Svět dětských stavebnic

Stavebnice vždy patřily mezi nejoblíbenější hračky pro děti. Není proto žádným překvapením, že se každý rok pravidelně řadí mezi nejlepší dárky pro děti na Vánoce. Víte ale, jakou stavebnici pro děti vybrat? Nemusí se jednat pouze o Lego, výběr je mnohem větší. Podívejte se s námi na několik zajímavých tipů na dětské stavebnice.

Stavebnice Lego vládne

Není pochyb o to, že nejoblíbenější dětská stavebnice je Lego. Obliba Lega spočívá hlavně v možnosti kombinovat a snadno spojovat různé kostičky, ze kterých si děti snadno mohou poskládat neuvěřitelné množství nejrůznějších tvarů.

Stavebnice Lego má svůj původ v Dánsku. Vychází z výrazu Leg godt, což znamená: hraj si dobře. Společnost vznikla v roce 1932, kostky, které ale známe dnes, vznikly až po druhé světové válce a inspirovaly se samojistícími kostkami Kiddicraft. Vtip byl v tom, že tyto kostky obsahují výstupky, které umožňují, aby kostky držely u sebe.

Díky obrovské popularitě a jednoduché konstrukci Lega už dnes děti mohou stavět vše od jednoduchých skládaček z pár dílků až po složité zámky, roboty nebo vesmírná plavidla.

Stavebnice Lego se dělí do mnoha různých kategorií, které se odlišují svým zaměřením. Každou sérii stavebnic Lego doprovází určitý příběh, nebo se týkají shodného tématu. Existuje například řada Lego City, ve které mohou děti stavět různé městské budovy. Lego Ninjago je zase propojené se speciálně vytvořeným seriálem a příběhy ze světa Ninjago. Další stavebnice Lego se inspirují existujícími legendárními filmovými příběhy. To je třeba případ Lego Star Wars nebo Lego Toy Story.

Pokud se rozhodujete koupit dětem stavebnici Lego, řiďte se také podle jejich věku. Menším dětem je určena řada Lego Duplo, kterou mohou díky větším kostkám ovládat děti už v jednom a půl roce věku.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv stavebnici Lego, uvidíte, že si ji děti zamilují a určitě neskončíte jen u jediné krabice.

Naše stavebnice Merkur

I když si možná mnozí z vás myslí, že stavebnice Merkur je pouze vzdálenou napodobeninou Lega, pravda je taková, že tato stavebnice je ještě mnohem starší než její dánský konkurent. Její počátky sahají až do roku 1920, ke kovové stavebnici Inventor.

Proto jsou stavebnice Merkur tvořené lakovaným ocelovým plechem s otvory. Vše se spojuje šroubky a ve stavebnicích najdete i složitější součástky jako třeba ozubená kola, kladky atd. Je tedy zřejmé, že stavebnice Merkur jsou určené spíše větším dětem, vytvořit se ale také dají podstatně složitější konstrukce než by se kdy podařilo s Legem.

Stavebnice Merkur jsou buď označeny číslem, kdy větší číslo znamená více různých dílků (klidně i přes tisíc), nebo objevíte stavebnice, ze kterých postavíte předem určenou konstrukci.

I přes velkou konkurenci v současnosti si stavebnice Merkur zachovávají svoji popularitu a rozhodně patří mezi nejznámější české hračky.

Stavebnice pro každého

Dětských stavebnic samozřejmě existuje ohromné množství, proto snad omluvíte, když některé další zmíníme už jen stručně. Velkým konkurentem českého Merkuru jsou stavebnice Meccano, založené na velmi podobném principu skládání.

Jinou známou českou stavebnicí je Seva. V její nabídce najdete i stavebnice pro dívky. I když je tedy svět stavebnic převážně chlapeckou záležitostí, při troše snahy objevíte i něco pro děvčata.

Velmi oblíbenými stavebnicemi současnosti jsou KRE-O Transformers. Jednak se mohou odkázat na oblíbenou filmovou sérii o robotech, hodně jim ale také pomáhá fakt, že jsou kompatibilní s Legem. Stavebnice KRE-O tak můžete kombinovat s klasickými stavebnicemi Lego.

Zapomínat by se ovšem nemělo ani na stavebnice, u kterých k sobě jednotlivé dílky spojujete lepidlem. Zde už je opravdu nutná větší zručnost, výsledky ovšem stojí za to. Podívejte se třeba na krásné stavebnice Walachia.

Na pomezí mezi stavebnicemi a dalšími typy hraček pro děti je pak klasická česká hračka Igráček a mezi dětmi jsou velmi populární i naučné sady Ein-O, které spojují stavění se zkoumáním přírodních zákonitostí.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2362x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

LAKTOFYT Bylinný sirup 250ml

Sirup pro kojící ženy Bylinný sirup Laktofyt Klášterní officína 250 ml je…

Cena: 83 Kč

Kokosík - kokosový olej pro děti BIO 200ml…

Vynikající kvalita, pro péči o pokožku miminek od narození Existuje mnoho…

Cena: 95 Kč  140 Kč 

ImunoFruit Gummies, 90+10 gummies

Pro podporu imunity s echinaceou ImunoFruit Gummies je komplex vitaminu C se zinkem a…

Cena: 284 Kč

Dětská BIO zubní pasta JACK N´JILL

BIO dětská zubní pasta Jack N' Jill, různé příchutě Čistě přírodní…

Cena: 169 Kč

Dětské zimní capáčky s kožešinou 0-6…

Capáčky z jehněčí kůže, s pravou ovčí kožešinou, pro kojence a batolata.…

Cena: 480 Kč

Vláknina pro děti + živé kultury 100g

Směs vlákniny s inulínem a živými kulturami, doplněk stravy Vláknina dodává…

Cena: 135 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte