Metoda EFT - placebo efekt, nebo účinná terapie?

Metoda EFT (Emotional Freedom Techniques) je jednou z forem psychologické akupresury, při které se využívají znalosti z tradiční čínské medicíny. V českém prostředí se označuje jako technika emoční svobody. Tato metoda pracuje s teorií, že za negativní emoce může porucha energetického pole našeho těla. Při pravidelné terapii tohoto typu se můžeme zbavit psychických problémů, ale také fyzických bolestí a chronických onemocnění. Metoda EFT od svého vzniku vyvolala řadu kontroverzních diskuzí, které se vedou dodnes. Nejčastěji se diskutuje o účinnosti či neúčinnosti této metody. Pojďme se proto na metodu EFT podívat podrobněji.

Historie metody EFT

Metoda EFT vznikla v USA v 90. letech. Zakladatelem techniky emoční svobody je Gary Craig, který navázal na práci Rogera Callahana. Ten v 70. letech představil metodu podobnou EFT, označovanou jako terapie mezipólového myšlení. Tato metoda je oproti dnešní EFT mnohem náročnější, předpokládá poklepání konečků prstů až na 365 akupresurních bodů, a to v daném pořadí.

Gary Craig ve spolupráci s Callahanem tuto metodu upravil a během praktického bádání také zjistil, že nezáleží na pořadí poklepávání bodů. Ze všech 365 původních bodů vybral pouhých 11, které jsou pro tuto terapii dostačující. EFT je tedy moderní a především jednoduchá metoda, kterou mohou lidé po proškolení a nastudování principu provádět i svépomocí na sobě. Pro úplnost uveďme, že EFT metoda navazuje na tisíce let staré učení mistrů TAO, kteří také pracovali s meridiány.

Metoda EFT a energetické dráhy

Technika emoční svobody pracuje s energetickými drahami a lidskou psychikou. Vychází z předpokladu, že negativní emoce jsou poruchou energetického systému a pomocí poklepávání akupresurních bodů lze tyto emoce vyhledat. Pokud se místo negativní energie najde, meridiány projde nová energie a dojde i k odstranění samotné poruchy.

Ať už na systém energií věříte či nikoliv, je třeba poznamenat, že metoda EFT zafungovala i u mnohých, kteří v tento systém nevěří. Pracuje se totiž se psychikou jako takovou, jde o jednu z možností psychoterapie, proto lze techniku emoční svobody aplikovat i bez víry v energický systém.

Technika emoční svobody a její základní principy

Princip metody EFT spočívá v kombinaci fyzického působení, tj. poklepávání konečků prstů, a psychického působení, tj. mentální zaměření na daný problém. Samotné terapii předchází vyhodnocení míry stresu v hodnotě od 0 do 10, po provedení techniky se míra stresu opět vyhodnocuje a sledují se pokroky. Celá terapie se skládá ze čtyř dílčích částí, které tvoří metodu jako celek.

Fáze přípravná

Spočívá v opakování tzv. ladící věty při ťukání na bod, nacházející se na vnější části dlaně. Tento bod se označuje jako karate bod. Ladící věta má formu „I přesto, že mám X, mám se rád a přijímám se.“ Za X dosadíme problém, který nás trápí, onu negativní energii. Může jít např. o fobie, strachy, neúspěchy, bolesti, zkrátka to, z čeho máme stres a potřebujeme se toho zbavit.

Fáze upomínková

V této fázi dochází k neustálému opakování hesla X. Během toho si léčená osoba poklepává v rychlém tempu na jednotlivé akupresurní body. Nachází se na hlavě, nad okem, vedle oka, pod okem, pod nosem, na bradě, na klíční kosti a pod paží. Ťukat může také na body, nacházející se na ruce. Tuto fázi několikrát opakujeme, na jednotlivé body ťukáme cca 10 krát.

Gamut fáze

V rámci metody EFT byl objeven akupresurní bod Gamut 9. Nachází se na horní straně ruky a poklepávání na něj tvoří samostatnou fázi techniky emoční svobody. Tato fáze je komplexní a skládá se z dílčích kroků, vždy při ťukání na tento bod. Během ní se nemluví ani neříkají žádná hesla, za to se pracuje s pohyby očí a popěvky.

Opětovná upomínková fáze

Po provedení gamut fáze se opět opakuje fáze upomínková. Tj. vyslovení hesla X a kruhové střídání ťukání na jednotlivé akupresurní body. Po ukončení této fáze vyhodnotí terapeut společně s klientem účinnost celé procedury. Na základě toho rozhodne o dalším postupu a procesu dalších sezení.

Kdy může metoda EFT pomoci

Podle mnoha zastánců je technika emoční svobody účinná při celé řadě problémů. Zatímco v počátcích sloužila primárně k práci s negativní energií, praxe ukázala, že odstranění takových energií vede k aktivizaci řady pozitivních vedlejších účinků. Metoda EFT se tak postupně začala používat také na fyzické problémy, podle zastánců může vyléčit i bolesti těla a chronická onemocnění. Častěji se však aplikuje při problémech psychického rázu, jelikož má psychoterapeutický charakter. Pomoci může například při:

  • depresi a stresu
  • nespavosti
  • chronickém smutku
  • nízkém sebevědomí
  • demotivaci
  • poruchách učení a chování u dětí
  • závislosti

Je třeba říci, že různí terapeutové, využívající techniku emoční svobody, se k účinkům staví rozdílným způsobem. Mnozí tvrdí, že je metoda účinná také při léčbě roztroušené sklerózy či rakoviny, takové účinky však nebyly nikdy prokázány.

Diskuse o účinnosti metody

Od 90. let se vedou nepřetržité diskuse o tom, do jaké míry je technika emoční svobody funkční a do jaké míry působí pouhý placebo efekt. Spousta předních odborníků označuje metodu EFT za pseudovědu a odkazují se na nepotvrzené účinky metody. V průběhu let byly provedeny různé odborné studie, které se snažily účinnost metody potvrdit či vyvrátit. Ani z tohoto pohledu není věc vyřešená, jelikož jsou výsledky jednotlivých studií protichůdné. Z pohledu odborníků se tyto diskuze vedou i dnes. Podle zkušenosti mnoha pacientů však metoda v mnoha případech opravdu pomohla, a to především při odstraňování problémů psychického rázu.

Metoda EFT přináší oproti jiným přístupům celou řadu výhod. Snaží se řešit příčiny nemocí a problémů, ne jen jejich projevy, také umožňuje naučení se aplikovat metodu samostatně. Je však třeba upozornit, že tato metoda není a nebude náhradou klasické medicíny, může být jen podpůrným prostředkem. V České republice existuje dnes celá řada odborníků, kteří se touto technikou zabývají a pořádají také kurzy a workshopy. Pokud vás tedy metoda zaujala, kontaktujte odborníka, který vám předá další užitečné informace.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1870x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

LIVER PLUS 60kps.

Přípravek z ájurvédských bylin určený pro játra Účinky: Chebule…

Cena: 199 Kč  230 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte