Střevní mikrobiom a jeho vliv na zdraví

Bolest břichaZdravá střeva jsou klíčem k celkovému zdraví. Pojmy, jako mikrobiom, probiotika či prebiotika, jsou i přes stoupající zájem o zdravou stravu a péči o zdraví pro spoustu lidí stále velkou neznámou. A přitom jde o naprosto klíčové látky, na kterých naše zdraví mnohdy stojí. Zdravá střeva jsou totiž klíčem k celkovému zdraví, a vědecké studie dokonce ukazují, že právě střevní mikrobiom má velký vliv na civilizační i chronické choroby, kterým lze předcházet nebo je léčit.

Střevní mikrobiom dokáže ovlivnit naši náladu, má vliv na vznik diabetu, metabolického syndromu, depresí i kardiovaskulárních onemocnění či rakoviny. Ne nadarmo se říká, že střeva jsou druhý mozek, nebo že jde o spojnici vnějšího a vnitřního prostředí.

Bakterie a správné trávení

Když se řekne bakterie, možná se vám jako první vybaví nemoci. To však zdaleka není pravda, bakterie jsou běžné mikroorganismy, které jsou pro naše zažívání zcela nezbytné. Do našich střev se v průběhu života postupně nastěhuje až 1000 bakteriálních kmenů, a celkem se v našem zažívacím traktu nachází asi 100 triliónů mikrobů, které se nazývají střevní mikrobiom. Jde o mikroorganismy, které komunikují s naším mozkem a kontrolují každý aspekt našeho zdraví.

Střevní mikrobiom však plní své funkce pouze v případě, že máme ve střevě bakterie a další mikroby ve správném složení, a to jak co se kvality i množství týče. 

Zdravá strava a mikrobiom

Střevní mikrobiomV zažívacím traktu se nachází asi 100 triliónů mikrobů, které se nazývají střevní mikrobiom.V běžné stravě dnešní doby je až přemíra sladidel a rafinovaných cukrů, a správnému trávení neprospívá ani alkohol či časté užívání antibiotik. Výsledkem mohou být zažívací potíže a špatné trávení, což se časem projeví i v podobě dalších zdravotních potíží.

Věděli jste, že i “obyčejná” zácpa má systémové příznaky v podobě migrény, chronické únavy, deprese, neklidu, bolesti kloubů či ekzému, a následně mohou vzniknout i chronické či civilizační choroby? A přitom stačí tak málo - stravovat se zdravě a střídmě, věnovat se očistě organismu a dbát na probiotika a prebiotika, která podporují symbiózu střevního mikrobiomu.

Kvalitní přírodní doplňky stravy, které podporují optimální složení střevního mikrobiomu, dodává nutriční centrum MitoLife - specialista na výživové poradenství, potravinové alergie a potíže se zažíváním. 


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Triphala BIO prášek 100g

Ájurvédská starodávná kombinace tří bylin na pročištění BIO a RAW…

Cena: 129 Kč

Triphala BIO 180kps.

Ájurvédská starodávná kombinace tří bylin na pročištění BIO a RAW…

Cena: 240 Kč

HALDIKA 60kps. HN

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Kurkuma je velice…

Cena: 239 Kč

GHÍ HN ayurvedic 60ml

HEALING NATURE BIO GHÍ - zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 55 Kč

Lněné semínko BIO 300g

Celé lněné semínko se používá jako dekorace chlebů a pečiva, kterým…

Cena: 28 Kč

Zdravé střevo - kniha

David Frej, Jiří Kuchař Komplexní prevence a terapie trávicích a střevních…

Cena: 365 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte