Stereotyp ve vztahu není ukazatelem nudného soužití

Co dělat proti stereotypu ve vztahu?stereotyp ve vztahuKdyž prvotní zamilování opadne, dochází v nejednom vztahu ke zjištění, že se se svým partnerem doma vlastně tak trochu nudíte. Mnoho lidí si to plně neuvědomuje, ale může to být právě stereotyp ve vztahu, který někdy vede k partnerským krizím. Snažte se mít vztah v harmonii tak, abyste se jeden na druhého těšili a zároveň byli i napjatí, co nového vás čeká. Stereotyp ve vztahu je na druhou stranu zárukou poklidu soužití a jistoty, že se můžeme na něco spolehnout. Nuda vám však nesmí přerůst přes hlavu. Pokud máte pocit, že stereotyp vaše soužití negativně ovlivňuje, pak je načase položit si otázku: Co dělat proti stereotypu ve vztahu?

Kouzlo nevšednosti boří stereotyp ve vztahu

Zamyslete se nad tím, co společně podnikáte každý den a popřemýšlejte, jaké nové podněty ve vztahu byste mohli najít. Co udělat jinak? Myslete na to, že každý vztah by měl pokračovat směrem vpřed a také moment překvapení není k zahození. Chování lidí, kteří spolu žijí, se totiž po čase stává očekávatelným, přesně víte, co ten druhý udělá a proto popřemýšlejte, co můžete udělat pro druhého nečekaného. Takového, co mu udělá radost a třeba ho i rozptýlí. Když jeden druhého potěší neočekávaným, pak jistě i ten druhý v opětovaném vztahu pak bude přemýšlet o tom, čím by zase on mohl potěšit prvního.

Žádné náhlé a velkolepé změny nejsou nutné a mnohdy vlastně ani žádoucí. Můžete začít nejdřív úplně nenápadně…Zvykli jste si jezdit každou neděli k rodičům na oběd? Tentokrát tedy vyrazte společně v páru někam na výlet a zajděte na jídlo do restaurace.

Pečujte nejen o partnera, ale i o sebe

Na začátku každého vztahu jsme velmi pozorní k tomu, co si oblékáme, chceme být přitažliví. Upravení, příjemně navonění apod. S postupem času se ale tyto snahy často vytrácí. Pro vztah to však může být docela nebezpečné.

I když chcete zapracovat na vašem vztahu, nezapomínejte nikdy na svoje koníčky, zájmy a přátele. Přesto, že to tak na první pohled nevypadá, společný vztah i chvíle strávené každý po svém utužuje, společně strávené chvíle se pak stávají vzácnějšími. Stejně tak byste ale měli mít i zájmy, které sdílíte. Společná činnost rovněž sbližuje.

Na stereotyp ve vztahu platí i společné koníčky 

Pokuste se najít si společné zájmy, které váš vztah oživí a posílí. Není ani tak důležité, co budete dělat, ale zásadní je, aby tato činnost bavila vás oba. Když začněte více chodit do kina, divadla, navštívíte zajímavý koncert, najdete si společného sportovního koníčka či vyrazíte na procházku do přírody - obdivovat její krásy, uvidíte, že se energie ve vašem vztahu opět příjemně rozproudí. Na výběr máte z nepřeberného množství aktivit.

Péči o domácnost se věnujte společně

Máte rozdělené domácí povinnosti a úkoly? Zkuste to trochu změnit a aspoň některé domácí činnosti a povinnosti začít dělat spolu. Co třeba společně uvařit nebo poklidit? Vyzkoušejte to, třeba zjistíte, že i to může být zábava.

Zpestřete svůj sexuální život

Připadá vám sexuální život v poslední době nudný a poněkud zanedbaný? Pokuste se více experimentovat, zkuste třeba novou polohu, kupte si nové prádélko a překvapte svého miláčka. Pokud jste odvážnější, můžete vyzkoušet i novou erotickou pomůcku nebo kostým. Zůstávejte ale vždy sami sebou, nepouštějte se do akcí, které víte, že by vám neseděly.

Nezapomínejte na dostatek společné komunikace

Komunikace mezi partnery je ta nejdůležitější věc ve vztahu. Zamyslete se nad tím, kdy to bylo naposled, co jste s partnerem vedli důvěrný vzájemný rozhovor. Pokuste se mluvit o tom, co partnera baví a zajímá, jak se mu vede v práci a co by chtěl dělat do budoucna. Ukažte, že jste nejen partnerem nebo partnerkou, ale i přítelem.  

Nespoléhejte na některé zdánlivé jistoty

Partnerský vztah je poměrně křehký a je třeba na něm stále pracovat. Pokud si myslíte, že když máte partnera ve společném bytě nebo pod jednou střechou, tak ho máte „pojištěného“ a máte vyhráno, tak se můžete ještě hodně divit. Najednou totiž nemusí vůbec nic klapat dle vašich představ, a partner, i když „sestěhovaný“ s vámi se začne vzdalovat. Vztah je totiž třeba neustále budovat a posouvat ho směrem vzhůru. Je to jediný způsob, jak zatočit se stereotypem.

Nepanikařte – nuda ve vztahu je normální

V prvé řadě přestaňte panikařit – stereotyp ve vztahu je stav naprosto normální. Po určité době vztah prostě zevšední a vkrade se do každého, i sebelepšího soužití. Kdo uteče, vyhraje, v tomto případě tak úplně neplatí. Rychlý úprk někam jinam důkladně zvažte, většinou jde jen o krátkodobé řešení a mnohdy ani ne o příliš šťastnou volbu.

Samota někdy prospívá

Každý z nás někdy touží být sám, někdy zkrátka nemáme náladu na nikoho a nejraději bychom se někam zavřeli a s nikým nemluvili. Pokud vás právě přepadly přesně takové myšlenky a pocity, tak si nic nevyčítejte a prostě si to dopřejte. Empatický partner takovéto vaše rozpoložení jistě pochopí a příště ocení, když zase vy vyjdete vstříc v podobné situaci jemu.

Smích je koření života

Společné zájmy utužují vzájemný vztah partnerů nebo manželů, stejně tak, jako je důležité mít si o čem povídat, tak je důležité se i umět společně smát. Najděte si něco, co vás bude oba bavit i u čeho se budete bavit!

Nikdo není dokonalý

Nezaobírejte se malichernostmi, naučte se zasmát sami sobě a berte věci s nadhledem a humorem. Mnohem víc v pohodě tak budete i vy samotní, ale i váš vztah.

Oživte romantiku

Zejména v dlouhodobém vztahu občas romantika poněkud skomírá. Nedopusťte to, krom klasiky – romantické večeře u svíček, můžete zkusit třeba i společné pozorování hvězd či západu slunce, pronajmout si loďku a vyrazit na vyjížďku apod.

Vyjděte si s přáteli

Příjemně strávený večer můžete strávit nejen ve dvou, ale i akcí se společnými přáteli. Vyrazte na kulečník nebo bowling nebo společný výlet.

Dělejte „něco navíc“ – neusněte na vavřínech

Zvyk je železná košile, v něčem může být příjemná, protože nás chrání, ale v něčem jiném zas přespříliš těsná. Právě tak to chodí i v případě partnerských vztahů. Jeden od druhého už jste na něco zvyklí a rovněž máte také očekávání, které si oba vzájemně plníte. Lidé mají tendenci zvyknout si na to, co jim vyhovuje a zapomenout že se pro to musí také něco dělat. Nezapomínejte na to a zkuste čas od času udělat něco jinak, než obvykle. Snažte se ještě o kousek víc, i když se na první pohled zdá, že to není úplně nutné.

Partnerské krize a jejich řešení

Nejhorší, co se v trvalém vztahu může stát, je to, že zabřednete do stereotypu v řešení svých problémů. Tedy řešíte ten jeden a samý problém neustále dokola. V takovém případě je nejlepší společně si sednout a promluvit si o tom, co se vám ve vztahu nelíbí a co si přejete změnit. Důležité však samozřejmě je, aby oba partneři měli snahu daný problém vyřešit. Utápět se v neustálých depresích z toho, že to není právě ono, není právě ideální.  

Jak zlepšit stávající partnerský vztah

Jiskra, která dodává na začátku vztahu ten správný „drive“ veškerému společnému prožívání, časem vyprchá. Nikdy však není pozdě na vztahu pracovat, pokud vám na druhém záleží a milujete jej. Pro pohodový vztah je potřebná řádná míra tolerance, ta je základem každého hezkého vztahu.

Zlepšení společného soužití je možné i za předpokladu, že si uvědomíte povinnosti své i vašeho partnera a pochopíte že není možné, abyste byli neustále spolu. Dávejte si pozor na to, abyste si nic nevyčítali a také neřešili jednu a tu samou věc stále dokola. Podnikejte společné aktivity, které vás dobijí novou energií, ať už jsou to výlety, sportovní aktivity, tanec. Prostě cokoliv, co vás uvolní a odvede od každodenních starostí.

Říkejte si, jak vám na sobě vzájemně záleží. Možná to zní jako fráze, ale někdy takovéto slovní ujištění pomáhá k tomu, abyste si uvědomili, že vám stojí za to o společný vztah bojovat.

Vyrazte na společný cyklovýlet, který stereotyp ve vztahu spolehlivě zaženecyklovýlet

Tipy pro oživení vztahu

Nenapadá vás, jak vztah po letech oživit? Můžete se inspirovat našimi tipy proti stereotypu ve vztahu.

  • Taneční pro dospělé

I když jste se nikdy tančení moc nevěnovali, třeba vás to chytne až po letech. Mnohé páry si navštěvování takovýchto kurzů velmi pochvalují jako oživení vztahu. Vzdělávání dospělých dnes frčí, takže není problém takovýto kurz sehnat.

  • Procházka ve větvích aneb lanové centrum

Balancování několik metrů nad zemí a překonávání překážek, které je v některých případech možné překonat jenom ve dvou, může být skvělou adrenalinovou zábavou a oživením víkendu nebo společného odpoledne.

  • Zrušte (aspoň na čas) doma počítače

Obrázek domácnosti, kdy každý sedí u své obrazovky počítače, pracují nebo surfují a vlastně se ani vzájemně příliš nepotřebují, je bohužel čím dál tím častějším jevem. Zvolte si nějaký čas během dne, kdy budou počítače zapovězeny a věnujte se něčemu společně.

  • Pořiďte si domácího mazlíčka

Je-li pro vás pes příliš velkým závazkem, pořiďte si třeba kotě nebo i méně náročného domácího mazlíčka. Je to fajn spolubydlící, který změní zaběhané řády a přinese do domácnosti nové vzruchy.

  • Víkend na kole

Vyberte si některou z cyklostezek a vyrazte na společný výlet. Míru obtížnosti trasy předem zvažte, vzhledem k vašim schopnostem i fyzické kondici obou, stejně tak, jako atrakce a místa, která chcete po cestě navštívit.

  • Dopřejte si vyjížďku na koních

Toulání se krajinou na koňském hřbetě může být nejen příjemným relaxem, ale i romantickým zážitkem. Jízda na koni mnohdy oživuje dávno zapomenuté a hluboko ukryté touhy a sny.

Životadárný stereotyp?

Bylo by chybou myslet si, že stereotyp ve vztahu a jistá všednost je pouze strašákem pro soužití. Je naopak i životadárným prvkem. Je předpokladem poklidného soužití, toho, že je možné se na něco spolehnout. V dlouhodobém vztahu už si lidé nejsou tak sváteční, nepřekvapují se každý den, důležité však je, aby nesklouzli k tzv. nezdárnému stereotypu. Je to takový stereotyp, kdy společný čas manželů či partnerů vyplňují hádky a neshody.

Ideálně by to mělo fungovat tak, že alespoň jeden den v týdnu je vyhrazen tomu, že partneři se na něco společně těší. Vědí, že bude den v týdnu, kdy si dopřejí něco příjemného, pro ně důležitého nebo odpočinkového. To je právě to, co pomáhá udržet vztah v rovnováze.

Společné těšení se na něco je mnohem důležitější, než neustálé zkoumání, zda mne ten druhý má nebo nemá vlastně ještě rád, přemýšlení o tom, zda jsme náhodou nesklouzli do stereotypu apod.

Partneři by si také měli umět si od sebe v klidu a pohodě odpočinout, jsou si pak vzácnější a načerpají nové síly a rovněž také prožitky, o kterých si pak mohou povídat.  


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2039x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Partnerské vztahy a sexualita

V této knížce najdete spoustu užitečných a praktických informací z oblasti…

Cena: 150 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte