Rodinné konstelace – vyřešte vztahy v rodině jednou provždy díky oblíbené terapii

Rodinné konstelace (někdy též systemické) je označení pro metodu, hojně používanou v terapii a poradenství. Rodinné konstelace vychází z předpokladu, že se v rodinných osudech různé vzorce chování opakují. Všichni jsme členy nějakého systému, souvislostem a vlastním problémům můžeme porozumět jen v případě, pochopíme-li to, co se děje kolem nás. Metoda rodinných konstelací umožňuje ukázat a pocítit vztahy mezi členy rodiny, ale také účastníky širších systémů. Jak terapie probíhá, kdy se aplikuje a jaké jsou její výsledky?

Rodinné konstelace a historie této terapie

Metodu rodinných konstelací vyvinul v 80. letech německý psychoterapeut Bert Hellinger. Během svého života zažil spoustu zkušeností, které jej navedli právě k metodě rodinných konstelací. Do značné míry jej ovlivnilo jeho dětství a rodiče, zkušenosti z války, misie v Jižní Africe či zkušenosti z Katolického náboženského řádu.

Po návratu do Německa se stal psychoanalytikem a vyvinul nejrůznější hypnoterapeutické metody, transakční analýzy a koneckonců i rodinné konstelace. Je autorem a spoluautorem více než 30 knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků po celém světě. Jeho vypracovaná metoda systemických a rodinných konstelací je dnes oblíbenou metodou mnoha psychologů a terapeutů.

Rodinné konstelace a jejich princip

Rodinné konstelace se nejčastěji provádí formou semináře, kterého se zúčastňuje kolem 20 osob. Je třeba si uvědomit, že konstelace jsou metodou zážitkovou, u kterých jde o prožití pocitů. Pochopení toho, co konstelace ukazuje, je až na druhém místě. Na začátku každého semináře proběhne dialog mezi klientem a terapeutem. V rámci semináře se pracuje s modelem rodiny, ze spoluúčastníků si proto klient vybere několik zástupců, kteří mu budou připomínat postavy z jeho skutečného života.

Pro sestavení konstelací mají velmi často význam také vzdálenější příbuzní, proto se nesmí zapomínat ani na ně. Klient si rovněž volí zástupce sebe sama a následně vytvoří model rozestavění. Nejčastěji se rozestavuje v kruhu, jednotliví členové mohou být od sebe různě daleko podle toho, jak to cítí sám klient. Metoda spočívá v tom, že po rozmístění se u jednotlivých osob začínají projevovat specifické reakce, které jsou obvykle silné a autentické.

Situace se tak zobrazí ve své podstatě, zobrazuje se skrytá dynamika systému. Po ukončení rodinné konstelace je důležité, aby všichni zúčastnění ze svých rolí vystoupili. To lze dělat různými způsoby, např. otřepáním či velkým krokem z kruhu, zúčastnění si však tohoto vystoupení musí být vědomi.

Individuální konstelace

Výše jsme uvedli princip metody rodinných konstelací v rámci semináře. Pro úplnost také doplňme, že konstelace lze sestavovat také v rámci individuálního poradenství. V takovém případě může klient přecházet mezi jednotlivými rolemi, rovněž mohou být jednotlivé role zobrazeny pomocí figurek. Tyto figurky rozestaví klient na podlahu tak, jakoby tam stáli členové rodiny, eventuálně členové jiného vyššího systému. Princip je tak velmi podobný jako při pořádání seminářů.

Kdy mohou rodinné konstelace pomoci

Metoda rodinných konstelací předpokládá, že problémy, které nebyly vyřešeny v rámci předchozích generací, se přesouvají na členy generací dalších. To někteří členové projevují ve svém chování, aniž by si to uvědomovali. V rodinách tak nacházíme jisté archetypy osob, které se např. obětují, jsou na něčem závislí, jsou agresivní apod. Rodinné konstelace vedou k uvědomění si těchto problémů, vedou k niternému prožitku, vyrovnání se se svou minulostí i k celkovému rozvoji osobnosti. Je třeba upozornit, že semináře rodinných konstelací jsou vždy emocionálně náročné, proto nemusí být vhodnou volbou pro každého.

Dělení konstelace podle systému

Rodinné konstelace se označují také jako systemické. Model vyššího systému totiž rozhodně nemusí být aplikovaný jen na rodinu, ačkoliv jde o model nejrozšířenější. Konstelace lze z formálního hlediska rozdělit do několika dalších kategorií podle typu vyššího systému:

Rodinné konstelace

Dělí se na konstelace původního rodinného systému a partnerského systému. Rodinné konstelace původního rodinného systému pracují s pochopením vztahů členů původní rodiny, a to včetně členů starších generací. U rodinné konstelace partnerského systémů se hledá porozumění mezi partnery, součástí systému jsou však i někteří bývalí partneři či členové původní rodiny.

Systemické konstelace

Obecné označení pro konstelace jakéhokoliv vyššího systému.

Pracovní konstelace

Rodina není jediným vyšším složitým systémem. Jako komplexní systém fungují všechny organizace, společenství, také pracovní skupiny. Pomocí pracovních konstelací lze odhalit problémy mezi jednotlivými spolupracovníky a posunout vztah o úroveň výš.

Rodinné konstelace a jejich rizika

Jak jsme uvedli výše, každý seminář je silně emocionálním zážitkem. Díky tomu mohou být semináře pro určité skupiny osob rizikové. Je třeba si také uvědomit, že žádná konstelace nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc ani psychoterapii, je jen prostředkem k sebepoznání a vlastnímu rozvoji.

Rodinné konstelace nejsou vhodné po prodělání akutních krizových situací. Proto se nedoporučuje osobám, které v nedávné době prožily těžký rozchod, smrt blízké osoby apod. Při léčení různého charakteru je na místě zvýšená opatrnost a také předchozí pohovor s lékařem a lektorem. Rizika existují také u osob, které trpí halucinacemi, slyšením hlasů a dalšími psychotickými jevy. Na pozoru by měli být i klienti, kteří v minulosti prožili extrémní traumata.

Terapie rodinné konstelace je velmi oblíbená

Rodinné konstelace mohou pomoci k hlubšímu poznání sebe sama, ale také celého systému, ve kterém klient žije. Pomocí této terapie může objevit nové vztahy mezi členy vyššího systému a vypořádat se s problémy z minulosti. Metoda rodinných konstelací je úspěšná a vyhledávaná. V České republice působí spousta odborníků, kteří se touto metodou podrobněji zabývají a pořádají jednotlivé semináře. Pokud vás tato metoda zaujala, obraťte se na některého z nich.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte