Su-jok terapie - metoda, díky které se můžete zbavit i chronických onemocnění

Su-jokMetodou Su-Jok je možné zlepšit i průběh dlouhodobých chronických onemocnění.Su-Jok je léčebná metoda, která je diagnostická i léčebná. Působí způsobem, který zmírňuje nejrůznější typy a intenzity bolestí našeho těla, umožňuje jednoduchou a dostupnou první pomoc při akutních onemocněních i úrazech, napomáhá léčbě funkčních poruch v těle, stabilizuje stav nemocného, snižuje horečku a tlumí záněty v těle. Metodou Su-Jok je možné zlepšit i průběh dlouhodobých chronických onemocnění. Su-Jok terapie je skvělá v tom, že se s ní může seznámit každý člověk a naučit se tak pomáhat sobě i svým blízkým.

Díky znalostem Su-Jok je možné zlepšovat své fyzické i duševní zdraví, rovněž umí napomáhat posunovat náš život do harmonie a k větší spokojenosti celkově.

Autorem této metody je jihokorejský vědec, profesor Park Jae Woo, který na základě hlubokých znalostí východní filozofie a medicíny shromažďovaných po tisíce let, ve spojitosti se zákonitostmi západní medicíny, zpracoval vlastní systém a řád léčebných alternativních metod. Jeho přístup je komplexní a to jak v diagnostice, tak i v léčbě. Jeho přístup v sobě sjednocuje indickou, čínskou a egyptskou přírodní léčbu i západní moderní přístupy léčby.

Komplexní přístup k léčbě člověka

Západní lékařství i orientální medicína dokážou léčit ty stejné choroby, liší se však jejich přístup v jejich léčbě i diagnostice samotné. Západní medicína léčí projevy nemoci a její následky, zajímá ji přednostně a především přímá příčina nemoci, mechanismus vzniku a rozvoje onemocnění a symptomy nemoci. To orientální medicína má přístup k nemocnému komplexnější. Neřeší pouze přímé spojitosti, ale respektuje celého člověka, jeho bioenergetický systém, fyzickou, emocionální i mentální složku.
Komplexní východní přístup respektuje neměnné a obecně platné principy harmonie, rovnováhy a energetického systému.

Su-Jok terapie

Terapie Su-Jok vychází z principu podobnosti. Na rukou a nohou existují podle této teorie místa, která odpovídají různým orgánům a částem našeho fyzického těla. Vznikne-li někde v našem organismu problém, pak se tento problém manifestuje bolestí nebo problémem někde v oblasti našich rukou a nohou. Někdy se mohou objevit i skvrny, dolíčky či bradavice. Pokud začneme tato místa včas a účinným způsobem ošetřovat, pak tím vysíláme určité části našeho těla informaci, že se má začít uzdravovat. Důležité je „léčit" ten správný bod a také správným způsobem. Je možné na něj působit tlakově, tedy akupresurně nebo akupunkturně, magneticky speciálními magnety, lepit na ně stimulátory, zahřívat je či barvit.

Terapie Su-Jok využívá podobnosti nohy a ruky vzhledem k celému našemu tělu a faktu, že si můžeme sami vypomoci, a to skrze jejich aktivní a přirozené využívání. Ruce a nohy mají základní funkce úchopu a stability těla a druhou funkci, jak ji chápe Su-Jok, tou je právě jejich unikátní podobnost s tělem člověka a možnost sebeléčby skrze ně zbytku těla.

Tři základní systémy podobnosti terapie Su-Jok jsou:

  1. Základní systém: projekce těla na ruku od zápěstí ke konečkům prstů a na noze od kotníku ke konečkům prstů
  2. Systém hmyzu: projekce na jednotlivé prsty
  3. Minisystém: projekce na poslední článek prstu

Su-Jok: Základní systém

Naše tělo se skládá z trupu a dalších pěti významných částí – hlavy a čtyř končetin. Stejně tak i naše ruka má dlaň a pět dalších částí – pět prstů. Hlava směřuje na jednu stranu a končetiny na opačnou, stejně tak jako palec na dlani je postaven stranou od ostatních prstů. Prsty i končetiny mají po třech článcích a třech velkých kloubech. Hlava a krk, stejně jako palec, tvoří soustavu dvoučlánkovou. Palec je nejaktivnější a nejvýznamější, reprezentuje hlavu a krk, prostředníček a prsteníček jsou projekcí nohou a ukazováček a malíček jsou projekcí rukou.

Stejně tak, jak se projektují ruce, krk a končetiny v rámci povrchu dlaně a hřbetu ruky, se zrcadlí povrch těla i vnitřní orgány. Změny v těle se manifestují změnami na rukou a nohou, ať už vznikem skvrn, bradavic, ale i změnou teploty a mikroskopickými změnami, na první pohled nepatrnými.

Hrudník, srdce a plíce se promítají do oblasti palcového dlaňového valu a břicho s žaludkem, střevy a ostatními vnitřními orgány pak do oblasti dlaně. Vnitřnosti se zobrazují na dlaňové straně ruky, kostra a svaly na hřbetní straně ruky. Projekce na chodidlo je založena na obdobném principu.

Su-Jok: Systém hmyzu

Pod tímto zvláštním názvem se skrývá projekce do oblasti prstů. V systému hmyzu odpovídá poslední článek prstu (nehtový článek) hlavě, krk se promítá na kloub a na poslední rýhu. Střední článek prstu pak odpovídá oblasti hrudníku a hrudního koše, včetně projekce všech orgánů, sedmi hrudním obratlům a sedmi párům žeber. Na prostřední kloub prstu se promítá bránice člověka. Článek nejbližší dlani odpovídá dutině břišní, opět včetně jejích orgánů. Zadní část hrudní páteři, bederní páteři, kříži a kostrči. Končetiny se pak zrcadlí na stranách prstů. Tato mapka na prstech je vhodná pro léčení kloubů, páteře a větších orgánů typu plíce, játra, srdce.

Su-Jok: Minisystém

Minisystémy jsou miniaturní mapky orgánů zrcadlící se na posledních článcích prstů člověka.

Su-jok - rukaTerapie Su-Jok Su-jok - nohaPrincip léčby Su-Jok je založen na podobnostech částí našeho organismu.

Princip léčby metodou Su-Jok

Princip léčby přes body na těle je založen na podobnostech částí našeho organismu a na stimulaci určitých potřebných bodů, které s daným onemocněním souvisejí. Při různých problémech a onemocněních je nutné najít příslušný patologický bod, který je bolestivý, signalizuje poruchu a proto jej ošetříme.

Jak najít ten správný bod

K nalezení toho správného bodu, který je třeba léčit, slouží diagnostická tyčinka nebo jiný předmět s kulatým zakončením o průměru asi 2 mm. Mírným tlakem tlačíme na předpokládané místo patologického bodu. Je-li tento bod výrazně bolestivý, i když tlak je stále stejný, evidentně se jedná o porušený či nemocný orgán a určený bod je tedy naším hledaným a nalezeným léčebným bodem.

Takto například můžete zkusit poměrně jednoduše vyřešit bolesti hlavy. Stačí vzít si zaoblenou tyčinku a přítlakem prozkoumat oblast posledního článku palce, kam se promítá hlava. Nemocné místo se projeví zvýšenou citlivostí příslušného bodu na bříšku nebo hřbetní straně palce.

Jak ošetřovat nalezený léčebný bod

  • Za pomoci akupresury

Uvolňující masáž kruhovými pohyby se použije po dobu jednu až dvou minut, a to do odeznění nebo zmenšení bolesti. Při potížích chronického rázu je nutné užít kratší a intenzivnější stimulační masáž, při které se bod na několik vteřin (asi 5 - 10 vteřin) silně zmáčkne několikrát denně.

Masírovat můžeme konkrétní jeden bod či skupinu bodů v zóně podobnosti, oblast masírujeme masážním válečkem, zakoupit se dají i speciální masážní prsteny. Pro akupresuru je možné využít umělé i přírodní pomůcky, z těch přírodních můžete zkusit vyzkoušet třeba jadérka kukuřice, jablek, pohanku, fazolky mungo a podobně.

Účinnost tohoto léčení spočívá ve vyzařování biologických vln z klíčivého (tj. zdravého, nepoškozeného) semene. Ty stimulují aktivní body, naplňují je životní energií a současně pohlcují energii jejich nemocí. Semena různých rostlin se liší svými vlastnostmi a každé má své charakteristické zvláštnosti.

Více o akupunktuře a akupresuře se dočtete zde.

  • Léčení za pomoci působení magnetického pole

Léčení metodou Su-Jok za pomoci magnetického pole probíhá tak, že na konkrétní body se pokládají maličké magnetky ve tvaru čočky. Přiložíme-li na bolestivý bod magnet se severním pólem, pak v poškozeném místě aktivizujeme regeneraci, stimulujeme bod adochází tak ke zlepšení funkce chtěného orgánu. Při kontaktu s jižním pólem magnetu se přebytek energie odebírá, zmírňuje se tak bolest a odeznívají záněty. Kombinace magnetu a tzv. akupresurních hvězdiček vede ke zdvojnásobení účinku magnetického pole a akupresury.

  • Léčení za pomoci působení tepla a působení chladu

Cítíte-li nadbytek chladu v těle nebo nedostatek energie, pak prohřívání je metodou, která Vám v takovém případě pomůže. Bod prohříváme různými způsoby, nejlepší je však zřejmě moxování bodu. Moxa je lisovaný, sušený a různě tvarovaný pelyněk. Bod zapálenou moxou prohříváme. Moxování je univerzální metoda, která se užívá u chronických zdravotních problémů, při bolestech zad a páteře, ve stavech vyčerpanosti, při nachlazeních a virových onemocněních. V případě, že se objeví prvotní příznaky, je vhodné moxovat jednou až třikrát a to v intervalu šesti až dvanácti hodin.

Při zánětech v těle, horečkách či krvácení body chladíme. K chlazení používáme většinou kousek ledu.

  • Léčení barvou

Na aktivní body na našich rukou nebo nohou můžeme působit i za pomoci barev. Barvami se rovněž dají ovlivňovat různé patologické procesy v našem organismu. K léčení se používá zabarvení bodu fixou. Dojde-li například k samovolnému zčervenání pokožky, pak se doporučuje takovýto bod ošetřit za pomoci černé barvy. Místa,která nás trápí svojí svědivostí nebo otokem je zase dobré ošetřit barvou zelenou. Barva červená pomůže při bolestech páteře, při artrózách a v případě zhoršení funkce jednotlivých orgánů.

Závěrem o Su-Jok

Su-Jok pomáhá s velkým spektrem potíží i nemocí. Vychází z toho, že všechny naše zdravotní obtíže jsou způsobeny hlavně energetickou nerovnováhou v našem těle. Tuto disbalanci Su-Jok dokáže harmonizovat, a tak celkový stav člověka vylepšovat. U nás je spíše alternativní metodou, například v Rusku se s ní ale potkáme i na klasických lékařských klinikách. Léčba může používat i další postupy terapie Su-Jok, jako je například Twist terapie (léčení a prevence pomocí rotačních pohybů těla), meditace úsměvu a Sam won gong (terapie fyzickým cvičením). Su-Jok předpokládá klientovu aktivní spolupráci při léčbě a chuť uzdravit se.

 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5575x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Mám časté bolesti hlavy, v oblasti čela buď na jedné nebo druhé straně jakoby nad očima. Zkoušela jsem su jok, sama intuitivně a je fakt, že často šlo na prstech o hodně bolestivá místa, ale výsledek nebyl moc znát. Myslím, že to nedělám dobře a má… celý příspěvek

Su jok vsem mohu jenom doporucit!!


Doporučujeme k tématu

Ženšen 1000mg 90tbl.

Kořeni dlouhověkosti - energie, vitalita Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng,…

Cena: 285 Kč

Esenciální olej cedrové dřevo 10ml SWATI

SWATI AYURVEDA - ESENCIÁLNÍ OLEJ CEDROVÉ DŘEVO Svěží, dřevitá vůně Lehce…

Cena: 198 Kč

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Cena: 43 Kč

Kitl životabudič 500ml - sirup na…

Energetický elixír na povzbuzení Elixír se vyrábí ze zahuštěné hroznové…

Cena: 187 Kč

Kitl Životabudič pro muže 500ml

Energetický bylinný elixír pro muže Kitl životabudič je vyroben ze…

Cena: 202 Kč

Čakrový náramek KŘIŠŤÁL

Originální stylový náramek z drahých kamenů s kovovými korálky  Náramek…

Cena: 280 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte