Nejlepší bylinky na odvodnění? 10 z nich, které mají na odvodnění organismu zázračné účinky!

Zadržování vody v těle způsobuje nejeden zdravotní problém. Můžeme se potýkat s otoky nohou, nafouklým břichem, pocením a u žen dokonce s celulitidou. Pro řešení se nemusíme hned obracet na léčiva na chemické bázi. Ulevit nám můžou i bylinky na odvodnění organismu, které dokážou působit velmi účinně.

Bylinky na odvodnění mají oproti léčivům z lékárny výhodu v tom, že nemají vedlejší účinky a můžou se užívat dlouhodobě. Předem bychom měli vědět, proč naše tělo vodu zadržuje. Může jít o nezdravý životní styl, společně s jeho změnou pomůžou bylinky na odvodnění organismu ještě účinněji. Za zavodněním ale může stát i nemoc. Proto bychom měli problém pro jistotu zkonzultovat s lékařem.

Co dělat pro odvodnění organismu?

 • Vyhněme se soli a cukru, na dochucení využijme bylinky.
 • Dodržujme dostatečný pitný režim.
 • Vyhněme se kyselinotvorným potravinám a na jídelníček zařaďme zásaditější potraviny, jako je okurka, meloun, rajčata anebo pórek. Z ovoce jsou to třeba švestky, jablka, nektarinky, broskve nebo hrozny.
 • Do denních aktivit přidejme více pohybu. Ať už by šlo o cvičení anebo jen používání schodů místo výtahu, na odvodnění organismu nám jakýkoli pohyb navíc pomůže.
 • Cítíte se nafouklí? Začleňte do jídelníčku také bylinky na hubnutí!

Nejlepší bylinky na odvodnění

 • Petržel

Tato bylinka má opravdu silné diuretické účinky. Kromě toho je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Užívat jí můžeme jak při přípravě čaje tak čerstvou v pokrmech. Syrovou si ji můžeme dát třeba do salátů. Petržel patří mezi ty nejsilnější bylinky na odvodnění organismu.

 • Kopřiva

Kromě močopudných účinků a usnadňování vylučování moči pryč z těla, kopřiva čistí krev a podporuje tvorbu nové. Můžeme si z ní připravit čaj anebo vyzkoušet kopřivový nálev. Pokud máme kvůli vodnatosti oteklé nohy, pomůže nám kopřivová lázeň.

Bylinky na odvodnění6Kopřiva na odvodnění organismu.

 • Jalovec 

Jalovec prospívá vylučování hned z několika důvodů. Působí jako diuretikum a stimuluje ledviny. Kromě těch močopudných, má jalovec také silné antiseptické a dezinfekční účinky. Také nám pomůže s infekcí močových cest. Můžeme ho užívat tak, že budeme žvýkat 5 až 10 bobulek denně. 

 • Pampeliška 

I smetanka lékařská, lidově pampeliška, patří mezi bylinky na odvodnění organismu. Kromě toho je skvělá také na ledviny. Můžeme si z ní uvařit čaj anebo její listy použít do salátů.  

Bylinky na odvodnění7Pampeliška na odvodnění organismu.

 • Svízel přítula

Svízel pomůže s vodnatostí a zbavením se nadbytečných tekutin z těla ven. Má schopnost stimulovat lymfatický systém a kromě toho pomáhá s premenstruačním syndromem, který může být jednou z příčin zavodnění organismu. Můžeme ho užívat jako čaj.

 • Hloh obecný 

Hloh je jedno z nejsilnějších diuretik, je účinný proti hromadění vody v těle, podporuje vylučování moči a pomáhá při potížích s ledvinami. Můžeme si ho dopřát jako čaj anebo si z této bylinky na odvodnění organismu pořídit výtažek. 

 • Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka

Všechny tyto plodiny mají močopudné účinky. Vynikající jsou na přípravu čajů. Borůvky navíc přispívají k detoxikaci.

Bylinky na odvodnění2Černý bez na odvodnění organismu.

 • Přeslička polní

Výzkum z roku 2014 ukázal, že přeslička má stejné močopudné účinky jako předepisované léky, ale s menšími vedlejšími účinky. Podobně jako jiné bylinky na odvodnění organismu, i ji můžeme konzumovat jako čaj.

 • Řebříček obecný 

Mezi přírodními diuretiky je řebříček asi tím nejméně známým. Je velmi všestranný, takže ho můžeme použít jako tinkturu, čaj, kapsle anebo tablety. Květy si ale stačí usušit a jednoduše je zalít horkou vodou.

 • Ženšen pravý 

Ženšen je nejen silným diuretikem, ale pomáhá i s řadou jiných zdravotních obtíží. Ale jeho účinky se mohou křížit s účinky jiných léků, proto bychom při jeho užívání měli být obezřetní a poradit se s lékařem. Využití má ženšen široké, můžeme si ho dopřát v čaji, tabletách anebo sirupech.

 • Zelený čaj 

Zelený čaj má nejeden pozitivní vliv na zdraví, močopudnost patří mezi ty méně známé. Pokud bychom nechtěli čaj pouze pít, můžeme si pořídit jeho extrakt jako doplněk stravy.  

Bylinky na odvodnění4Zelený čaj na odvodnění organismu.

 • Ibišek súdánský 

Některé bylinky na odvodnění organismu jsou skoro neznámé. Ibišek není jen krásná rostlina. Druh ibišku s názvem súdánský je účinné diuretikum. Můžeme si ho pořídit jako čaj.

 • Chanca Piedra

Tato zázračná rostlinka má výborný vliv na odstraňování ledvinových kamenů. Dokonce je „drtič kamenů“ jeho druhým jménem. A v neposlední řadě se patří mezi bylinky na odvodnění organismu. Seženeme jej v lékárnách jako doplněk stravy.

Přečtěte si také, jaké bylinky jsou nejlepší na nervy!

Jaké jsou další bylinky na odvodnění organismu?

Příroda nabízí rozmanité prostředky, jak se zavodňováním bojovat. Proto můžeme zkoušet, který bude vyhovovat právě nám.

 1. Truskavec ptačí
 2. Zlatobýl
 3. Pýr plazivý
 4. Bříza
 5. Řapíkatý celer
 6. Libeček

Bylinky na odvodnění1Řapíkatý celer na odvodnění organismu.

Jaké jsou příčiny zavodnění organismu?

 • Naše strava obsahuje nadbytek cukru anebo soli.
 • U žen může mít původ v premenstruačním syndromu, přechodu anebo také nevhodné hormonální antikoncepce.
 • Může značit překyselení organismu.
 • Paradoxně může znamenat, že málo pijeme. Tělo si pak snaží ponechat co nejvíce tekutin, co je možné.
 • Může ukazovat na špatnou funkci lymfatického systému. Zde je nejlepší kůru na odvodnění organismu kombinovat s lymfatickými masážemi.
 • Příčina může být i cirhóza jater anebo onemocnění ledvin.
 • Na vině může být i vysoký tlak či srdeční onemocnění.

Odvodnění organismu bychom neměli brát na lehkou váhu. Ideální je užívání nejrůznějších přípravků konzultovat s lékařem. A to platí i pro bylinky na odvodnění organismu. Pokud totiž za zavodněním našeho těla stojí nějaká choroba, rychlé odvodnění by nám mohlo uškodit. A pozor, odvodnění organismu rozhodně neslouží k hubnutí. Nejen, že je pro naše tělo tento způsob shazování kil nezdravý, ale také bychom váhu velmi rychle zase nabrali zpátky. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 15305x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte