid, u kterého dochází k jeho postupnému trávení. Dokáže nás tak na delší dobu zasytit. Přitom ale neobsahuje tuk a cholesterol. Z výživných látek u ní najdeme omega-3 i omega-6 mastné kyseliny, 0,9 g vlákniny, cholin, kyselinu listovou a drobnou dávku minerálů – například selen, sodík, draslík, hořčík, vápník nebo fosfor.

Tapiokový pudink koupíte hotový ve zdravé výživě, ale můžete si pořídit také tapioka perly a sami si dobrotu uvařit doma. Pokud se navíc rozhodnete použít kokosové mléko, máte zaručenou nejen výbornou chuť, ale jako bonus také mnoho léčivých účinků. V Áyurvédě je kokosové mléko považováno za velmi zdravé díky svým antimikrobiálním vlastnostem a také nízkému glykemickému indexu. Také se dá využít k léčení aft v ústech a zmírňuje bolesti v krku. Nesmíme ale zapomenout, že kokosové mléko obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, esenciální mastných kyselin, čímž dopomáhá ke zrychlení metabolismu a také při problémech se zácpou a nadváhou.

Sladká mléčná bílá tekutina se získává pomocí vytlačení šťávy z postrouhané masy kokosového ořechu. Vyznačuje se bohatou chutí a vysokým obsahem oleje a cukru, proto je také výborné právě k přípravě tapioka pudinku. Ve světových kuchyních je hojně používané především v barmské, filipínské, thajské, indonéské nebo brazilské a indické. Zahuštěné mléko je vhodné k přípravě omáček, zákusků nebo jen tak do kávy a čaje. Je vhodné pro jedince s laktózovou intolerancí, pro vegetariány i vegany.

Černé tapioka perlyČerné tapioka perly

Tapioka je široce využitelná. Vyzkoušejte ji ve své kuchyni i vy

Tradiční tapiokový pudink

Tapiokový pudink si můžete hravě připravit i ve vaši kuchyni. Potřebujete k tomu:

 • 1 hrnek tapioka perel
 • 3 hrnky mléka (kokosové, kravské, mandlové)
 • na oslazení: agávový sirup, třtinový cukr (podle toho, co preferujete)
 • vanilka nebo vanilková esence

Tradiční tapiokový pudink - recept

Tapiokové perly přes noc namočíme, aby se rychleji uvařily. Pokud to však dopředu neuděláte, nic se neděje, jen bude trvat déle, než zprůhlední. Namočené perly přeceďte, zalejte připraveným mlékem a začněte vařit. Oslaďte a vmíchejte vanilkovou esenci. Nezapomínejte stále míchat, po několika minutách uvidíte, jak začnou kuličky postupně průhlednět. Až budou průhledné všechny, tapiokový pudink je hotový. Ochutnejte jej a v případě potřeby oslaďte. Kuličky samotné by měly mít želatinovou konzistenci. V Thajsku se tradičně dezert podává horký, přidává se do něj kokosová dužina. Můžete však zvolit vychlazenou variantu, vaší fantazii se meze nekladou. Zdobí se nejen vršek samotného pudinku, můžete jej proložit ovocem, čokoládou, co vám zrovna bude po chuti. Pak jen dáte vyhladit do ledničky a můžete podávat.

Dezert z tapioky s ovocným přelivem

Tapioka perly nemusí být servírované pouze ve formě pudinku ve skleničce, můžete zkusit i jinou formu. Třeba v podobě báboviček.

 • 4 lžíce předem namočené tapioky
 • ½ hrnku kokosového mléka
 • ½ hrnku tučné smetany
 • 1 rozšlehané vejce
 • špetka soli
 • ¼ hrnku třtinového cukru
 • 1 vanilkový cukr
 • Na dozdobení: rozmačkané jahody nebo ovocná zmrzlina

Dezert z tapioky s ovocným přelivem - recept

Promíchejte namočenou tapioku s kokosovým mlékem, smetanou a začněte vařit. Přiveďte k varu a přidejte oba dva cukry. Stáhněte z plamene a opatrně zašlehejte vejce, poté vraťte na sporák a na mírném plamenu opět povařte. Připravte si silikonové formičky, které naplňte horkou tapiokovou kaší a nechte je ztuhnout. Bábovička k povrchu pevně přilne, ale nemusíte se toho vůbec bát. Vyklopíte ji tak, že celou formičku obrátíte na ruby a bábovka z tapioky se hezky vyloupne ven. Dezert podávejte s rozmačkanými jahodami s cukrem nebo s citronovou zmrzlinou.

Firni s jahodovým želé

Pokud o firni čtete poprvé, vězte, že se jedná o dohladka rozmixovanou rýži basmati. Spíše než rýži tedy připomíná krupicovou kaši. Podává se vychlazená jako skvělá odpolední svačinka společně s jahodovým želé.

Rýžové firni (8 - 12 porcí)

 • 12 lžic rýže basmati
 • 1 l tučného mléka
 • 1 lžička vanilkové esence
 • přírodní cukr podle chuti

Jahodové želé

 • ½ hrnku tapioky
 • 2 hrsti čerstvých omytých jahod
 • 2-3 lžíce přírodního cukru

Firni s jahodovým želé - recept

Půl hrnku tapioky namočte do vody na dvě hodiny a poté vodu slijte. Ponechte jí tam ovšem takové množství, se kterým půjde tapioka rozmixovat ponorným mixérem. Přidejte dvě hrsti omytých jahod a přírodní cukr. Společně umixujte do hladka. Jahodovou směs přiveďte k varu, pak plamen stáhněte a v odkryté nádobě vařte zhruba patnáct minut, aby se odpařilo co nejvíce vody. Nezapomeňte pořádně míchat, jelikož tapioka začne brzy želírovat. Až krém zhoustne, odstavte a nechte vychladnout. Naplňte s nimi dno nádob, které završíte hotovým firni.

Rýži basmati namočte na čtyři hodiny do vody, tu následně slijte a v troše mléka rozmixujte na hladkou kaši. K varu přiveďte tučné mléko, přidejte rozmixovanou rýži a vařte do úplného zhoustnutí asi deset až patnáct minut. Přelijte jím jahodové želé, které máte připravené ve sklenicích. Servírujte vychlazené.

Domácí Bubble Tea

Objevuje se mnoho variant receptů, jak si doma namíchat originální Bubble Tea. Na samém počátku byl černý čaj, který byl později obměňován za zelený jasmínový. Jaký čaj tedy zvolíte, se spíše odvíjí od vaší osobní preference. Abyste nápoj dobře promíchali, doporučuje se použít shaker.

 • ½ šálku perel tapioky
 • 1 šálek drceného ledu
 • 1 šálek velmi silného čaje (Earl Grey, Oolong, Jasmínový zelený čaj)
 • 1 šálek mléka
 • ovoce či jiné ingredience
 • med nebo cukr

Do nádoby s vroucí vodou dáme uvařit tapioka perly v poměru 7:1 (6 - 8 šálků vody na 1 šálek perel). Stáhneme plamen a pod pokličkou vaříme cca 15 minut. Pak plamen vypneme a necháme tapioka perly pod pokličkou dojít. Následně je z nádoby vyndáme, omyjeme a necháme vychladit.

Takto připravené vychlazené tapioka perly přendáme do shakeru, přidáme zbylé ingredience, dochutíme ovocem a osladíme. Nápoj promícháme, dokud nedosáhneme požadované a nadýchané konzistence. Servírujeme ve sklenicích s širokými brčky.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 18808x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Tapiokový škrob 250g

Tapiokový škrob má vynikající pekařské vlastnosti a neutrální chuť.…

Cena: 49 Kč

PERLA bílá náramek

Pravé říční perly Náramek je vyrobený z pravých sladkovodních perel…

Cena: 120 Kč

Perla meruňková náhrdelník 160cm

Dlouhý náhrdelník vyrobený ze sladkovodních perel Mezi jednotlivými perlami…

Cena: 450 Kč

Perla meruňková náhrdelník 47cm

Náhrdelník, vyrobený ze sladkovodních perel Mezi jednotlivými perlami jsou…

Cena: 250 Kč

Perla růžová náhrdelník 47cm

Náhrdelník, vyrobený ze sladkovodních perel Mezi jednotlivými perlami jsou…

Cena: 250 Kč

Perla bílá náhrdelník

Perlový náhrdelník je složen ze sedmi drátků, na kterých jsou pravidelně…

Cena: 590 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte