Jarní únava postihne téměř každého! Příznakem je nachlazení i špatná nálada

Venku jaro, ale vám se nechce nic dělat? Po dlouhé, vyčerpávající zimě se velmi často cítíme unaveni, oslabeni a bez energie. Jarní únava postihuje až tři čtvrtiny populace. Ukážeme vám, jak se jí co nejrychleji účinně zbavit.  

Jarní únava je důsledkem zimy. Jsme vyčerpaní fyzicky i psychicky a energie se těžko dobíjí. Tělo se v průběhu zimy snažilo bojovat proti nemocem, zimě i rizikovým stavům, což se nyní projevuje vitaminovým deficitem. Při zimní absenci slunečního zimu se tvorba vitaminu D snižuje, čímž se i oslabuje imunita. První sluneční paprsky zlepší vaši náladu, protože podporují tvorbu serotoninu. Nedostatek hormonu v těle způsobuje pokles náklady, deprese a smutek.  

Jarní únava může trvat dny i týdny, při prvních náznacích symptomů nečekejte až sama odezní. Pomoci si můžete jednoduše sami. 

Jarní únava - příznaky

  • Vyčerpanost
  • Nedostatek energie
  • Náchylnost k nachlazením
  • Nechuť
  • Oslabená imunita
  • Častá změna nálady

Jak na jarní únavu?

Proti jarní únavě můžete bojovat již před jejím příchodem. Ať chceme nebo nechceme, alespoň na pár dní se většině z nás jarní únava nevyhne. Nastartovat organismus pomůže úprava jídelníčku, dostatek vitamínů, pohyb a odpočinek.

1. Pestrá strava

Zdravá strava je základem spokojeného těla, duše a přísunu energie. Po zimě zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Čerstvá šťáva nastartuje váš den, budete se cítit svěží a plní energie před pracovním dnem. Zelená zelenina v podobě salátů odlehčí vaše tělo a dodá potřebné vitaminy. Pravidelná strava dodá navíc vašemu dni řád. Nezapomínejte na snídani, která vám dodá energii na celý den. Na jaře by se ve vašem jídelníčku mělo objevit více ryb, bohatých na vitamin D, libové maso a luštěniny.

Restartovat unavený organismus můžete také formou jarního detoxu. Pročištěním těla od toxinů, nežádoucích látek získáte novou energii do žil. Detoxikaci organismu dosáhnete pomocí čerstvých šťáv, bylinných čajů nebo půstu.

 Mrkvový džusPo zimě nezapomeňte doplnit chybějící vitaminy.

2. Doplňte chybějící vitamíny

Oslabená imunita a vitaminový deficit je nutné po zimě doplnit. Nabijte se energií potřebnou dávkou v ovoci nebo formou tabletových potravinových doplňků. V zimě přijímáme až o 20 % méně vitamínů. Účinným bojovníkem proti únavě je známý B-komplex, kombinace skupiny vitaminu B potřebujeme pro správné fungování celého organismu.  

Po zimě bývá citelný nedostatek vitaminu C. Doplnit ho můžete citrusovými plody, rajčaty nebo vitaminovými tabletami z lékárny. Komplexní vitaminy můžete koupit i ve formě šumivých tablet, díky nimž doplníte i potřebné tekutiny. Dostatečný přísun vody zamezuje dalšímu vyčerpávání organismu.

Kromě vitamínu je třeba doplnit i minerály. Hořčík nabudí mozek k větší produktivitě, zinek je zase potřeba při tvorbě hormonů jako je inzulin nebo testosteron. Po doplnění potřebných vitaminů nebude mít jarní únava šanci!

3. Nezapomeňte na dostatek spánku

Pocit únavy, nejen na jaře, zvyšuje nedostatečný spánek a odpočinek. Zvolněte hektické tempo a zklidněte svůj denní režim. Nedostatek spánku, zvláště dlouhodobého, oslabuje imunitu víc, než si myslíte. Přečtěte si před spaním pár stran knihy, pusťte si relaxační hudbu a zkuste nemyslet na starosti všedního dne. Dopřejte si alespoň sedm hodin poctivého spánku denně a uvidíte, že se vám bude vstávat líp.

4. Přidejte každý den pohyb

I když vás jarní únava nedokáže zvednout z postele, první sluneční paprsky lákají k procházce. Najít si motivaci ke cvičení je při jarní únavě těžké. Snažte se ale první nechuť překonat a uvidíte, jak se následně budete cítit šťastní, že jste pro sebe něco udělali. Pohyb venku rozproudí vaši krev, dodá endorfiny a čerstvý vzduch vás zbaví únavy. Aktivní odpočinek zlepší vaši náladu, kondici i přivede na pozitivní myšlenky. Stačí pár minut venku, procházka se psem nebo rodinou. Každodenní pohyb nemusí trvat hodiny, zkuste jednou vyměnit cestu autem za procházku na sluníčku.

Sluneční paprsky navíc pomáhají doplňovat vitamin D, který ovlivňuje naši náladu a podněcuje tvorbu hormonu seratoninu, který vyvolává pocit radosti a optimismu. Pobyt na slunci pozitivně působí na vaši náladu i tělo.

Jarní únava a jak proti ní bojovat (4)Jedním z účinných bojovníků proti jarní únavě je sport.

5. Vytvořte si denní režim

Dejte svému dennímu programu řád. Jarní únava sama zmizí, když vaše dny budou mít jasný rozvrh a vy se nebudete zbytečně stresovat, že nestíháte. Připravte si denní plán, co chcete stihnout včetně času na odpočinek. Zvolněte, nezapomínejte pravidelně jíst a váš organismus začne vše zvládat s větším klidem. Nezapomínejte si dělat radost, protože s optimismem se únava překonává nejlépe.

6. Otužujte se

Otužování pomáhá předcházet nachlazení, posílí vaši oslabenou imunitu i prokrvení organismu. Otužování vzduchem je nejdostupnější, vodou zase nejúčinnější. Vyzkoušejte místo horké sprchy ráno vlažnou a uvidíte, jak povzbudíte své tělo i psychiku. Na začátek nemusíte nic přehánět, začněte s vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu. Udělejte si z otužování každodenní rituál, vyhnete se nachlazení, a navíc zlepšíte svůj krevní oběh.

Vyzkoušejte Wim Hofovu metodu otužování.


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Amchoor mangový prášek 50g DNM

Ovocné koření jako náhrada za citronovou šťávu Složení: sušené mango…

Cena: 24 Kč  33 Kč 

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte