Sázení

kvetinyJak si připravit půdu pro sázení

Půda nesmí být chladná a promáčená, proto počkejte alespoň dva týdny od posledních mrazíků, až ji jarní sluníčko pěkně prohřeje a vysuší. Rostlinky pak rychleji vyraší. Půdu zbavte plevele, vyberte z ní kameny a větší hroudy rozbijte motyčkou. Hráběmi půdu prokypřete, aby byla lehčí. Jestliže je půda velmi zhutněná, tak ji zryjte rycími vidlemi. K přípravě půdy pro jarní výsev můžete použít i zvířecí pomocníky. Slepice vám za pár dní  půdu pěkně pohnojí, rozhrabou a vyčistí od plevele..

Plánek výsadby vám pomůže

Měli byste si udělat alespoň v představách jednoduchý plánek osázení zahrady. Jako první do něj umístěte dominantní vysoké trvalky, které rostou nejdéle. K nim vyberte podle barvy a tvaru další rostliny, můžete je kombinovat podle doby květu, abyste se na záhonku měli stále na co dívat. Nakonec vysázejte do vzniklých mezer cibulovité a hlíznaté rostliny.

Kombinujte v záhonu barvy a vzory

ton-v-tonuPři výsadbě květin nezapomeňte ani na estetickou stránku. Pokud máte záhon na pohled daleko, vysaďte na něj větší plochu kvetoucích rostlin, aby květiny v dálce nezanikly. Velice dobře vypadá v zahradě kombinace hrubých a jemných struktur, jako například velké, výrazné listy v kombinaci s drobnými lístečky v jemnější barvě.  Pamatujte si, že do stínu se hodí studené barvy, lépe tak vyniknou. Květiny teplých barev upoutají pozornost jako první, vypadají také, že jsou blíž a že jsou větší, než je tomu ve skutečnosti. Jako přechodové a sjednocující se používají rostliny v tmavých barvách (šedá, zelená, hnědá) dá se však použít i barva bílá. Velmi pěkně působí kombinace tón v tónu, kdy je na záhonu vysázeno více druhů rostlin jedné barvy, ale odlišného tónu.

Jestliže máte v plánu vysázet různobarevné rostliny,  pak alespoň slaďte ostatní prvky v zahradě do jedné barvy. Například plot, lavičku a okna natřít stejnou barvou.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3259x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Kompost

Bez kompostu to nejde. Naučte se připravit ten nejlepší... Barevná příručka…

Cena: 139 Kč

Jak na plevel bez chemie

Jak zbavit zahradu plevele přirozenými metodami a bez herbicidů. Barevná…

Cena: 139 Kč

Prořezávání, úpravy a péče

Správný řez přináší ovoce - a až doslova! Barevná příručka ze série…

Cena: 139 Kč

Sázení, zalévání, hnojení

Sklidíte to, co zasejete, říká přísloví a pro zahrádku to platí…

Cena: 139 Kč

Jak na choroby a škůdce ekologicky

Vzhůru do boje se škůdci a chorobami! A nemusíte ani zamořit zahradu jedy…

Cena: 139 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte