Jak zvládnout vztah na dálku a vytěžit z něj maximum

Partnerské vztahy jsou vždycky složitou a nelehkou záležitostí. Pokud navíc lidé nemají možnost vídat se denně a udržují vztah na dálku, je to o to komplikovanější. Vznikají pochyby, jestli je druhý věrný, partnerům je smutno, často vyhledávají rozptýlení jinde a podobně. Udržet takové vztahy fungující a harmonické není tedy žádný med, ale je to rozhodně reálné. Zmiňme si pár tipů, jak zvládnout vztahy na dálku bez zbytečného trápení a vyhnout se nepříjemnostem.

Vztah na dálku není ničím výjimečným

V první řadě je potřeba si uvědomit, že v dnešní době jsou vztahy na dálku čím dál častější záležitostí. Všudypřítomný internet takovéto vztahy značně usnadňuje. Je pochopitelné, že v dobách, kdy bylo možné psát si pouze dopisy, maximálně si telefonovat za nemalé peníze, neměl vztah na dálku moc šancí na přežití.

Dnes ale mohou být všichni v kontaktu 24 hodin denně, a to nezávisle na tom, jestli jsou od sebe 3 metry nebo 3000 kilometrů. Nicméně žádný virtuální kontakt nenahradí ten osobní plnohodnotně, a tak je potřeba vždy promyslet, jestli má konkrétní vztah na dálku budoucnost a šanci na přežití.

Není vztah na dálku jako vztah na dálku

Je několik variant, jak tyto vztahy vzniknou, některé jsou později náročnější, jiné snadnější.

První kategorií vztahů na dálku jsou ty, které vznikly až po určité době vztahu klasického, tedy každodenního. Jedná se o partnery, které na čas rozdělilo například studium vysoké školy v jiných městech, studium či práce v zahraničí a podobně. Takto vzniklý vztah na dálku je v určitém smyslu snadnější, jelikož stále existuje vidina, že po určité době pár přirozeně zakotví opět ve stejném městě.

Poněkud komplikovanější jsou vztahy, které vzniknou například na dovolené v zahraničí, nebo právě na zahraničních studijních pobytech. Zde se často stane, že se do sebe zamilují lidé klidně z opačného konce zeměkoule. A v těchto případech jaksi není pravděpodobné, že by je svedl osud do jednoho města tak nějak přirozeně. Je tedy předem jasné, že buďto alespoň jeden z páru bude muset zásadně změnit svůj život a přestěhovat se třeba i na jiný kontinent, nebo vztah zanikne.

Dále také záleží na tom, jestli partneři udržují vztah na vzdálenost 100, 1000 nebo 10 000 kilometrů. Pokud je dělí jen kousek, zpravidla se nejedná o překážku, která by se nedala poměrně snadno vyřešit. Chce to jen čas, nechat vztah uzrát, a většinou se řešení samo časem nabídne. Jestli je ale vzdálenost opravdu dlouhá a partneři jsou závislí například na několikahodinových, drahých letech, problém je o poznání větší. V těchto případech je potřeba dobře promyslet, jestli je do budoucna reálné najít společné místo k životu. Pokud to reálné není, takovýto vztah na dálku velký smysl nemá.

Jestli jste zvážili své možnosti a naznali, že váš vztah na dálku má smysl udržovat, a že přijdou lepší časy, je potřeba přistupovat k němu trošku jinak, než ke vztahu běžnému.

Nezbytné kroky pro udržení vztahů na dálku

1. Projevujte důvěru

Známé přísloví sice praví, důvěřuj, ale prověřuj, nicméně to prověřování se nesmí přehánět. Je jasné, že velká vzdálenost otevírá prostor pro pochyby, strach a nedůvěru, co asi partner dělá, ale je opravdu nutné se na to povznést a neustále ho nepodezírat, nevyčítat mu každou party a stále dokola se neptat, co dělá, kde a s kým je a tak dále. Zkrátka si dejte pozor, aby váš zájem o drahou polovičku nepřerostl v nesnesitelný stihomam. Nikoho totiž nebaví donekonečna čelit obviněním a bát se kamkoli jít, aby nedostal vynadáno od partnera.

Kromě toho takové vyslýchání je stejně k ničemu. I kdyby váš milý byl zrovna s jinou ženou, stejně se vám nepochlubí. Musíte mu zkrátka věřit a nevytvářet zbytečné problémy.

2. Udržujte přiměřený virtuální kontakt

V dnešním světě existuje spousta variant, jak se virtuálně s člověkem spojit. To je sice veliká výhoda, ale musí se s touto možností nakládat správně. Pokud například partnerce napíšete 50 sms denně, i když dostanete odpověď sotva na tři z nich, pravděpodobně pro ni moc vzácný nebudete. Takové chování se brzy stane až otravným. Udržujte tedy stálý kontakt, ale všeho s mírou! Zůstaňte si stále vzácní, neokrádejte se o ten skvělý pocit, že se váš partner pořád těší na to, až mu napíšete.

3. Mějte stále nová společná témata k hovoru

Když jsou dva lidé daleko, často se stane, že se postupně vytrácí společná témata. Ano, samozřejmě si můžete (a i byste měli) vykládat, co kdo dělá a co prožívá. Jenomže protože to ten druhý neprožívá, není to to samé, jako když se budete bavit o něčem, co jste prožili společně. Takto na dálku je to složité, ale zkuste si třeba někdy večer pustit stejný film a pak si o něm popovídat. Nebo začněte číst stejnou knížku.

4. Buďte trpěliví

Trpělivost růže přináší. Ano, je to tak. Nebuďte nervózní, že vám partner neodepisuje za deset minut, nepředstavujte si hned nejhorší scénáře, kde a s kým asi tak je a proč nepíše. Vaše polovička je zkrátka na jiném konci světa, má tam spoustu povinností a činností, a nemá každou chvilku čas být na sociální síti. Dopřejte jí prostor a uvidíte, že vytoužená odpověď bude potom o to hezčí. Rozhodně nikdy nikoho neuhánějte, nevyčítejte a nevyprošujte si nepřetržitý kontakt.

5. Romantika vždy osvěží vztah

I na dálku se dá vymyslet romantické gesto. Pánové mohou čas od času nechat své dívce například přivézt květiny donáškovou službou či složit krátkou básničku, dámy mohou svému milému třeba poslat balíček s oblíbenými sladkostmi, vtipným dárkem či čímkoli, co ho potěší.

6. Nezabijte vášeň a intimitu

I když se intimní vztah na dálku udržuje opravdu velmi těžko, pokuste se zachovat a probouzet v partnerovi stále vášeň a chuť na vás. Pošlete mu například fotku v pěkném spodním prádle, napište erotickou zprávu a podobně. Ale pozor! Člověk potřebuje vzrušení také ventilovat, takže je dobré, aby následoval nějaký velmi intimní videohovor. Věřte, že takový sex po internetu dokáže vášeň ve vztahu udržet jak nic.

7. Navštěvujte se, jak to jen jde

Pro vztah na dálku je také nutné, aby se oba partneři snažili co nejvíce se vídat i osobně. Nejde to samozřejmě každý týden, někdy ani měsíc. Ale základem je, aby k tomu byly využívány všechny možné příležitosti. Pokud se už ani nemáte chuť za partnerem vydat, i když je to možné, něco pravděpodobně už není v pořádku. Pokud to máte opravdu daleko, zkuste najít pěkné místo na půl cesty, a tak si udělejte oba výlet. Spojíte tak poznání nové krajiny s krásným setkáním.

8. Nenechte se vykolejit problémy

Je jasné, že tak, jako každý vztah, i vztahy na dálku občas potkají problémy, hádky či nedorozumění. Jenomže zatímco v běžných vztazích máte možnost vyříkat si vše z očí do očí, vztah na dálku tuto výhodu nemá. Nenechte se tedy hádkami příliš vytočit a nevyhrocujte vypjaté situace na maximum. V afektu byste mohli udělat něco, co se na dálku velmi těžce žehlí, a následně toho hodně litovat.

9. Řešte společné svá trápení i své radosti

Spoustu zážitků v době, kdy žijete odděleně, budete prožívat s jinými lidmi. Ale to nevadí. Vykládejte o nich své polovičce, nenechejte ji myslet si, že není součástí vašeho nynějšího života. Řešte taky s partnerem své vnitřní pochody, a to jak ty veselé, tak ty smutné. Nedopusťte, abyste se začali vzdalovat a věděli o sobě stále míň a míň.

10. Hledejte řešení

V neposlední řadě nezapomeňte hledat řešení situace. Pokud jste v cizině na dobu určitou, je to jednoduché. Pokud ale je vaše situace složitější, promluvte si o možnostech, které před vámi stojí, a jak je možné zařídit, abyste mohli být opět spolu. Netvařte se, že se vás tento problém netýká. Pokud spolu opravdu chcete žít, řešení se vždycky najde.

Pokud udržujete vztah na dálku, počítejte s jistými komplikacemi

Nyní si alespoň v bodech uvedeme několik nepříjemností, na které se budete muset připravit, pakliže hodláte udržovat vztahy na dálku:

 • finanční i časová náročnost společných setkání
 • citové strádání a smutek po partnerovi
 • nedostatek sexu, větší sklony k nevěře a nedůvěře
 • jiní lidé se vám mohou stávat bližšími než partner
 • partnera nepoznáte dokonale v běžných životních situacích
 • často si vytváříte naivní a idealistické představy o partnerovi
 • zvýšená možnost nedorozumění při virtuální komunikaci
 • dlouhodobě neudržitelný stav

Vztah na dálku má ale i výhody

 • společně strávený čas je mnohem intenzivnější a víc si ho vážíte
 • volnost – jste pánem svého času
 • vzrušení a zamilovanost tyto vztahy jen tak neopustí

Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

BIO Esenciání olej LEVANDULE 10ml Oléanat

Přírodní BIO éterický olej na popáleniny, bolesti hlavy, proti stresu…

Cena: 249 Kč  325 Kč 

Krém na obličej a tělo s kurkumou Ayuuri…

Krém na problematickou a citlivou pleť, zklidňuje a hojí Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Krém na obličej a tělo s neemem Ayuuri

Na mastnou a problematickou pleť, antibakteriální účinky Pleťový krém je…

Cena: 180 Kč  228 Kč 

Propolisový sprej pro svěží hrdlo 20ml

Doplněk stravy určený k péči o horní cesty dýchací s mentolovou příchutí.…

Cena: 99 Kč  129 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte